Haber Detayı
31 Ekim 2017 - Salı 09:26
 
‘2001 Krizini Hatırlayın’
Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Konfederasyonu tarafından yürütülen 'Esnaf ve Sanatkarlar Yeterlilik Merkezi Projesi'nin(ESYEM) kapanış toplantısına katılan AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Malatya Milletvekili Öznur Çalık, “Bizde birlik var, bizde huzur var. 16 yıldır, istikrar var. İnşallah bu istikrar, sizlerin de desteği ile devam edecektir” dedi.
Siyaset Haberi
‘2001 Krizini Hatırlayın’

ESYEM kapanış toplantısına katılan AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Öznur Çalık,

 “Biz özellikle her alanda, sanatın, ticaretin, mesleğin, olgunluğun, doğruluğun, ahlakın bütünleştiği bir alaşımı temsil ediyoruz esnaflar olarak. Ben kendimi de bunun içersine katıyorum. Esnaf bir babanın kızı ve esnaflıktan siyasete gelen bir kardeşinizim. Dolayısıyla, sosyal ekonomik alandaki yaptığımız tüm çalışmaların ahlakla buluştuğu bir meslektir ahilik, esnaflık. Bu güçlü bir alaşımdır. Esnaf eline, beline ve diline sahiptir. Ve yine esnaflarımız Kurtuluş Savaşında vermiş olduğumuz mücadelenin aynısını yine 15 Temmuz’da göstermiştir. Onlar canlarını siper ederek, topa, tüfeğe karşı göğüslerini siper ederek, demokrasi mücadelesi vermişlerdir. Bayrağı için, devleti için, milleti için, ezanı için kendilerini gözünü kırpmadan tankların önüne atmıştır. Bu vesileyle liderimiz Erdoğan ile meydanlara çıkarak demokrasi mücadelesi verdikleri için esnaf ve sanatkar camiasına çok teşekkür ediyorum” diye konuştu.

‘2001 KRİZİNİ HATIRLAYIN’

Çalık konuşmasını şöyle sürdürdü; “Türkiye’nin geçmiş dönemine şöyle bir kısaca bakmak lazım. 2002’ye kadar nasıl geldiğimize bakmak lazım. Esnafımız en son ana gelene kadar asla kendini sokağa atmaz. 2001 krizinin yaşandığı dönemi hatırlayın. Başbakanlık girişinde bir esnafımızın nasıl kasa fırlattığını iyi hatırlayın. O esnaf o hale nasıl geldiğini, esnafın içler acısı halini hepiniz biliyorsunuz. Ve o bilinçle sizler hükümetimize, AK Parti’ye ve Recep Tayyip Erdoğan’a hep sahip çıktınız. AK Parti olarak esnafımızla, hep yan yana kol kola yürüdük. Ve 2002’deki yaşadığımız krize dönüp baktığımızda, ekonomik göstergelerimizde bugünkü iyileşme rakamlarına baktığımızda size verilen desteklerin ne kadar güçlü olduğunu göstermekte. O 2002’deki 230 Milyar Dolarlık milli gelirimiz, 861 milyar dolara ve bugün kişi başına düşen milli gelirimiz 3 bin 581 dolardan 10 bin 883 dolara çıkmış vaziyette. Bununla birlikte siz esnaflarımıza yönelik çok önemli düzenlemeler yaptık. Hükümetimizin ilk kurulduğu andan itibaren en önemli çalışmalarımızı esnaflarımıza yönelik yaptık. Mesleki Yeterlilik, elimize aldığımız diplomadan öte kadim medeniyetimizde Ahilik kültürü her halükarda Cumhurbaşkanımın söylediği eğer yeterli değilsen pabucunun dama atıldığı dönemler vardı.  Biz esasen o zaman Mesleki Yeterlilik Kurumu’nun en önemli göstergelerini tüm dünyaya gösterdik. Bugün AB ile yapmış olduğumuz o projelerde aslında bizim bugünkü kadim medeniyetimizden alınmış örneklerdir. Birçok örneği yaşadık bugün de ESYEM projesiyle bugün artık resmi belgelere dökme zamanının geldiğini görüyoruz. ESYEM projesiyle birlikte yaklaşık 250 bin esnafımız mesleki yeterlilik belgesine kavuşuyor. Ne iş yaparsanız yapın, ama en iyisini yapın. Bu belgeyi de elinize aldığınız andan itibaren yaptığınız işin sadece diplomasını almış olacaksınız. Ben biliyorum k i hepiniz alaylısınız. Ben babamın yanına ilkokuldan itibaren gitmeye başladım. Ve oradan aldığım Ahilik disipliniyle ben inanıyorum ki siyaset yaparken de bana çok ciddi manada katkı sundu. Hem özgüven verdi, hem de siyasi hayatımızda o disiplinin, o ahlakın bize çok ciddi katkısı oldu.”

‘EKONOMİNİN OMURGASI ESNAFLAR’

Çalık, “Biz 2002 yılından itibaren esnaf ve sanatkarlarımıza yönelik çok önemli işler yaptık, dedik. Ve o dönemdeki faiz oranlarının yüzde 59’dan, düşürmüş olduğumuz yüzde 4’lere, yüzde 5’lere ve sizlerin kullanmış olduğunuz kredilerdeki faizlerin düşüşü sizin çalışmalarınıza çok ciddi katkı sağladı. En önemli yaptığımız iş ve belki de en mutlu olduğum hadiselerden biri Ahilik Sandığı oldu. Bu sandıkla birlikte artık esnafımız kepenkleri kapatmayacak. Ve 2002’deki 5 bin kredi limitini şu anda 200 bin TL’ye çıkardık. Bu da sizlerin hayatını devam ettirmek için çok önemli desteklerden biri olacak. Şimdi inşallah verilen bu kredilerle birlikle Türkiye’miz daha da büyüyecek. Ekonomimizin omurgasını esnaflarımızın oluşturduğunu düşünüyorum. Biz de AK Parti hükümetleri olarak çıraklık, kalfalık ve ustalık süreçlerimizde Ahiliğin bize sunmuş olduğu yol haritasını kullanmaya devam ediyoruz.  Siyasi istikrar olduğunda ekonomik istikrar da beraberinde geliyor. Ben çok kıymetli Bendevi Palandöken Başkanıma, bölgelerinizde görev yapan değerli il başkanlarıma hassaten teşekkür ederken ben bir özel teşekkür de Malatya’daki çok kıymetli esnaf odası başkanım Şevket Keskin’e de ayrıca teşekkür ediyorum. Hem Bendevi Başkanım hem de Malatya yerelinde Şevket Başkanımız esnafımızın hangi sorunu varsa siyasetin tüm kurum ve kuruluşlarıyla temasa geçtiler. Bizlere ilettiler. Biz de başbakanımıza cumhurbaşkanımıza sorunların çözülmesi için çok büyük gayret sarf ettik. Bu konuda değerli bakanlarımız göstermiş olduğu performans için de hassaten teşekkür ediyorum. Tüm bakanlarımızın birinci önceliklerinin esnaf olmasını bilmenizi isterim” dedi.

Kaynak: () - Haber Merkezi Editör:
Etiketler: ‘2001, Krizini, Hatırlayın’,
Diğer Fotoğraflar
Diğer fotoğrafları büyük görüntülemek için üzerini tıklayın.
‘2001 Krizini Hatırlayın’
Yorumlar
Haber Yazılımı