Haber Detayı
26 Aralık 2016 - Pazartesi 13:23
 
150 Yıllık Tarihi Hamam
Tarihiyle Malatya’nın en eski hamamı olan ‘Tarihi Çarşı Hamamı’, yaz ve kış ayı fark etmeksizin, kapılarını bütün vatandaşlara açmaya devam ediyor. Yerli ve yabancı birçok turisti ağırlayan bu tarihi hamam, 150 yıllık geçmişi ile tarihe meydan okuyor.
Turizm Haberi
150 Yıllık Tarihi Hamam

MEHMET YELER

Tarihi Antik Roma dönemine kadar uzanan ‘Hamam’ kültürünün, Osmanlı döneminin önemli yapıları arasında yerini almayı başardı. Özel bir düzenle sıcak ve soğuk suyu bulunan, yıkanma amacıyla tasarlanan hamamlar, kış ve yaz ayında vatandaşların en çok tercih ettiği yerlerden biri olmaya devam ediyor. Malatya’da 150 yıllık bir tarihe ev sahipliği yapan ‘Tarihi Çarşı Hamamı’, Malatyalı vatandaşlardan ve turistlerden, yoğun ilgi görmeye devam ediyor. Mimari açıdan cami mimarisine benzeyen ‘Tarihi Çarşı Hamamı’na ilgi ise yoğun derecede. Hamam sahibi Osman Ocak, “Hamam kültürünü Malatya’da 150 yıldır yaşattıklarının” altını çizdi.

OCAK: “150 YILLIK GEÇMİŞİMİZ VAR”

Malatya’nın en eski hamamlarından bir tanesi olduklarını belirten Ocak, “Hamamların tarihi Antik Romalılar'a kadar uzanır. Vezüv yanardağının patlamasından sonra küller altında kalan Pompeii şehrinde yapılan kazılar, Romalılar'ın kullandıkları hamamları ortaya çıkarmıştır. Hamamların yalnız temizlik için değil, zevk ve eğlence için de yapıldığı da bilinmektedir. Tarihi Romalılar’a kadar dayanıyor ama bu kültürü atalarımız da devam ettirmiştir. Bilindiği gibi Türkler İstanbul'un fethinden sonra Osmanlı Devleti'nin dört bir yanında binlerce hamam yaptılar. On yedinci yüzyılda, sadece İstanbul'da 168 büyük çarşı hamamı var. Malatya’da ise bu sayı 10’dur. Bu 10 hamamın içinde ise en eski olan biz sayılırız. Tarihi Çarşı Hamamının 150 yıllık bir geçmiş var. Malatya’nın tarihi hamamları arasında yerini alıyor. Kış ve yaz aylarında bütün vatandaşlara kapımız açık. İnsanlar, genellikle kış aylarında hamamları tercih ediyorlar. Yaz aylarında da vatandaşların ilgisi yoğun fakat kış aylarında insanlar sıcak ortamlar istiyor. O zamanda kendilerini en sıcak yer olan hamamlara atıyorlar. İşlerimiz çok şükür güzel. Malatyalı vatandaşların hamama ilgisi yoğun. Yerli ve yabancı bir turist ağırlama fırsatları da buluyoruz” ifadelerini kullandı.

“HAMAMLAR SAĞLIKLI YERLER”

Hamamların sağlık açısından faydalarına da değinen Ocak, “Hamamlar, uzun müddet kalmamak şartıyla, sıcak su ve sabunla yapılacak vücut temizliği için iyi bir yıkanma ve temizlenme yeridir. Hamamda terleyen vücudun, bir bez veya süngerle ovularak yıkanması, vücutta kan dolaşımını kolaylaştırarak insana rahatlık verir. Birçok yaşta vatandaşımızı bizler burada ağırlıyoruz. Genelliklede hamamdan ayrılmadan önce, vücut olarak rahatlamış şekilde ayrılıyorlar. Buda bizi çok mutlu ediyor. İnsanlara sağlıklı bir hizmet sunuyoruz” dedi.

Kaynak: Editör: Mehmet Yeler
Etiketler: 150, Yıllık, Tarihi, Hamam,
Yorumlar
Haber Yazılımı