Haber Detayı
28 Mayıs 2016 - Cumartesi 17:03
 
‘Ulu Camii’ Büyülüyor
Malatya’nın Battalgazi İlçesinde bulunan ve birçok rivayete sahip olan ‘Ulu Camii’ yıllara meydan okuyor. Yurtiçi ve yurtdışından birçok yerli ve yabancı turisti ağırlayan ‘Ulu Camii’ mimarisiyle görenleri büyülüyor.
Kültür Haberi
‘Ulu Camii’ Büyülüyor

ÖNEMİNİ SÜRDÜRÜYOR

Battalgazi İlçesinin güzide eserlerinden biri olan ve hakkında birçok hikaye rivayet edilen

‘Ulu Camii’ yıllara adeta meydan okuyor. Yakub Bin Ebubekir, Ahmed Bin Yakup ve Üstad Hüsrev El-Benna tarafından yapılan tarihi Ulu Cami, İran'daki Büyük Selçuklu İmparatorluğu cami mimari geleneğini Anadolu'da temsil eden tek örnek olarak günümüzdeki önemini sürdürüyor.

TEK ÖRNEĞİ İRAN’DA

Eski kaynaklardan öğrenilen bilgiye göre yıkılan Ulu Cami, Anadolu Selçuklu zamanında 1224 yılında yeniden inşaa edilmiştir. Anadolu Selçuklu Sultanı 1. Alaeddin Keykubad döneminde 1224 yılında yeniden inşa ettirilen ‘Ulu Camii’, mimari olarak Anadolu'da ilk ve tek olma özelliğini taşıyor. Ulu Cami ayrıca, ‘Dört Eyvanlı Plan’ denilen İran’daki cami geleneğinin Anadolu’daki tek olma özelliğini koruyor. Bir başka ve tek örneğinin İran’da olması nedeni ile Ulu Camii yerli ve yabancı birçok turistin ilgisini çekiyor.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Malatya’nın, Battalgazi, İlçesinde, bulunan, birçok, rivayete, sahip, olan, ‘Ulu
Yorumlar
Haber Yazılımı