Haber Detayı
03 Ocak 2017 - Salı 15:30
 
‘15 Temmuz'da Sabaha Kadar Nöbet Projesi’
Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Çakır, düzenlediği basın toplantısında, Büyükşehir Belediyesi tarafından 2016 yılında gerçekleştirilen sosyal ve kültürel faaliyetler ile 2017 yılında yapılması planlanan etkinlikleri anlattı. Çakır ayrıca, Film Festivali, Fuar Alanları, ve Müzeler ile ilgili gazetecilerden gelen soruları yanıtladı.
Kültür Haberi
‘15 Temmuz'da Sabaha Kadar Nöbet Projesi’

Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Çakır, Büyükşehir Belediyesi’nin sosyal ve kültürel etkinlikleri ile ilgili bir basın toplantısı düzenledi.

Büyükşehir Belediyesi Fırat Toplantı Salonu’nda düzenlenen toplantıya, kültür ve sosyal işlerden sorumlu Genel Sekreter Yardımcısı Ertan Mumcu, Basın Daire Başkanı Kadir Çelik ve Kültür v ve Sosyal İşler Daire Başkanı İhsan Gencay ile basın mensupları katıldı.

Büyükşehir Belediyesi’ne ait kültürel etkinliklerle ilgili tanıtım filminin de izlendiği toplantı sırasında Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Çakır, bir şehrin gelişmesinin sadece fiziki yatırımlarla sınırlı kalmaması gerektiğini belirterek, önemli olanın yapılan hizmetlerle insanlara ulaşmak olduğunu söyledi. Temel hedeflerinin Malatya’yı bir kültür şehri yapmak olduğunu kaydeden Başkan Çakır, 2009 yılından sonra yaptıkları, Sanat Merkezi, Sanat Sokağı, çok amaçlı sosyal tesisler, külliyeler, semt konakları, gençlik merkezi gibi tesislerle bütün insanlara ulaşmayı hedeflediklerini belirtti.

Büyükşehir tesislerinde her kesime yönelik; eğitim, sanatsal ve hobi amaçlı kurs ve etkinliklerin düzenlendiğini belirten Çakır, “Bu etkinliklere katılanların çoğu belki de ilk defa bir sosyal aktivitenin içerisinde yer alıyor. Merkezde yaptığımız tesislerin daha kapsamlısını ilçelerimizde yapıyoruz. Doğanyol hazır, Yazıhan devam ediyor, Kuluncak’ın projesi hazır, Erkenek ihaleye çıkarıldı. Darende, Doğanşehir ve Akçadağ’da proje çalışması yapılıyor. Bu çalışmalarımızı bütün ilçelere yayacağız. Malatya son yıllarda bu alanda çok ciddi mesafeler aldı. On binlerce insanımız buralardan istifade ediyor. Çıtayı daha da yükselterek bütün insanımızı bu aktivitelerin içerisine almak en büyük hedeflerimizin içerisinde” dedi.

2016 YILINDA 407 ETKİNLİK YAPILDI

Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Çakır, daha sonra Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanlığı tarafından 2016 yılında düzenlenen sosyal ve kültürel etkinlikler ile ulaşılan katılımcı sayılarını açıkladı. Başkan Çakır, 2016 yılında 2 sempozyum, 4 panel, 10 konferans, 297 seminer, 20 müzikal etkinlik, 25 teatral etkinlik, 30 sergi, 5 kitap basımı, 1 ulusal resim yarışması, 3 spor etkinliği, 9 eğitim merkezi, 1 nezaket okulu etkinliği ile toplamda 200 bin kişiye ulaşıldığını kaydetti.

2017 DOLU DOLU GEÇECEK

2016 yılında yoğun sosyal ve kültürel etkinliklere 2017 yılında da devam edeceklerini kaydeden Başkan Çakır, 2017 yılında özellikle Malatya’nın değerlerini öne çıkararak, gençler başta olmak üzere tüm insanlara tanıtacaklarını söyledi. Her yıl çıtayı daha da yükselteceklerini söyleyen Çakır, 2017 yılında da; sempozyum, panel, konferans, seminer, tiyatro, sergi, konser-dinleti, söyleşi, yarışma, festival-fuar ile çok sayıda kitap basımı yapacaklarını ve bu etkinlikleri yine ilçelerde de gerçekleştirmeyi hedeflediklerini belirtti. Ayrıca önemli gün ve haftalar ile ilgili olarak da bir takım etkinliklerin gerçekleştirileceğini belirten Başkan Çakır, toplantı sonrasında basın mensuplarından gelen soruları da yanıtladı.

“MALATYA’DA MÜZE ZİYARETÇİ SAYISI ÇOK DÜŞÜK”

Bir gazetecinin, Malatya’ya İstanbul 1453 Panorama benzeri bir açık hava müzesinin kazandırılıp kazandırılmayacağı yönündeki sorusuna Başkan Çakır, “O konuda bir çalışma yaptık bir sunum da yaptılar, aynen 1453 Panorama gibi yer konusu maliyetler şuan ön proje çalışması aşamasında. Onunla ilgili şuan bir yatırım aşamasına geçmedik ama böyle bir düşüncemiz var. Bunu aslında Bilim Merkezi içerisinde birbirini bütünleyen bir yapı olarak da yapabiliriz düşüncemiz var. Çalışmamız var hepsi gündemimizde.  Arkeoloji müzelerine maalesef ilgi çok düşük.  Malatya’mızdaki müzenin ziyaretçi sayısına baktığınızda oldukça düşük. Bunu da geçen gün Genel Müdürümüz buradaydı sahada gezme ve değerlendirme çalışması yaptı. Bizler de olması gereken yerleri kendisine gösterdik. Artık Bakanlığımızın anlayışında da bir değişiklik var. Yeni müzelerin sadece yüzde 50’si arkeoloji müze olacak ama ondan sonraki süreçteki tarihi olaylar da o müze içerisinde sergilenecek. Yani insanları cezbeden dikkat çekecek, ziyaretçi sayısını da arttıracak çalışmalar olacak. Bunun içerisinde, Osmanlı, Cumhuriyet tarihinin de ilk dönemlerinin içine aldığı bir müze tasarımı olacak. Bu aşamaya geçilirse çok şey kazandırılır diye düşünüyorum” şeklinde cevap verdi.

‘TURGUT ÖZAL, FOTOĞRAF VE RADYO PLAK MÜZELERİ’

Müzelerle ilgili yapılacak olan çalışmalar için Başkan Çakır ayrıca, “Yine Turgut Özal Müzesi ile ilgili de bir çalışma var. Cumhurbaşkanımızın talimatları da var bu konuda. Müzeler Genel Müdürlüğümüz de bununla ilgili gelip bir inceleme yaptılar. Bununla ilgili de bir çalışma yürütülüyor.  Bunların dışında bizim Malatya’da müzelerle ilgili bir çalışmamız var. Daha önce de kısmen değindik. Farklı 5-6 müzeyi Malatya’ya kazandırmak istiyoruz. Bunlardan bir tanesi Fotoğraf Müzesi idi. Türkiye’nin en büyük Fotoğraf Müzesini biz kuracağız inşallah. Fotoğraf Müzesi derken fotoğraf makinesi müzesi olacak. Dünyanın en büyük 4 veya 5’inci müzelerinden biri olacak. Onu da sizlerle açılır açılmaz gezeceğiz.  Radyo Plak Gramofon Müzemiz olacak yine bunlar hem ilgi çekiyor hem insanları geçmişe götürebiliyor” dedi.

‘SABAHA KADAR NÖBET TUTALIM’

2017 yılında yapılacak olan etkinlikler arasında 15 Temmuz günü nasıl bir çalışmanın ortaya konulacağı sorusuna da Başkan Çakır şöyle cevap verdi: “15 Temmuz gecesini biz Malatya halkı ile birlikte sabaha kadar nöbet tutalım diye bir projemiz var. Tabi bunu daha farklı etkinliklerle zenginleştirerek farklı bir etkinliğe dönüştüreceğiz. Demokrasi nöbeti altında o gece hep birlikte sabahladığımız bir gün olacak detayı belli değil ancak şuan.”

‘FİLM FESTİVALİ VALİLİK ÖNCÜLÜĞÜNDE YÜRÜTÜLECEK’

Toplantıda gazetecilerin sorularını yanıtlamaya devam eden Başkan Çakır, Film Festivaline ilişkin şöyle konuştu: “Festivali inşallah Valimiz ile birlikte yapacağız. Valiliğimizin öncülüğünde olacak inşallah yine direk biz almadık ama zaman içerisinde belki tamamını alabiliriz. Detaya girmeyeyim ama yapacağız festivalimizi. Valilik, Büyükşehir ve İlçe Belediyelerimiz yer alacak.”

‘ŞEKER FABRİKASI ALANI ORTA VADEDE  KÜLTÜR ADASI OLACAK’

Son olarak mevcut Fuar Alanlarının yeterliliğine yönelik bir gazetecinin sorduğu soruya Başkan Çakır, “Şuanda Mişmiş Park’taki Fuar Alanımız, hem yapı hem belki ulaşımdaki eksiklikler nedeniyle kentle bütünleşmiyor.  Şuan orayı kullanıyoruz ayrıca, belediyenin arkasındaki fuar alanımız da yine geçici holler oluşturularak kullanılıyor. Ama bizim uzun vadeli olarak Şeker Fabrikası alanını fuar alanları, sergi salonları ve konferansa yönelik kültürel bir ada oluşturulmasına yönelik ileride bir hazırlığını yapmıştık ama Şeker Fabrikasının taşınması belki modernize edilerek başka bir noktaya taşınması süreci uzun oldu. Biz bu kadar uzun süreceğini düşünmedik. Şimdilik fuar alanı ve belediye arkasında sürdüreceğiz ama orta vadede büyük ihtimalle Şeker Fabrikası alanı daha uygun kentin merkezi olduğu için” şeklinde cevap verdi.

Kaynak: () - Haber Merkezi Editör:
Etiketler: ‘15, Temmuz'da, Sabaha, Kadar, Nöbet, Projesi’,
Yorumlar
Haber Yazılımı