Haber Detayı
31 Ocak 2018 - Çarşamba 17:26
 
“28 Şubat Mahpusları Serbest Bırakılsın”
İnsan Hakları ve Mazlumlar İçin Dayanışma Derneği (MAZLUMDER) Malatya Şubesi Yönetimi ve üyeleri, “28 Şubat yargı Kararlarının kaldırılması” için 4’ncü kez basın açıklamasını gerçekleştirdi.
Video Haber Haberi
“28 Şubat Mahpusları Serbest Bırakılsın”

Malatya Adliye sarayı önünde toplanan MAZLUMDER Malatya Şubesi Yönetimi ve üyeleri, 28 Şubat yargı kararlarının kaldırılması gerekçesi, basın açıklaması yaptı. Ülke genelinde bulunan Mazlumder şubeleri ile birlikte eş zamanlı olarak gerçekleştirilen açıklamaya, bazı STK’larda destek verdi.

Mazlumder adına açıklama yapan Memur – Sen Malatya Şube Başkanı Kerem Yıldırım, 28 Şubat 1997'de Milli Güvenlik Kurulu kararlarıyla başlayan sürecin ardından 21 yıl geçmesine rağmen 600'e yakın kişinin tutuklu bulunduğuna işaret etti. Yıldırım, “28 Şubat Mahpusları Derhal Serbest Bırakılsın” diyerek şu açıklamalara yer verdi; “Üzerinden 21 yıl geçmiş olmasına rağmen, yaraları kapatılmamış olan 28 Şubat Darbesi, brifingli/siyasi yargı kararlarıyla cezaevlerinde tutulan 600'e yakın Müslüman, siyasi mahpusu ve bunların ailelerini mağdur edilmeye devam ediliyor. ABD'de deşifre edilmiş dijital kayıtlarla cezalandırılan; avukatsız, işkenceli ve her türlü aşağılık yöntemle onur kırmaya dönük sorgulamalarda imzalatılan sahte ifade tutanaklarına dayanılarak gençlikleri ellerinden alınan; toplumsal zemin oluşturmak adına ev yada işyerlerine yerleştirilen sahte delillere dayanarak aşağılık iftiralarla suçluymuş gibi medyanın önüne atılan 28 Şubat Mahpusları, Darbenin mağdurları olarak halen cezaevlerinde tutuluyorlar. Af talebinde bulunmayan, vakur ve onurlu duruşla haklarını arayan, darbeciler yargılanırken darbe hukukunun kararlarıyla içeride tutulan bu insanların ve ailelerinin hak talebinin gereğini yerine getirmek başta yargı, hükümet ve TBMM olmak üzere herkesin önemli bir görevdir” dedi.

Kaynak: () - Haber Merkezi Editör: Onay Ozan
Etiketler: “28, Şubat, Mahpusları, Serbest, Bırakılsın”,
Yorumlar
Haber Yazılımı