Haber Detayı
05 Ocak 2018 - Cuma 09:22
 
2018 Yılı Daha Güzel Olacak!
Tüm Sanayici ve İşadamları Derneği (TÜMSİAD) Malatya Şube Başkanı Murat Gümüş, 2017 yılı Türkiye ekonomisi, Malatya ekonomisini, Malatya Kaysısını, asgari ücretteki artış konuları ile ilgili açıklamalarda bulundu. Gümüş, 2017 yılının 2018 yılından daha iyi olacağını vurgulayarak, “Devlet, Millet olarak el ele verirsek, birlik ve beraberliğimizden taviz vermezsek, omuz omuza verir birleştirmeden yana olursak, 2018 yılının 2017 yılından çok daha güzel olacağına inanıyorum” dedi.
Gündem Haberi
2018 Yılı Daha Güzel Olacak!

(TÜMSİAD) Malatya Şube Başkanı Murat Gümüş, gazetemiz Malatya Söz’e 2017 yılını değerlendirdi. Gümüş ile 2017 yılı Türkiye ekonomisi, Malatya ekonomisini, Malatya Kaysısı üzerine hoş bir sohbet gerçekleştirdik. 2017 yılının 2018’den daha güzel geçeceğine inandıklarının altını çizen Gümüş, birlik ve beraberlik vurgusu yaptı.

OZAN: “Murat Bey, TÜMSİAD Malatya şubesine Başkan olarak yeni seçildiniz. Öncelikle Malatya Söz Gazetesi olarak çiçeği burnunda bir başkansınız ve görevinizde başarılar diliyoruz. İlk olarak bizlere derneğiniz hakkında bilgiler verebilir misiniz? Ülke genelindeki örgütlenmeniz nasıl. Kaç şubeniz var? bizi bu konuda biraz bilgilendirebilir misiniz?

GÜMÜŞ: “TÜMSİAD 2005 Yılında kurulan bir dernek. 2005 yılından bu güne kadar, Türkiye genelinde yaklaşık 50 şubesi olan, 47 ülkede şubesi ve temsilcilikleri olan, 20 bine yakın üyesi olan bir STK’dır. TÜMSAD olarak daha öncede Malatya’da vardı. Genel merkezimiz atama ile bizleri atadı. Bizde Malatya’da yeni bir yapılanma içerisine girdik. Yaklaşık 2 aydır Malatya’daki Tüm sanayici iş adamları derneğine, yeni üyelerle birlikte aktif bir hale getirmenin çalışması içerisindeyiz.” Şeklinde konuştu.

OZAN: “Bir iş adamı ve sanayici olarak, 2017 yılının ülke ekonomisi anlamında genel değerlendirmesini yapar mısınız? Ekonomi anlamında 2017 yılında öne çıkanlar nelerdir?”

GÜMÜŞ: “2017 yılı bizim iş dünyası açısından iyi geçtiği söyleyebiliriz. 2017 yılını 11’lik büyüme ile kapattık. Zaten kısa ve öz bir şekilde bakacak olursak, ülkenin bu kadar yaşamış olduğu siyasi ve politik sorunun temelinde, Türkiye’nin ekonomik olarak büyümesi yatıyor. Bazı kesimler tarafından bu sulandırılmaya çalışılıyor. İşte asgari ücretlerin düşük olduğu, alt tabanın geçim sıkıntısı çektiği noktasında söylentiler var. Şimdi ben işsizlik noktasında işsiz var diyemiyorum. Çünkü iş dünyasında ki bir insan olarak, organize sanayilerimizde, bütün sanayici iş adamları ile görüştüğümüzde ara eleman olarak tabir ettiğimiz, eleman arayışındalar ve eleman bulamıyorlar. Bizim şöyle bir sorunumuz var. İş beğendirememe sorunumuz var. Yani herkes nitelikli, masa başı iş istiyor. Masa başı iş istediği zamanda, herkesi masa başına dağıtımız da üretimde ve sahada kim çalışacak. Onun için saha elemanı noktasında algıyı düzeltmek lazım. Çırak, ara eleman ve usta eleman ihtiyacını yaşayan birçok firma var. Bugün baktığınız zaman İŞKUR’la da görüşmeler yapılırsa, işçi arandığını göreceksiniz. Organize sanayide, iş dünyasında sürekli olarak işçi talebi var.  Bunun yanında ülke ekonomisi inşallah daha iyi yerlere, daha güzel yerlere gelecek düşüncesi içerisindeyiz” ifadelerini kullandı.

OZAN: “Birazda Malatya için konuşsak, Malatya’nın fotoğrafını çekmek istersek, Malatya ekonomisi için neler söylemek istersiniz?”

GÜMÜŞ: “Malatya içinde yine aynı düşünceler içerisindeyim. Sanayide işler iyiye gidiyor. Biliyorsunuz 3. Organize sanayinin alt yapısı tamamlandı. Parsel dağıtımları ve üzerinde yatırımlar başladı.  Birinci, ikinci organize sanayi doldu. Üçüncü organize sanayide de şuan da faaliyete geçen fabrikalar var. Bu ne demektir; yatırım devam ediyor. İşler iyiye gidiyor demektir. KOBİ’lere gelince, TÜMSAD’ın bir özelliği de KOBİ’lerle hareket eden bir yapısı var. Hem sanayici işadamları, hem de KOBİ’lerle birlikte hareket eden bir yapı. Orta ölçekli ve iş dünyasında ki insanlarımızın da işlerinin de, İnşallah iyi olacağı kanaatindeyiz. Çünkü, Türkiye’nin büyüme hızı gerçekten çok yüksek ve ciddi manada yürüyor. Önümüzdeki süreçle 2023, 2071 yıllarına da hazır olmamız lazım. Bu Cumhurbaşkanımızın ve devletimizin bize vermiş olduğu mesaj net olarak budur. Bu mesajı iyi algılamamız lazım. Bizler ipek yoluna hazırız. Bugün 3. Köprü, 3. Hava limanı bunlar boşuna yapılan işler değil. Bunu iyi okumak lazım. İş dünyası bunu okuyor. Buda bizim ülkemizi gelecek zamanlarda daha iyi yerlerde olacağımızın göstergesi. Onun için bizim TÜMSİAD olarak, Malatya’da şöyle bir slogan ile yola çıktık. Ürünler fani, markalar baki. Biz yerelden küresele oyuncu yetiştireceğiz. Biz esnafımızı, tüccarımızı, sanayicimizi, iş adamımızı yerelde küresele taşıyacağız. Bunların çalışmaları içerisindeyiz. İnşallah, biz markalarımızı baki, ürünlerimizin fani olduğunu düşünüp inovasyon’a yatırım yaparsak, kendimizi geliştirirsek, teknolojimizi geliştirir ilerletirsek, İnşallah önümüzdeki süreçlerde güzel günler mutlaka bizim olacaktır. Hayata olumlu bakmak zorundayız. Çünkü bizim en önemli gücümüz moraldir. Moralimizin güçlü olması lazım. Ülke olarak birlik ve beraberlik içerisinde olmamız lazım. Üreteni ile tüketeni ile insanı ile bir birlik içerisinde olmamız lazım. Bizi ayrıştırmaya yeltenen hiçbir unsura de yer vermemiz lazım.  Tek yürek, tek millet, tek devlet olarak bizde iş adamları dünyasında sıkı, hızlı, gayretli çalışmayla, milliyetçi duygularımızı öne çıkartarak, ülkenin geleceği noktasında bir taşta biz bırakmış olacağız inşallah” dedi.

OZAN: “Tescillenmiş ve dünya markası olan bir kayısımız var. Kayısımız gerçekten hak ettiği yerde değil. Hak ettiği değeri bulamıyor. Kayısı Malatya ekonomisi için bu kadar öneme sahipken, Malatya Kayısısını şahlandırmak, hak ettiği değere kazandırmak için sanayiciler olarak ve iş adamları olarak, kaysıyı sanayici ile buluşturma noktasında bir öngörünüz var mı? Çıkış noktası olarak neyi işaret edersiniz”

GÜMÜŞ: “Az önce ifade ettiğim gibi ürünler fani, markalar baki sözünü burada açıp ve değerlendirebiliriz. Yani tek tip ürünler piyasaya sürüldüğü taktirde, alıcı ve satıcı belli, üretim belli, tüketim belli. Ama bu tüketim noktasında ürünü çeşitlendirsek, kuru kayısıyı sadece tek tipte islim yapılmış, ya da gün kurusu olarak bırakmayıp bunu işlersek, bir şeyleri başarmış oluruz. Bu konu üniversite ile birlikte masaya yatırılırsa olumlu olur. Milletvekilimiz Nurettin Yaşar bey, kayısı çalıştayı yaptı. Siyasiler bunun üzerinde yoğun bir çalışma içerisindeler. Yine tüketicimizle, üreticimizle, ithalat, ihracatçılarımızla bir birlik içerisinde olup, bu yapılan çalıştay da çıkan sonuçları, kamuoyu ile paylaşılırsa, kamuoyu kayısı üzerinde olumsuz düşüncelerden sıyrılırsa bazı şeyleri başarmış oluruz. Kayısı bizim için büyük bir nimet. Elimizdeki büyük bir değerimiz. Buna da,biz iş STK’lar olarak destek veririz. Kayısı hak ettiğinin daha üzerinde bir yerde olması bizim Malatya ve ülke ekonomisine çok ciddi katkılar sağlar ve bizde elimizden gelen desteği sunarız” ifadelerinde bulundu.

OZAN: “2018 yılı için asgari ücret 1603 TL oldu. Açlık ve yoksulluk sınırlarını göze alırsak, geçim şartları ile bir değerlendirme yaparsak, bu ücret sizce yeterli midir?”

GÜMÜŞ: “Tabi ki de yetmez. İnsanların ihtiyacı bitmiyor. Masrafı da bitmiyor. Herkese en lüks ve kaliteli yaşam hakkı, benim insanıma haktır ve yakışırda. Ama Devletinde bir gücü var. Biz devleti baba gibi düşünecek olursak, devletinde topladığı vergileri tekrar insanına, halkına bunu verme çabası içerisinde. Zannetmiyorum ki hiçbir iş adamı, sanayici, çalıştırdığı insanına az bir para vererek, çok mutlu olmayı yeğlesin. İmkanlarını zorlayarak, mutlaka ve mutlaka daha fazla para verilemesini hem devlet, hem de sanayici ister. Ama buda az önce ifade ettiğim gibi, buda bir güce dayalı. Bizim daha fazla asgari ücretlerin yükseltilebilmesi için daha çok çalışmamız lazım. Ayrıştırmaya değil, birleşmeye beynimizi ve zihnimizi yorarsak, milli düşünürsek, önce ülkem, önce ülkemin menfaatleri, önce ülkemin çıkarları diyerek çalışırsak, inanın ülkemizi çok daha yüksek yerlere taşırız. Bugün 1400’den 1600’e çıkartıldığında hareketlenen rakamlar, 2-3 binlere geldiğinde daha çok hareketlilik ve piyasada canlılık olacak. Bunu zaten planlayanlar bunun bilincinde. Bizim ülke ekonomisini çok daha yükseklere taşımamız lazım ki, asgari ücretlide istenilenin ötesinde yüksek rakamlara ulaşsın. Geçmiş dönemlere baktığımızda, geçmişle bugünü kıyasladığımızda çok çok daha iyi yerlerde olduğumuzu görüyoruz. Ama yeter mi yetmez, bu asil millete daha fazlası, daha iyisi mutlaka layıktır” dedi.

Son olarak gazetemize teşekkürlerini ileten Gümüş, Daha güzel günler bizi bekliyor, inşallah bizler, Devlet, Millet olarak el ele verirsek, birlik ve beraberliğimizden taviz vermezsek, omuz omuza vererek, ayrıştırmadan değil, birleştirmeden yana olursak, daha güzel, daha iyi daha refah bir hayatı, kendimize ve ülkemize gaye görerek çalışırsak, 2018 yılının 2017 yılından çok daha güzel olacağından eminim.” Diyerek sözlerini tamamladı. 

Kaynak: () - Haber Merkezi Editör: Onay Ozan
Etiketler: 2018, Yılı, Daha, Güzel, Olacak!,
Diğer Fotoğraflar
Diğer fotoğrafları büyük görüntülemek için üzerini tıklayın.
2018 Yılı Daha Güzel Olacak!
Yorumlar
Haber Yazılımı