Haber Detayı
19 Ekim 2017 - Perşembe 10:35
 
15 İlaç Piyasadan Çekildi
Sağlık Bakanlığı Türkiye Tıbbi Cihaz ve İlaç Kurumu, piyasada bulunan mide rahatsızlıklarında kullanılan 15 ilacın kardiyovasküler yan etkileri nedeniyle geri çekildiğini duyurdu. Konu ile ilgili Malatya Eczacılar Odası Başkanı Tahir Özelçi, ilaçları kullanan vatandaşların ilaçları teslim etmeleri gerektiğini söyledi.
Sağlık Haberi
15 İlaç Piyasadan Çekildi

Sağlık Bakanlığı Türkiye Tıbbi Cihaz ve İlaç Kurumu, yan etkileri bulunan, mide rahatsızlıklarında kullanılan 15 ilacın geri çekildiğini duyurdu. Malatya Eczacılar Odası Başkanı Tahir Özelçi piyasadan çekilen ilaçlar ile ilgili, “Söz konusu ürünlerin içeriğinde yer alan “domperidon” isimli etkin madde ile ilgili olarak, Avrupa İlaç Ajansı (European Medicines Agency-EMA) tarafından bu ilaçların yarar, risk dengesine ilişkin yürütülen geniş çaplı inceleme sonucunda, yan etkileri nedeniyle bahsi geçen ilaçların endikasyonunu, kullanım dozunu ve süresini kısıtlama kararı aldı” dedi.

“HER NOKTADA BU İLAÇLAR GERİ ÇEKİLDİ”

Özelçi, ilaçların geri çekilmesinde etkili olan durumun ilaçların verdiği etkinin rol aldığını belirterek şunları söyledi: “Domperidon etken maddesi içeren mide ilaçları B sınıfı geri çekildi. B sınıfı geri çekme işlemi; hastaların ilaca ulaştırdıkları her noktada eczanelerde, depolarda bu ilaçlar geri çekildi. Geri çekilme sebebi; bu ilaçların, etken maddesinin fazla dozda, miktarda kullanıldığı zaman kalp rahatsızlıklarına yol açması, hatta kalp krizi riski meydana getirmesinden dolayı geri çekildi. Dolayısıyla Türkiye İlaç Ve Tıbbi Cihaz Kurumu da bu tür ilaçların ruhsatını askıya alarak ülkemizde de eczanelerde B sınıfı geri çekme yaparak bu ilaçları toplattı.”

“ÖNLEMLERİNİ ALACAKLAR”

İlaçları kullanan vatandaşların doktorlarına başvurmaları gerektiğini aktaran Özelçi, “Bu ilaçları kullanan vatandaşlarımız kendi doktorlarına tekrar başvurarak başka bir etken madde içeren mide ilaçlarını kullanmak konusunda önlemlerini alacaklar. Mide rahatsızlıkları tedavisine devam edecekler. Ellerinde varsa geri götürmek zorundalar. Avrupa ilaç ajansının araştırmasıyla Avrupa’da bu tür ilaçlar toplatılmaya başlayınca Türkiye ilaç ve tıbbi cihaz kurumu da vatandaşlarımızın bundan zarar görmemesi adına hem üretimini askıya aldı, hem ruhsatını askıya aldı. Hem de eczanelerden B sınıfı geri çekme yöntemiyle bu ilaçları geri topladı” diye konuştu.

Geri çekilen ilaçlar ise, Delox 30mg Sr Pellet İçeren Kapsül, Dexgard 30/30mg Mr Kapsül, Dexridon Mr 30/10 Mg Kapsül, Doprokin-S Oral Süspansiyon, Duedom 30/10mg Kapsül, Duedom 60/10mg Kapsül, ,Duolans 15/10mg Kapsül, Duolans 15/30mg Sr Kapsül, Duolans 30/30mg Sr Kapsül, Lacombı 15/10 Mg Kapsul, Lacombi 30/10 Mg Kapsül,Rabecomb 20/10mg Kapsül ilaçlar. 

Kaynak: () - Haber Merkezi Editör:
Etiketler: 15, İlaç, Piyasadan, Çekildi,
Yorumlar
Haber Yazılımı