Haber Detayı
12 Nisan 2016 - Salı 11:53
 
Selahattin Sarıoğlu ‘Kürsü Sende’ Konuğu Oldu
Gençlik Konseyi "Kürsü Sende" programında eski Baro Başkanı Selahattin Sarıoğlu' nu ağırladı.
Gündem Haberi
Selahattin Sarıoğlu ‘Kürsü Sende’ Konuğu Oldu

Malatya Gençlik Konseyi ‘Kürsü Sende’ programında eski Baro Başkanı yeni CHP Battalgazi İlçe Başkanı, Selahattin Sarıoğlu’nu ağırladı. Program kapsamında  konuşan Gençlik Kurulu Derneği ve Gençlik Konseyi Genel Başkanı Ahmet Bayduz, “Öncelik ile Sayın Selahattin Sarıoğlu başkanımıza teşekkür ediyorum gençlerin yanında olduğu için. Gençlik Konseyi her görüşe ve her fikre daima saygı duyup, geniş bir kitleye yani gençliğe hizmet etmek için çabalıyor. Gençlik Konseyi öyle bir gençlik yetiştiriyor ki, Mustafa Kemal Atatürk'ün düşlediği gençlik gibi, "Sizler, yani yeni Türkiye’nin genç evlatları! Yorulsanız dahi beni takip edeceksiniz… Dinlenmemek üzere yürümeye karar verenler, asla ve asla yorulmazlar. Türk Gençliği gayeye, bizim yüksek idealimize durmadan, yorulmadan yürüyecektir." sözü ile hareket ediyoruz. Üstat Necip Fazılın Gençlik aşkı ile dediği gibi  "kim var! " diye seslenilince, sağına ve soluna bakınmadan, fert fert "ben varım! " cevabını verici, her ferdi "benim olmadığım yerde kimse yoktur! " duygusuna sahip bir dava ahlâkını pırıldatıcı bir gençlik.." yetiştirmeyi hedefliyoruz, Hacı Bektaşi Veli'nin düşleyip söylediği gibi "Ara bul !,Her ne ararsan kendinde ara!  Dili, dini, rengi ne olursa olsun, iyiler iyidir. Hiçbir milleti ve insanı ayıplamayın, İncinsen de incitme! Eline, diline, beline sahip ol!" işte bu yüzden Gençlik Hep Kazanacaktır. Çünkü geçmişimiz  gelecekteki gençliğe hep güvendi." diyen Gençlik Kurulu Derneği ve Gençlik Konseyi Genel Başkanı Ahmet Bayduz  sözlerini birliğe ve beraberliğe değinerek tamamladı. "Dayanışma ruhu ile hareket ederek, birlik ve beraberliğini sağlayan toplumlar, giriştikleri her mücadelede sosyal, ekonomik, eğitim gibi her alanda başarıya ulaşmışlardır. Toplumsal dayanışma olmadan, birlik ve beraberlik sağlanmadan atılan adımlar en başta, başarılıymış gibi algılansa da o çemberin içerisinde olması gerekenlerden bir kişi bile dışarıda kalmışsa birlik sağlanamamış demektir. İşte bu yüzden biz Gençler Çok büyük bir sorumluluk ve çok ağır olan görevi üstlendik bu görevide sonuna kadar götürmek de kararlıyız" dedi.

 

 ‘Kürsü Sende’ konuğu CHP Battalgazi Merkez İlçe Başkanı Av. Selahattin Sarıoğlu ise; "Gençlik Konseyi Ahmet Bayduz başkanlığında her görüşten gencin kucaklaştığı dernek. Bunca bölünmüşlüğün ortasında, böyle bir oluşum gıptayla bakılacak bir gerçeklik, bu arkadaşlarımı kutluyorum!" diyerek konuşmasına başladı. Sarıoğlu konuşmasını şöyle sürdürdü: "Avrupa ülkelerinde her görüşten, her farklılıktan insan birbiriyle kardeşçe, dostça yaşıyor. Baro Başkanıyken, bir Aşure Günü etkinliğinde basına, 'Kayısı, fındık, üzüm, buğday, fasulye, nasıl bir kazanda kaynayıp yeni muhteşem bir tat oluşturuyorsa Anadolu insanı da böyle bir tattır; bu tadın adı Türk Milletidir. Eğer biz hangi kökten, hangi mezhepten olduğumuza, hangi partilere oy verip vermediğimize bakmaksızın birbirimizle dostluğumuzu, ilişkilerimizi, alışverişimizi sürdürürsek değil Bölgede, dünyada bile bileğimizi büken olmaz. İsrail Gazze'yi işgale girişmeden önce 'Türkiye ne der?' diye bir düşünür. Geçmişte yöneticiliğini yaptığım bir Milli Anayasa Forumuna, hemşerimiz Recai Kutan'ın bir gazeteye verdiği röportajdan alıntı okuyarak başladım. Recai Kutan o konuşmasında, Anayasadaki Türk kavramın bir etnisite vurgusu olmadığını, Anadolu topraklarındaki tüm halkları kapsayan bir çatı adı olduğunu söylüyordu. Terörün amacı da bu zaten, eylemsel, duygusal, çevresel olarak yurttaşlarımızı birbirinden ayrıştırmak ve nihai ereğine ulaşmak. Öyleyse bu oyuna gelmeyelim de gitmeyelim de! Terör tüccarlarına karşı en stratejik silahımız bu bence. Başarının yolu çok çalışmaktır. Tevfik Fikret'in okullarda öğrendiğimiz, 'Vatan, çalışkan insanların omuzları üzerinde yükselir' sözünü yıllar, yıllar sonra kavrayabildik.  Ailenizle iyi geçinin. Anneniz sizi gülerek karşılayabilmeli, kızarak değil. Bir okul, bir fakülte bitirmeyle, kendinizi yetkin, ailenizi cahil sanmayın. İsmet İnönü der ki 'Gittiğimiz her köyde en az bir profesör olduğunu düşünerek konuşurduk.' Yuva kurma sürecinizde ailenizin görüşlerine çok, çok değer verin. Çünkü onlar sizin bakmadığınız, bilmediğiniz pencerelerden de bakarlar ve sizin görmediklerinizi de görürler. Arkadaşlarınızı iyi seçin. İyi bir arkadaş ikinci bir kafadır, beyindir sizin için. Herkesten bir şey öğrenmeye çalışın. Herkesin haklı ve herkesten öğrenilecek şeyler vardır. Demokrasi de budur, çoğulculuktur zaten. Size yapılan bir haksızlığa hemen karşılık vermeyin. Hacı Bektaş'ın dediği gibi 'İncinseniz de incitmeyin!'. Hatasını anlaması için zaman tanıyın. Sokrat der ki 'Haksızlık yapmış olmak yerine, haksızlığa uğramış olmayı yeğlerim.' Mağdur olmayı sindirmek kolay ama haksızlık yapmış olmayı sindirmek zordur."

Sarıoğlu ayrıca, "Dürüst olun, sözünüzde durun. Herkes sizin aldığınız emaneti zamanında, zarar vermeden teslim edeceğinize inanmalı. Açık olun, saydam olun. Biri size baktığında içinizdekini görebilmeli. Duygu ve düşüncelerinizi paylaşın, iletişime açık olun. Arkadaşlarınızın başarılarını kutlayın, kulp uydurmayın. Kıskanç, haset olmayın. Bir düşünürün dediği gibi, Acıları paylaşmak iyi bir özelliktir ama başarıyı paylaşmak daha yüksek bir ruh halini gerektirir. Yine bir düşünürün dediği gibi basit yaşayın. Gösterişten kaçının. Gerçeklerinize bağlı kalın. Mevlana'nın dediği  Olduğunuz gibi görünün... Ya da görünmek istediğiniz gibi olun" dedi.

Kaynak: () - Haber Merkezi Editör:
Etiketler: Gençlik, , Konseyi, "Kürsü, Sende", programında, eski, Baro, Başkanı, Selahattin
Yorumlar
Haber Yazılımı