Haber Detayı
10 Ekim 2018 - Çarşamba 15:44
 
10 Ekim’de Hayatını Kaybedenler Anıldı
10 Ekim 2015 tarihinde Ankara Tren Garı önünde yapılan bombalı saldırı sonrasında hayatlarını kaybedenler 103 kişi için Malatya’da anma etkinliği düzenlendi.
Video Haber Haberi
10 Ekim’de Hayatını Kaybedenler Anıldı

Özalper Mahallesi Semt Polikliniği önünde yürüyüşle başlayan anma etkinliği, katliamda yaşamlarını yitirenler anısına yapılan parkta son boldu. ‘Malatya Demokrasi Platformu ve 10 Ekim katliamı şehit aileleri’ tarafından organize edilen anma etkinliğine Baro Başkanı Enver Han’ın yanı sıra birçok siyasi parti, sivil toplum kuruluşu, sendika temsilcilerinin yanı sıra katliamda yaşamını yitirenlerin aileleri katıldı.  

 

 

 

Anma etkinliğine katılanlar, saldırının yapıldığı saat 10:04’de yaşamını yitirenler için saygı duruşunda bulundular. Saygı duruşu sonrası ilk olarak konuşmasını gerçekleştiren SES Sendikası Malatya Şube Başkanı ve KESK dönem sözcüsü Zuhal Güler; “O gün 103 arkadaşımız hayatlarını kaybetti, 500 arkadaşımız yaralandı. Yaşanan bu büyük katliamın acısı yüreklerimizi yakmaya devam ediyor. Barış karanfillerimize ve ailelerine verdiğimiz sözün 3 yıl dönümü. Bu vesilesiyle bir kez daha sözümüzü yineliyoruz; katliamı unutmadık, unutturmayacağız” ifadelerinde bulundu.

TMMOB Malatya Şube Başkanı Erdal Yavaş; “Yaşanan katliamın yarasının sarmak hepimize düşüyor ve bu hepimizin görevi. Orada bulunan arkadaşlarımız 4 büyük konfederasyonun çağrısıyla orada bulunuyorlardı. Hepimiz sivildik ve halaylarla oraya gittik” dedi.

“EN ÇOK KAYIP VEREN İLLERDEN BİRİ MALATYA”

‘Yaşanan katliamda en çok kayıp veren illerden birinin Malatya olduğunu’ vurgulayan CHP Malatya İl Başkanı Enver Kiraz; “Barış, demokrasi ve özgürlük bayrağını en önde tutmaya çalışan arkadaşlarımız maalesef, Cumhuriyet tarihinin en kanlı katliamları ile karşılaştılar. O gün de ifade etmiştik, canımızdan can koptu. Toplum olarak hepimizin yüreği derinden yaralı. Hayatlarını kaybeden ailelerin bir kısmı burada, bir kısmı da Ankara Gar önündeler. Ailelerimizin bu geçen süre içerisinde hiçbir gün gözyaşları dinmedi. Ateş düştüğü yeri yakıyor. Anma etkinlikleri Türkiye’nin birçok yerinde yapılıyor ama anmaların en önemelisi Ankara Garından sonra Malatya’da gerçekleşiyor. Çünkü katliamda en çok hayatını kaybeden kişilerin başında Malatya ilk sırada geliyor. CHP gençlik kollarımız da görevli olan 7 kardeşimizi o gün orada kaybettik. Gençlik kollarımızın diğer üyelerinin neredeyse tamamı yaralandı” şeklinde konuştu.

Kaynak: () - Haber Merkezi Editör: Onay Ozan
Etiketler: 10, Ekim’de, Hayatını, Kaybedenler, Anıldı,
Yorumlar
Haber Yazılımı