Haber Detayı
03 Şubat 2018 - Cumartesi 17:44
 
44 Kadın Çiftçi Sertifikaları Aldı
Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, Konak Kasabası Eğitim, Bilim, Kültür ve Sosyal Yardımlaşma Derneği tarafından düzenlenen kurslara katılan ve başarılı olan 44 kadın çiftçiye sertifikalarını verdi.
Video Haber Haberi
44 Kadın Çiftçi Sertifikaları Aldı

Konak Mahallesinde “Tarımsal Nüfus Gençleşiyor ve Sürü Yönetimi Elemanı Benim” projeleri kapsamında Meyve Ağaçlarında Budama, Meyve Ağaçlarında Gübreleme ve Sürü Yönetimi Elemanı Benim Kurslarını başarıyla tamamlayan toplam 44 kadın kursiyer belge almaya hak kazandı. Sertifika törenine Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkçi, Malatya Büyükşehir Başkanı Ahmet Çakır, Yeşilyurt Belediye Başkanı Hacı Uğur Polat, İl Emniyet Müdürü Ömer Urhal, İl Milli eğitim Müdürü Ali Tatlı ve İŞKUR il müdürü Vahap Toman ve kadın kursiyerler katıldı.

Konak Eğitim, Bilim, Kültür ve Sosyal Yardımlaşma Derneği Başkanı Mahmut Kömür Kara, kursları bitiren kursiyerler hakkında bilgiler vererek şunları kaydetti; “Yeşilyurt Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü arasında yapılan mesleki tip sözleşmesine istinaden; ilçemiz Konak mahallesinde, Tarımsal Nüfus Gençleşiyor ve Sürü Yönetimi Elemanı Benim Projeleri kapsamında; Meyve Ağaçlarında Budama, Meyve Ağaçlarında Gübreleme ve Sürü Yönetimi Elemam Benim kursları açılmıştır. Tamamlanan 3 Kurs sonunda toplam 44 kursiyer belge almaya hak kazanmıştır. Meyve Ağaçlarında Budama Kursunda, 16 kursiyer başarılı olarak sertifika almaya hak kazanmıştır. Meyve Bahçelerinde Gübreleme Kursundan, 11 kursiyer başarılı olarak sertifika almaya hak kazanmıştır. Sürü Yönetimi Elemanı Benim Kursundan, 17 kursiyer başarılı olarak sertifika almaya hak kazanmıştır” dedi.

“KADINLAR İÇİN YAPILAN HER ÇALIŞMA ÖNEMLİ”

Kadınlar için yapılan her çalışmanın çok önemli olduğunu dile getiren bakan Tüfenkci, şunları söyledi; "Kadınlarımız sadece kendileri için değil, öncelikle çocukları olmak üzere ailelerinin de yükünü taşırlar. Kadınlar öğrendiklerini paylaşır, başkalarına da mutlaka öğretirler. Kadınları eğitmek demek esasında tüm toplumu eğitmek demektir. Bu nedenle kadınlarımız için yapılan her çalışmayı canı gönülden destekliyoruz. Özellikle kadın istihdamını teşvik etme adına kadın çalıştıran işverenlerimizin istihdam yükünün bir kısmını da hükümet olarak paylaşıyoruz. Yine kadın çiftçilerimize, esnafımıza, girişimcilerimize diğerlerine nazaran daha avantajlı kredi imkanları ve en önemlisi de faizsiz kredi imkanlarından kullandırıyoruz."

"EKONOMİNİN TEMELİ GÜVEN VE İSTİKRARDIR"

Güçlü ekonominin temelinin güven ve istikrar olduğuna vurgulayan Bakan Tüfenkci, “Güven ve istikrarın olmadığı her yer ekonomi sıkıntı içerisindedir. İşte AK Parti hükümetlerinin de milletin desteğiyle sağlamış olduğu önemli şeylerden bir tanesi de güven ve istikrardır. Onun için girdiğimiz her seçimde milletimiz istikrarı sağlama adına Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'a olan güvenini ve hükümetlerimize olan güveni neticesinde bizleri iş başına getirerek, istikrarın sağlaması noktasında üzerlerine düşen vazifeyi yerine getiriyor. Türkiye ekonomisini bu kavramlar üzerine oturttuk. İnsan odaklı ekonomiyi, adaletli gelir dağılımını ve istikrarı önceledik. Onun uçun bütün olumsuz şartlara rağmen bizler uzun vadeli planlar yapıyoruz. Onun için Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan 2023, 2053, 2071 hedeflerini ortaya koyuyor."

“15 YILDA ÖNEMLİ KAZANIMLAR KAZANDIRDIK”

Bakan Tüfenkci, 15 yıllık sürede birçok kazanımlar olduğunu ifade ederek, açıklamasını şu sözlerle tamamladı; "Mali disiplini korumada da kararlılığımızı ortaya koyduk. Ne seçim dönemlerinde popülist bir ekonomi yönetimi ortaya koyduk ne de zor zamanlarda ortaya koyduk. Esasında terörle de mücadele ederken biz mali disiplinden taviz vermedik. Ülkemizin kaynaklarını yutan kamu açıklarını kapattık, bunların sonucunda da küresel koşullara rağmen uzun vadeli Türkiye'nin büyümesini sağladık. İstikrarla büyüyen Türkiye son 15 yılda yatırım açısından dünyanın çekim merkezlerinden biri oldu. Türkiye'deki güven ve istikrar ortamı, mali disiplin ve akılcı ekonomi yönetimi sayesinde son 15 yılda ülkemize çok değerli kazanımlar kazandırdık. Bugün dünya bölünmüş yol hikayelerini anlatırken gelinen nokta itibarıyla Türkiye, gerçekten büyük bir bölümünü bölünmüş yollarla donatan şimdi demiryolu ve havayolu ağıyla ulaşımda, lojistikte çağ atlayan bir Türkiye'yi bütün dünya gıpta ile izliyor" diyerek sözlerini tamamladı.

Kaynak: () - Haber Merkezi Editör: Onay Ozan
Etiketler: 44, Kadın, Çiftçi, Sertifikaları, Aldı,
Yorumlar
Haber Yazılımı