Haber Detayı
13 Nisan 2016 - Çarşamba 13:27
 
50 Bin Öğrenciye Kumbara
10-15 Mayıs 2016 tarihleri arasında düzenlenecek olan 5. Malatya Anadolu Kitap Fuarı öncesinde 50 bin öğrenciye kumbara dağıtılacak.
Kültür Haberi
50 Bin Öğrenciye Kumbara

Malatya Kongre Kültür Merkezinde düzenlenen törenle salonu dolduran yaklaşık 800 öğrenciye 5. Malatya Anadolu Kitap Fuarı öncesi kendi paraları ile kendi kitaplarını alabilmeleri için kağıt kumbara dağıtıldı.

Büyükşehir Belediyesi Kültür A.Ş. tarafından düzenlenecek 5. Anadolu Kitap Fuarı ile ilgili olarak Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Çakır kumbara dağıtım töreninde yaptığı konuşmada geçen yıl 300 bin kişinin ziyaret ettiği fuara bu yıl daha fazla ziyaretçi beklediklerini söyledi. Düzenlenecek kitap fuarının Türkiye’deki önemli kitap fuarlarının başında geldiğini kaydeden Çakır, kumbara dağıtımı ile de öğrencilerin kendi paralarıyla okuyacakları kitabı almaya özendirmeyi amaçladıklarını belirtti.

 

Başkan Çakır konuşmasında ayrıca, “Valiliğimiz ve Büyükşehir Belediyesi olarak Malatya Anadolu kitap fuarına hazırlanıyoruz. Kitap Fuarımız, Malatya için en büyük etkinliklerden bir tanesi ve Türkiye genelinde konuşulan ses getiren etkinliklerden bir tanesidir.  Düzenlemiş olduğumuz diğer fuar içerisinde de katılımcı açısından, ziyaretçi sayısı anlamında Türkiye'de ilk üç fuardan bir tanesidir. Bu yıl 10-15 Mayıs 2016 düzenleyeceğimiz Kitap Fuarı'nın  verimli geçmesi için bugün ilk etkinliğimizi düzenliyoruz. Kitap Fuarı'nın en büyük amaçlarından bir tanesi de çocuklarımızı okumaya teşvik etmektir.  Çocuklarımızı kitaplarla buluşturmak,  yazarlarla buluşturmak okumuş olduğu kitabın yazarı ile tanışmasını onunla sohbet etmesini sağlamaktır. Bu vesileyle de bizler katkılarından Sayın Valimize ve Milli Eğitim müdürlüğümüze teşekkür ediyoruz. Bu kampanya öğrencilerimize 50 bin tane kumbara dağıtacağız.  Kumbara dağıtmamızdaki Amaç çocuklarımızın kitap parası biriktirmesidir. Daha fuarımızın açılmasına zaman var İnşallah bu zaman içerisinde kumbaramıza harçlıklarından para biriktirebilirsiniz kendi okuyacağınız kitabı kendiniz almış olursunuz. Büyükleriniz velileriniz sizlere kitap alacaktır, ama sizin aldığınız kitabı daha büyük bir anlamı olacaktır.  Fuarımıza bu yıl 25 Yayınevi katılacak ve 25 yazarımız da okullarda öğrencilerle buluşacaklar. Geçtiğimiz yıl geçtiğimiz 40 binin üzerinde öğrenci kitap fuarına geldiler bunların gelmesi ile ilgili Milli Eğitim müdürlüğümüz katkı sağladı. Belediyemiz öğrencilerimizin taşınmasında katkı sağladı.  Bu yılki hedefimiz 70 bine ulaşmaktır. Geçen yıl ziyaretçi sayımız 300 bini geçmiştir inşallah bu yılda 300 binin üzerinde bir ziyaretçi gerçekleşecek.  Malatya'yı bir cazibe merkezi haline dönüştürebilecek, Malatya'nın sosyal kültürel ikliminde değişiklik yapacaksak Malatya'nın kültürünü geliştirmekle sağlarız.  Eğer bir hedefimiz var ise bu fuarlar bunların en büyük öncüleri oluyorlar. Bundan sonraki süreçte içerisinde de bu fuarımızı hem ulusal olduğumda hem uluslararası anlamda Her geçen gün daha büyük fuarları düzenleme gayreti içerisindeyiz” dedi.

 

‘KUMBARAM DOLSUN BENİM DE BİR KİTABIM OLSUN’

Kaynak: Editör:
Etiketler: 1015, Mayıs, 2016, tarihleri, arasında, düzenlenecek, olan, 5, Malatya, Anadolu,
Yorumlar
Haber Yazılımı