Haber Detayı
14 Ocak 2020 - Salı 15:34
 
2020 Yatırım Yılı Olacak
AK Parti MKYK üyesi ve Malatya Milletvekili Bülent Tüfenkci, 2020 yılında Malatya'nın birçok yatırımla tanışacağını ifade etti.
Video Haber Haberi
2020 Yatırım Yılı Olacak

Gazetemize ziyaret gerçekleştiren Gümrük ve Ticaret Eski Bakanlarından AK Parti Malatya Milletvekili Bülent Tüfenkçi, Malatya'da yapılacak ve yapımı devam eden yatırımlardan bahsetti.

"BİRÇOK YATIRIM VAR"

2020 yılında bitirmeyi hedefledikleri yatırım ve çalışmalar hakkında bilgiler aktaran Tüfenkci; "2019'da yatırımı devam eden projeler var. Öncelikli hedef o projelerin hızlı bir şekilde bitirilmesi. Bunlar nelerdir diye baktığımızda, Kuzey Çevreyolu. Kuzey Çevre yolu 2020 sonunda 20 kilometrelik kısmını bitirilmesini hedefliyoruz. Dilek- Sivas kısmına kadar olan güzergahı. Yine onkoloji hastanesinin açılışını 2020'de inşallah açılışını yapacağız. Yine 2020 yılı içerisinde biliyorsunuz, tahmini hava alanında yeni bir terminal projemiz var. 2020'de inşallah bunu yatırım programına alıp temelini atacağız. Malatya için çok önemsediğim projelerden bir tanesi özel harekat bölge başkanlığının temelini Malatya'da 2020 yılında atacağız. Bu önemli bir yatırım. Nedeni Türkiye'de ilk defa pilot il olarak Malatya seçildi. Yaklaşık 3 bin 500'e yakın özel harekatçı, ailesi ile beraber Malatya'da ikamet edecek. Bu Malatya ekonomisine de ciddi anlamda katkı sağlayacak. Bunu ilk defa sizin aracılığınızla söylüyorum, Arapgir Emniyet müdürlüğünün ihalesini de gerçekleştireceğiz. Orası da eğer gittiyseniz, gerçekten içler acısı bir durumda.  Onu da yatırım programına aldık.  Yine özellikle organize sanayide yeni bir arıtma tesisinin inşallah 2020'de temelini atmış olacağız. Yatırım programına aldırarak bununla ilgili önemli adımlar attık. 6. Bölge teşviklerini devam ettireceğiz. Yeni yatırımların gelmesi noktasında da 2019'da yapmış olduğumuz o girişimlerinin meyvelerini 15 bine yakın istihdamla aldık. Şimdi 2020'de de buna yakın bir istihdamı Malatya'ya kazandırmış olacağız. Millet bahçesinin çalışmaları başladı. Hızlı bir şekilde inşallah hayata geçirmiş olacağız. Doğanyol ve Pütürge'de devam eden 32 kilometrelik bir yolumuz var. Çalışmayı hızlı bir şekilde devam ettirip ödeneğini çıkartacağız. Bunlar geçmişte ve günümüzde devam eden projeler. Özellikle de 2020'de sulama ile ilgilide gerek Akçadağ'da , gerekse Battalgazi'nin bir kısmını gerçekleştirmiştik. Yazıhan'da kapalı devre sulama sisteminin de projelerini bitirip ihalelerini yapmış olacağız" dedi.

 "MALATYA İÇİN ÖNEMLİ KAZANIM"

Lisanslı depoculuk için yapılan çalışmalardan bahseden Tüfenkci; "Malatya için kayısı önemli. 2020'de inşallah önemli bir proje olarak hayata geçireceğimiz  lisanslı depo var. Faaliyete geçmesiyle beraber, TMO'nun da bildiğinizi gibi kayısı alımına başlaması, kayısı üreticisinin fiyat konusunda sıkıntılarının giderilmesi noktasında önemli adım. Malatya Büyükşehir Belediyesi de aynı şekilde lisanslı depo temellerini geçtiğimiz ay atmıştı. İnşallah onunda faaliyete geçmesiyle beraber 10 bin tonluk lisanslı depo kapasitesine Malatya ulaşmış olacak. Burada ki teşvik ve desteklerle beraber, bu desteklerin içerisinde faizsiz krediden tutun, kira parasına kadar laboratuar ücretlerinin devlet tarafından ödenmesi  ve nakliye ücretlerinin bir kısmının da devlet tarafından ödenmesine kadar ciddi anlamda bir teşvik var. Bunun faaliyete geçmesi de inşallah 2020 yılına denk gelecek. Bunun da Malatya için önemli bir kazanım olduğuna inanıyorum" dedi.   

 

 

Kaynak: Editör: Onay Ozan
Etiketler: 2020, Yatırım, Yılı, Olacak,
Yorumlar
Haber Yazılımı