Haber Detayı
19 Ağustos 2017 - Cumartesi 15:24
 
156 Milyonluk Yatırım Tanıtıldı
Malatya Büyükşehir Belediyesine Bağlı Malatya su ve Kanalizasyon İdaresi (MASKİ) tarafından 156 milyon değerinde olan tamamlanan 44 proje için, yatırım tanıtım programı gerçekleştirildi.
Ekonomi Haberi
156 Milyonluk Yatırım Tanıtıldı

Ankara Asfaltı Beylerderesi mevkiinde bulunan MASKİ binası önünde gerçekleştirilen programa, Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, Ak Parti Malatya Milletvekili Mustafa Şahin, Malatya Valisi Ali Kaban, Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Çakır, Battalgazi Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, Yazıhan ve Kuluncak Belediye Başkanları, MASKİ Müdürü Özgür Özdemir, daire müdürleri, esnaf odaları ve  STK temsilcileri katıldı.

İlk olarak söz alan MASKİ genel Müdürü Özgür Özdemir, yatırımlar hakkında şu açıklamalara yer verdi; “156 Milyon değerindeki işimizin, 110 mahallemizde alt yapı çalışmalarını tamamladık. 550 km’si içme suyu, 350’si kanalizasyon ve yaklaşık 110 km’si için belediyelerle yapmış olduğumuzu protokolle, lağım suyu olmak üzere  yaklaşık 1000 km’lik hattı faaliyete geçirdik. Bu kapsamda ilçe yatırımlarımız hızlıca devam ediyor. Doğanyol ve Pütürge ilçelerini tamamladık, Akçadağ, Hekimhan, Doğanşehir bu yıl içerisinde bitmiş olacak. Arguvan ve Yazıhan’a bu sene içerisinde başladık, Arapgir’de inşallah ihale edeceğiz.”

 “KURAKLIK NEDENİ İLE DEBİLERDE DÜŞME OLDU”

 Malatya Büyükşehir Başkanı Ahmet Çakır ise, yatırımları değerlendirirken, konuşmasını kuraklığa getirdi ve debilerde yaşanan düşmeleri dile getirerek, Malatya merkezine bu düşmelerin yansımadığını kaydetti. Çakır; “Gerçekten su çok önemli, suyun yönetimi çok önemli, dünya için, bölgemiz için, Malatya’mız için çok önemli.  Biz suyu nasıl kullanacağımız, uzun vadeli nasıl kullanacağımızı, nasıl yönetileceğinin planlamasını yapıyoruz. Malatya’nın 2071 yılında hedef alınan su planlamalarını yapıyoruz, su mastır planlarının ihalelerini yapacağız, dolayısıyla bilinçli bir su yönetimi var. Bu yıl ilimiz de gerçekten ciddi anlamda bir kuraklık var, aslında iki yıldır devam ede, ondan öncesin dede yine yaşamış olduğumuz 2007, 2008’de ciddi kuraklıklar yaşandı, dolayısıyla çok ciddi kuraklıklar var. MASKİ’nin özellikle merkezde başlatmış olduğu bir çalışmamız var, suyun kontrollü denetilebilir, izlenebilir bir hale getirilmesi çalışmaları, tabi bu proje çok ciddi proje ve bütün detaylarıyla ortaya konuldu. Toplam da 400 milyonluk bir yatırımın şuanda belki 20’lerini tamamlamış durumdayız. Şuanda 30 Mahalleyi içerisine alan bir çalışma olarak ta baktığımız zaman, şu anki mevcut suyumuz geçen yıldan 600  litre daha az saniyede ama  buna rağmen biz geçen yıl merkezde ciddi su sorunları yaşıyorduk. Geçen yıldan 600 litre  suyumuzun daha az olmasına rağmen,herkes de şu an bir su sıkıntımız yok. Geçtiğimiz hafta içerisinde suyumuz da 260 litre ve bir de bir düşme oldu 250, 260 litrelik bir su kaybımız var.  Bu senenin çok hassas bir dönem olduğunu biliyoruz Bütün ekiplerimizle birlikte merkezde ve ilçelerde çalışmalarımızı yapıyoruz. Bizim hedefimiz, Malatya su miktarını tahliye edebilecek duruma gelmek şu anda suyu musun MASKİ planlamasını yaptığı dönemde Yüzde altmış beş deri şebekede kayboluyordu Ama şu an bu ciddi manada aşağılara indi Hedefimiz bunu üç yıl içerisinde yüzde 120'lere çekebilmek Avrupa standartlarında bir altyapıya oluşturabilmek” şeklinde konuştu.

“DEVASA İŞLER YAPILDI”

 

Malatya Ak Parti Milletvekili Mustafa Şahin, MASKİ’ni devasa işlere imza attığını ifede ederek şunları söyledi; “Özellikle MASKİ denince Malatya Büyükşehir Belediyesi olduktan sonra insanlarımızın Vatandaşlarımızın muhtarlarımızın analarımızın bacılarımızın  en mustarip olduğu konularda Sık sık bize ulaşırken Sorunu çözecek olan biriminde MASKİ olması, yanılmıyorsam üçüncü kuruluş yıl dönümünü kutluyorum, bu süre içerisinde devasa işler yaptıklarını görüyoruz.”

 

“İSRAFI ÖNLEMELİYİZ”

 

Malatya Valisi Ali Kaban ise konuşmasında suyun israfına dikkat çekti ve onun içinde önemli çalışmaların yapılması gerektiğini vurguladı. Kaban;  “1950 yıllarını ortalarında, Roma kulübünü yayınladığı, gelişmenin sınırları başlıklı raporda, gelişmenin sonsuz olamayacağı ifade ediliyordu. Hatta örnek verilirken deniliyordu ki, gelişme sonsuz olsaydı, kavak ağaçlarının dalları göğe değerdi. Her şeyin bir sınırı var, bu manada gelişmenin nasıl sınırları varsa suyu oluşturmanın ve sudan insanları istifade ettirmenin ve suyu bir şekilde hizmete sunmanın sınırları var. Burada sunumda gördük, gerçekten çok güzel çalışmalar yapılıyor bütün emeği geçenlere teşekkür ediyorum.

Hakikaten gerçekten kuraklaşan, yer yer doğa felaketleri ile müthiş sağnak yağmurlarla her yeri sel götüren bir dünyada yaşıyoruz. Bu anlamda gerçekten bir küresel ısınmadan söz etmeden duramıyoruz. İnsanlar nasıl, ağaçlarının susuz kalmasına tepkigösteriyorlarsa, kendileri susuz kalırlarsa cidden büyük sıkıntı olacaktır. Bizde ilelebet kaynakları kullanmada çok dikkatli olmak zorundayız. Belediyeler yada suyu veren yetkili kurumlar nasıl bir şeyler yapıyorsa, bizlerde istifade ediciler olarak, her birimiz bu anlamda ciddi manada destek vermek zorundayız, vereceğimiz bu destekte israfın önlenmesi olmalıdır. Biz suyu israf ederek suya vereceğimiz paralarla, büyükşehri ve DSİ’yi ihya edemeyiz böyle bir şey yok.

 Biraz önce genel müdürümüzün sunuşunda, gerekse diğer sunuşta, sadece, su kaynaklarından daha fazla istifade etme anlamında çalışmalar yapılıyor ama, daha az su kullanımı ile nasıl bir yola gideriz ile ilgili henüz bir çalışmalar başlamış değil, Bunda da çok fazla gecikmeden, bir yerlere gelmemiz gerektiğini düşünüyorum” ifadelerini kullandı.

 

 

“MASKİ TECRÜBESİNİ ARTTIRDI”

 

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, MASKİ’nin çalışmalarında tecrübesini arttırdığını ifade ederek, yapılan çalışmalardan ötürü emeğe geçenlere teşekkür ederek şunları söyledi;

 

“Malatya insanı, hizmetin en güzeline layık, Allah’a hamdolsun kısa zamanda, 3 yıl oldu, baktığımız zaman emsallerine göre hızlı bir şekilde büyüyen ve gelişen MASKİ gerçekten farkındalık oluşturdu. Bugün burada, 150 milyon TL yatırım tutarı olan 44 projenin açılışını yapacağız. Bunların büyük bir bölümü hemen hemen hepsi de hayata geçti, alt yapı yatırımları aynı zaman da vatandaşa da bir miktar sıkıntı veren yatırımlar. Ama bunun göğüslenmesi, bunun hayata geçirilmesi lazım. Baktığımız zaman, MASKİ’mizde, Malatya’da git gide tecrübesini arttıran, ilk günlerdeki sıkıntılarını daha az yaşatarak, önümüzdeki aylar ve yıllar içerisinde, çok daha profesyonel bir şekilde operasyon yapan bir yapıya kavuşacağına inanıyorum. Çünkü çalışmalarıyla, vizyonlarıyla kim nederse desin onu ortaya koyma noktasında gayret gösteriyor. Elbette ki biz insanlara hizmet ederken, bu yatırımların tamamı eski para ile 150 trilyonun tamamı Malatyalı hemşerilerimiz için. Onlara sıkıntı vermek değil, onların sıkıntılarını giderme adına bu yatırımlar yapılıyor.onların daha temiz içme suyuna kavuşması adına bu yatırımlar yapılıyor, daha önce hiç girilmemiş alt yapısı olmayan ilçelerimize, mahallelerimize bu hizmetleri özveriyle götürüyorlar. Hepimiz bulunduğumuz noktada, Milletimize, ülkemize, şehrimize daha çok hizmet etmek için, çocuklarımıza daha güçlü  bir Türkiye bırakmak için var gücümüzle çalışacağız.”

 

“CAZİBE VİZYONU İLE HAREKET EDİYORUZ”

Bakan Tüfenkci, konuşmasını devamında, faydanın en üst sevilere taşınması noktasında çalışma içerisinde olduklarını vurgulayarak şunları ifade etti;  Bir şehrin yaşam enerjisini sağlayan, alt sistemleri, bilginin üretilebilmesi ve bu bilgiyi analiz ederek, birbirleri ile eş güdümlü çalışması ve insanlar için, maksimum faydayı sağlamasıdır. Bu dönüşümü gerçekleştiren şehirler, bu yüzyılın cazibe merkezleri haline gelecektir. Bizde Malatya’yı bu vizyonla planlıyoruz ve gerçekten, bizim avantajımız Malatya’nın mevcut potansiyelinin çok yüksek olması, kültürel değerlerinin zengin olması ve aynı zamanda insanımızın girişimci olması,  vatanını, milletini sevmesi çok önemli. MASKİ’miz sadece merkeze hizmet veren bir kuruluşumuz değil, Pütürge’den Darende’ye, Kale’den Kuluncak’a kadar hizmet götüren, onların alt yapısını tamamlayan ve sorunları ile ilgilenen kuruluşumuz. Çok ciddi yatırımlara girdiler, başka büyükşehirlerin, belki yıllar sığdırarak yaptıkları hizmetleri, bu dönem içerisinde yapmayı planlayan ve dönem sonu itibari ile de, bütün ilçelerimizin büyük bir kısmında, alt yapı inşaatlarının tamamlanmış veya başlanmış bir şekilde bu dönemi planlıyorlar” şeklinde konuştu.

Kaynak: () - Haber Merkezi Editör: Onay Ozan
Etiketler: 156, Milyonluk, Yatırım, Tanıtıldı, ,
Yorumlar
Haber Yazılımı