Haber Detayı
27 Kasım 2019 - Çarşamba 13:15
 
202 Nakil Sevinci
İnönü Üniversitesi Turgut Özal tıp Merkezi, yetişkin ilik naklinde yeni bir başarıya daha imza attı. 2019 yılı bitmeden Türkiye'de en çok nakil yapan hastane başarını yakalayarak toplanda bu yıl içersinde 202 yetişkin hastaya ilk nakli gerçekleştirdi. Hastaların hayatta kalma oranladı dünya ilik nakli yapan hastaneleri yakalamış durumda.
Video Haber Haberi
202 Nakil Sevinci

İnönü Üniversitesi Turgut Özal tıp Merkezi 2019 yılı itibariyle 202 ilik nakli yaparak başarısına yeni bir başarı daha ekledi. Başarılı nakillerin sevinci adına, hematoloji bölümü ekibi tarafından pasta kesildi. Pasta kesim etkinliğine İnönü Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Kızılay, Hastane Başhekimi Prof. Dr. Ali Beytur ile hematoloji bölümü ekibi katıldı.

Gerçekleştirilen programda ilk olarak bir değerlendirme yapan hastane Başhekimi Prof. Dr. Ali Beytur, başarılarından dolayı hematoloji bölümü ekibine teşekkür etti.

 "AÇIK ARA BİRİNCİYİZ"

Sonrasında bir değerlendirme yapan İnönü Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Kızılay, ilik naklinde açık ara birinci olduklarını ifade ederek şunları söyledi; " İnönü Üniversitesi Tıp Fakültesi Turgut Özal Tıp Merkezi Kök hücre ve Kemik İliği Nakli Merkezi kendi içinde yapılanmasını tamamlayarak 2010 yılında Sağlık Bakanlığından ruhsat alınış ve kemik iliği nakline başlamıştır. Kök hücre ve Kemik iliği nakil merkezimizde otolog, allojenik, haploidentik ve akraba dışı kemik iliği nakli başarılı bir şekilde yapılmaktadır. 2016 yılında toplam 74 kök hücre ve kemik iliği nakli yapılmıştır. 2017 yılında 99 hastaya ve 2018 yılında 129 hastaya kök hücre ve kemik iliği nakli yapıldı. 2018 yılı itibarı ile Türkiye'de birinci olduk. 2019 yılında bugüne kadar toplam 202 hastaya nakil yapıldı. 25 Temmuz 2019 tarihinde aynı gün için de toplam 5 nakil birden yapıldı. 15 Ağustos 2019 da aynı gün içinde 7 birden nakil yapıldı. 2019 yılı itibarı ile Türkiye'de açık ara birinciyiz Merkezimizde ruhsat alındıktan sonra bu güne kadar 721 erişkin hastaya kök hücre ve kemik iliği nakli yapılmıştır. Hastalarımızın 3/4 ü Malatya dışından gelmektedir. İstanbul, Ankara ve yurt dışından gelen hastalarımız mevcuttur. Kök hücre ve Kemik iliği nakli ile ilişkili ölüm oranlarımız Amerika ve Avrupa standartlarındadır. Merkezi'nizde Dr. Mehmet Ali Erkurt, Prof. Dr. Emin Kaya, Prof. Dr. irfan Kuku ve Doç. Dr. İlhami Berber olmak üzere 4 öğretim üyesi ile beraber I uzman doktor, 2 asistan doktor, terapötik aferez teknik sorunlusu, kök hücre ve kemik iliği nakli koordinatörü, 10 hemşire ve 2 hizmetli personel görev yapmaktadır. Merkezimiz iyi bir ekibe sahiptir. Her türlü kök hücre ve kemik iliği naklini yapabilmektedir. Merkezimizde hali hazırda 12 tane hasta yatağı mevcuttur"

"ELAMAN SIKINTISI VAR"

Kızılay, hastanelerde zor olan hocaları hasta ile buluşturmak diyerek bunu başardıklarını fakat kolay olan yardımcı elaman bulma konusunda hastanenin sıkıntı yaşadığına dikkat çekerek, yetkililere seslendi. Kızılay ayrıca hastane üniteleri hakkında da açıklamasını şöyle devam ettirdi; "Bu nakli yatak sayımız artacaktır. Onkoloji hastanesi ile kök hücre ve kemik iliği nakli ünitesine sahip olacağız. Merkezimiz bir kamu hastanesidir ve hastalarımızın hiç birinden nakil ve sonrası takiplerde ücret takip edilmemektedir. Hasta yakınları hastane yanındaki Üniversitemize ait 2 otelde kalama imkanına sahiptir.  Merkezimizde bu yıl içerisinde Sağlık turizmi olarak komşu ülkelerden gelen kök hücre ve kemik iliği nakli hastalarına hizmet verilmeye başlanmıştır. İnönü Üniversitesi Turgut Özal Tıp Merkezi, Erişkin kök hücre ve kemik iliği nakli merkezi, kök hücre ve kemik iliği nakli alanında Türkiye'de önde gelen merkezlerden biridir ve sağlık turizmi alanında da iddialı olmaya devam edecektir.  Aralık ayında 'TBI kullanarak da kök hücre ve kemik iliği nakli başlayacağız. Aferez ünitemiz yıllık 5 binin üzerinde plazmafarez ve 5002ün üzerinde spefik aferez ve 200'ün üstünde kök hücre toplama işlemiyle Türkiye ve Avrupa'nın en büyük aferez ünitesidir. Doku tipleme laboratuarımızda organ naklinin her türlü testi yamada yüksek çözünürlüklü HLA ve kimerizm testleri de en son teknoloji cihazlarla çalışılmaktadır. Yakında NGS cihazı İle MRD testine başlanacaktır. Ayrıca doku tipleme laboratuarımızın İçerisinde Akım sitometri laboraturaımız da mevcuttur.Talasemi majör (Ciddi Akdeniz Anemisi) nakil sonrası tam şifa elde ediliyor. Türkiye'deki bu hastalarımız merkezimizde tedavi olabilir"

 "AVRUPA VE AMERİKA İLE AYNI DURUMDAYIZ"

Nakil sonrası hastanın hayatta kalma durumunu değerlendiren Prof. Dr. Mehmet Ali Erkurt ise; "Rektörümüzün ve başhekim hocamızın bize çok büyük destekleri oldu. Biz son 2 yıldır zirvedeyiz. Gerçekten bu çok kolay olmadı. Bu gün itibariyle 202 ilik naklini yaptık bu başarı olayı tam bir ekip işi. Gerçekten bizim ekibimiz bizim ekibimizdeki hocalarımız özel muayeneniz olmayan ve her hastayı sahiplenen hocalarımız. Kanser hastası doktora geldiği zaman doktorun mutlaka görmek ister bizim başarımızın temeli tam bir ekip olmamız. İnşallah ta bunu devam ettirmeye çalışacağız. Diğer yandan biz kök hücre nakli merkezi olarak işimizi sadece sayı ile değil bu tedavi ettiğimiz hastaların sağ kalma oranına baktığımda Avrupa ve Amerika ile aynı durumdayız. Şuan tedavi ettiğimiz hastaların sağ kalım oranı Amerika standartlarında. inşallah bunu yeni hastanede fiziksel şartlarımızın daha iyi olduğu enfeksiyon oranının daha az olduğu ortamlarda devam ettireceğiz. Diğer taraftan biz kök hücre nakline her türlü nakili şuan yapmaktayız. Dünyada kök hücre nakliyle ilgili hangi hastalık hangi tedavi varsa yapmaktayız. 12 farklı hastalığı kök hücre nakli yaptık. Günden güne de bu sayı artacaktır" şeklinde konuştu.

"MUTFAĞIMIZ SAĞLAM"

Hasta tedavisinde kullanılan cihazlar hakkında açıklamasını sürdüren Erkurt; "Kemik iliği nakli olsun diğer oran nakilleri olsun onların nakilden önceki testlerinin yapıldığı laboratuar iki alıcı ile verici arasında uyum var mı yok mu laboratuardan çıkan sonuca göre nakil yapılıyor. Bu çok önemli. Bizim laboratuarımızda şuanda Türkiye’de ve dünyada çalışılan bütün testler çalışılmaktadır. Bunlardan bazı örnekler vereyim yüksek çözünürlük DNA dediğimiz yani alıcı ile verici arasında dokunun uyum uymadığını gösteren bir test bu test kesin sonuç veriyor. Kesin sonuç veren tahlillerin yapıldığı cihazımız var. Nakil yapılan hasta ile verici hastanın DNA alır uygun mu DNA düzeyinde çalışılan cihazlarla bunlara bakıyoruz. Ayrıca bizim MRG dediğimiz kalıntı kanser hastalığını ölçen cihazımız var. İnşallah MCE cihazının bir ay sonra buraya getireceğiz. Kalıntı kanser hastalığı DNA üzerinde tespit edebilecek bir hastalık. Bu tüm onkoloji için çok önemli bir cihaz. Kesin sonuçları veriyor. Organ nakli ile ilgili laboratuar olarak her türlü testin çalışıldığı bir hastanemiz var. Bu işin mutfağı hastane olarak sağlam. Kolaylıkla bütün hastalar çevre iller Türkiye gelip burada acil hastaların tüm testlerini yaptırabilirler" dedi.

Kaynak: Editör: Onay Ozan
Etiketler: 202, Nakil, Sevinci,
Yorumlar
Haber Yazılımı