Haber Detayı
26 Eylül 2018 - Çarşamba 10:04
 
80 Yaşında Üniversiteye Başladı
Gazetemiz köşe yazarlarından Asım Demirkök, İnönü Üniversitesi Sosyoloji Bölümünde ilk dersine girdi. Demirkök, "Öğrenci belgemi aldığımda anılarım hep birbirini kovaladı. Hep üniversiteli olma beklentim vardı ve bu hayalim gerçekleşti. İlk dersime girdim ve çok heyecanlıyım” dedi.
Video Haber Haberi
80 Yaşında Üniversiteye Başladı

Malatya'da yaşayan Asım Demirkök, 1961 yılında Ankara Üniversitesi Dil, Tarih ve Coğrafya Fakültesi Coğrafya Bölümü'nü kazandı. Babası İbrahim Demirkök'ü küçük yaşta kaybeden Asım Demirkök, annesi Zeynep Demirkök'ün Malatya'dan Ankara'ya gönderdiği parayla ikinci sınıfa kadar okuyabildi. İkinci sınıfta okulu bırakan ve çalışmaya başlayan Demirkök, 1988 yılında Köy Hizmetleri'nden emekli oldu. Uzun yıllar yerel televizyonda ve gazetede 'Çerçeveye Sığmayanlar' programını yaparak, köşe yazan Demirkök, 'çeşitli sebeplerden üniversite eğitimine devam edemeyen öğrenciler için gelen af' kapsamında Malatya İnönü Üniversitesi Sosyoloji Bölümü'ne kayıt yaptırdı ve 80 yaşında üniversite öğrencisi oldu. Demirkök, İnönü Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Sosyoloji sınıfındaki sırasına oturdu ve arkadaşları ile birlikte ilk dersine girdi.

 

 

“HEYECANLIYIM”

 İlk ders heyecanını ve yaşamını bizlerle paylaşan Demirkök; “1961 yılında Ankara Üniversitesi Dil, Tarih ve Coğrafya Fakültesi Coğrafya Bölümü'ne kayıt oldum. İkinci sınıfa geçmiştim. Malatya'da İsmetiye Mahallesi'nde iki katlı bir evimiz vardı. Üst katında iki odasında biz oturuyorduk, üst ve alt kattaki iki odayı ise kiraya veriyorduk. O dönemde 70-75 lira elimize para geçiyordu. Babam ben küçük yaştayken ölmüştü, annemle birlikte yaşıyorduk. Rahmetli annem 50 lira göndermekte zorlanıyordu, bende o parayla okumakta zorlanıyordum. O dönemde Ankara'da harita teknisyenliği kursu açılacağı ilanını gördüm. 47 kişi alınacaktı, bende imtihana girdim ve kazandım. 1962 yılında memuriyete başlayınca okulu bırakmak zorunda kaldım. Heyecanla taşradan gittiğim üniversite serüvenim öylece bitmiş oldu. Ekonomik anlamda da harita teknisyenliği iyi para getirdi, evlendim. Çoluk çocuğa da karışınca bu kez eğitim hayalimiz kapandı. Bu fırsatı yeniden yakaladım ve artık Üniversitede ki sıramda yerimi aldım. İlk dersime arkadaşlarım ile birlikte girdim ve çok heyecanlıyım” ifadelerinde bulundu. 

“BİLİM ÖĞRENMEK İÇİN GERİ DÖNDÜM”

‘Dışarıda zamanımı öldüreceğime bilim öğrenmek istedim’ diyen Demirkök;“Derslere yeni başladık, sınıf arkadaşlarımdan olumlu yaklaşımlar oldu. Bana soruyorlar ‘Buraya neden geldiniz? Diye bende anlatıyorum okumayı sevdiğimi söylüyorum. Zaten günlük 4-5 saat okuyorum. Dışarıda zamanımı boşa geçireceğime, kahveye gideceğime burada bilim yapmak, bilim öğrenmek için geri döndüm. Genç arkadaşlarımda bu azmimden dolayı büyük hoşnutluk htiklerini dile getiriyorlar” şeklinde konuştu.

“ÜLKENİN İLERİYE GİTMESİ BİLGİDEN GEÇER”

‘Eğitim ve Bilgi ile ülkenin ileriye gideceğini’ dile getiren Demirkök; “Okumanın sonu yoktur. İnsan merak etmeli ve merakının peşine düşmeli. Eğer okumaz ve bilgilenmezseniz, hayatı anlamazsanız hayatı gerçekten anlamlandıramazsınız. Bizim toplumun bu görüşe çok ihtiyacı olduğunu düşünmekteyim. Bizim kültürümüz gerçekten çok geniş bir kültür. Her dinden, her inançtan ve her kimlikten inançlarımız var. Bunların en azından okuyarak, birlikte kaynaşması, ülkeyi ilerilere götürmesi ancak bilgiden geçtiğine inanmaktayım. Bu nedenle herkesin her konuda bilgi edinmesi gerektiği düşüncesindeyim” dedi.

KİTABINA ÖLÜM TARİHİNİ YAZMIŞTI

Yayınladığı 'Çerçeve Sığmayanlar' adlı kitabında 2024 yılını ölüm tarihi olarak yazan Demirkök, "1947 yılında Yeni Cami'nin önünde bir resim çektirmiştim. Çıkarttığım 'Çerçeveye Sığmayanlar' kitabımda bu resmi önsözde paylaşıp İbrahim'den olma, Zeynep'ten doğma, Asım Demirkök, doğum 24 Haziran 1938, ölüm 11 Eylül 2024 diye not düştüm. Bazıları bana, 'Bunun gerekçesini açıklar mısınız?' diye soruyorlar. Bende, 'Kitabımın sağ bölümündeki yazıyı okursanız, oradan bir şeyler çıkar' diyorum. İnsanlar umutlarıyla, hayalleriyle yaşar. Çocuklarıma, torunlarıma ve eşime, 'Sizden mezuniyet törenimde kep atarken, o kepi yakalamanızı istiyorum' dedim. Böylede geleceğe ilişkin umudum var" diye konuştu.

Kaynak: () - Haber Merkezi Editör: Onay Ozan
Etiketler: 80, Yaşında, Üniversiteye, Başladı,
Diğer Fotoğraflar
Diğer fotoğrafları büyük görüntülemek için üzerini tıklayın.
80 Yaşında Üniversiteye Başladı
Yorumlar
Haber Yazılımı