2 Hastane'de Pandemi İçin Kullanılabilirdi
Haber
10 Ekim 2020 - Cumartesi 13:02
 
2 Hastane'de Pandemi İçin Kullanılabilirdi
Sağlık Sen Malatya Şube Başkanı Mehmet Bingöl; "Eski Beydağı Devlet hastanesi, bir boya ile bir tadilatla onarılıp cihazlar yerleştirile bilirdi. Orada 460 yataklı bir hastanemiz vardı. Burada sadece ve sadece pandemi hastalarına bakılmış olsaydı daha rahat olurdu. Askeri hastane de keza öyle. Herkesin kullandığı bir hastane değil de, sadece covid-19'lu hastalara yönelik hastaneler teşkil ettirilebilirdi." dedi.
Sağlık Haberi
2 Hastane'de Pandemi İçin Kullanılabilirdi

Sağlık -Sen Malatya Şube Başkanı Mehmet Bingöl, pandemi sürecinde hastaneler için önerilerini ve sağlıkçıların yıpranma payları konusunda değerlendirmelerde bulundu.

YIPRANMANIN GENİŞLETİLMESİ TALEBİ

İlk olarak yıpranmaları gündeme taşıyan Bingöl; "Şuanda bizlerde olan yıpranma payı bir gazeteci, bir itfaiyeci kadar yoktur. Buradaki sıkıntımız bu. 'Siz çalıştığınız süre içerisinde bu risk kapsamındasınız' bizim tezat olduğumuz nokta burası. Bizle izinli olduğumuz zaman risk kapsamında olmamakla beraber yıpranmadan yararlanmıyoruz. Hafta sonları raporlu olduğunuzda bunların tamamında yararlanmıyoruz. Ama diğer kurumdakiler bunların tamamından yararlanıyor. Normal koşullarda bize 5 yılda bir yıl yıpranma payı verilmesi gerekirken, şuandaki hesaplarımıza göre 9 yıla 1 yıl yıpranma payı verilmekte. Buda hasta ile teması olan kişiye veriliyor. Örneğin benim bu ay hasta ile temasım var ama öbür ay diyelim ki masa başındayım ve ya filyasyon ekibindeyim bu yıpranmada kapsam dışında tutuluyor. Buda içler acısı bir durum. Şuanda sahada emniyet güçleri, gazeteciler, itfaiye ekipleri ve sağlıkçılar var görevi başında. Düşmanı belli olmayan bir savaşın içerisindeyiz. Hastalığın hangi yerden, nasıl geleceğini de bilmiyoruz. Örneğin sağlık çalışanları bu işin içerisinde olmasaydı covid-19'a yakalanmaları yüzde 5 olurdu ama şimdi yakalanma riskleri yüzde 95. Ve Covid-19'a yakalanan sağlık çalışanlarımızın tamamının hastaneden, hastaya temas etmesi ile yakalandığı kayıt altındadır."dedi.

"PANDEMİ İÇİN KULLANILMALIYDI"

Beydağı eski devlet ve askeri hastanesi pandemi için kullanılabilirdi diyen Bingöl; "Siz şuanda askeri hastaneyi söylüyorsunuz, biz 6 ay öncesinden biz yıkılan Beydağı devlet hastanesini dile getirdik. Ama maalesef kimse bunu gündeme almadı. Buradaki hastanenin sadece malzemeleri çıkartılmıştı. Ülkenin değişik yerlerinde ayrı pandemi özel hastaneleri yapıldı. Örneğin bir ilde 5 tane hastane varsa 3'ünü normal hastane 2'sini pandemi hastanesi yapılarak bir birlerinden ayırt edildi. Eski Beydağı Devlet hastanesi, bir boya ile bir tadilatla onarılıp cihazlar yerleştirile bilirdi. Orada 460 yataklı bir hastanemiz vardı. Burada sadece ve sadece pandemi hastalarına bakılmış olsaydı daha rahat olurdu. Askeri hastane de keza öyle. Herkesin kullandığı bir hastane değil de, sadece covid-19'lu hastalara yönelik hastaneler teşkil ettirilebilirdi."şeklinde konuştu.     

Kaynak: Editör: Onay Ozan
Etiketler: 2, Hastane'de, Pandemi, İçin, Kullanılabilirdi,
Yorumlar
Haber Yazılımı