Haber Detayı
30 Ocak 2018 - Salı 08:36
 
90’lık Çiftin 72 Yıllık Aşkı
Görücü usulü ile evlenen ve 72 yıldır aynı yastığa baş koyan Süleyman ve Zeynep Kandemir (90) çifti, evlilik yıl dönümlerinde çocukları tarafından kendilerine hazırlanan sürprizle unutulmaz bir gün yaşadı.
Video Haber Haberi
90’lık Çiftin 72 Yıllık Aşkı

90 yaşında olan Süleyman ve Zeynep Kandemir çifti, evlilikleriyle herkese örnek oluyor. Bir elleri bastonlarında diğer elleri birbirinde olan çift, yıllardır süren evliliklerini birbirine gösterdikleri anlayışa bağlıyor. Çocukları tarafından organize edilen programa habersiz gelen Süleyman ve Zeynep Kandemir çifti, kendilerine yapılan sürprizden dolayı ailesine teşekkür ederken, mutluluklarını dile getirdiler.

“8 ÇOCUK, 30 TORUN VE 22 TORUN ÇOCUĞU”

8 çocuğu 30 torunu ve 22 tanede torununun çocukları olan Süleyman ve Zeynep Kandemir çifti, 72 yılın sırının saygı ve sevgiden geçtiğini vurguladı. ‘Eşim konuşsa ben susarım ben konuşsam eşim susar’ diyen Süleyman Kandemir, “72 yıldır evliyiz. Çocuklarım torunlarım bizlere sürpriz yaptılar. Evlilik yıl dönümüz kutluyorlar. Buradan torunlarıma, oğullarıma, kızlarıma, kısacası aileme teşekkür ediyorum. Eşimle 72 yıldır evliyiz. Birbirimize olan saygılarımızı asla yitirmedik. Ben konuşurdum o susardı, o konuşurdu ben susardım. Biz, görücü usulü ile evlendik. Birbirimizi çokta seviyoruz. Şimdi ise gençler aynı sıralarda okuyor, birbirlerini tanıyor ve hemen evleniyorlar. Sonra da anlaşamayıp boşanıyorlar. Şimdiki nesil, kendi kendilerine evlilik kararı alıyorlar. Annenin, babanın, ailenin ne dediğine hiç bakmıyorlar. Bir birlerini seviyorlarsa hemen evleniyorlar. Doğal olarak buda bazı aileler arasında problem olurken, çiftler ise boşanma noktasına geliyorlar.  Eskiden böyle bir şey yoktu. Kimin ailesi daha dürüst, kimin ailesi daha sağlam olduğu kontrol edip sorulurdu.  Eskiden söz baba da biterdi. Şimdi ise çocuklar evlilik kararı alıyor. Babanın ailenin sözünü fazlada dinlemiyorlar. Kısacası ailelerin birbirini tanıması, tanıdık bildik ailelerin olması çok önemli” şeklinde konuştu.

“MUTLULUĞUN SIRRINI AÇIKLADI”

Evlilikte başarının sırlarını açıklayan Süleyman Kandemir, şunları söyledi: “Biz, çift olarak 72. yıldönümümüzü kutlamamızın asıl başarısı şudur. Evliliğimizin sırrı babamdır. Çok ağır bir insandı. Kayın babamı çok severdi. Babam onun kızını almak için devamlı onun yanına gider, halini hattını sorardı. Bizim zamanımızda aileler karar alınca, çocuklara bir şey düşmezdi.  Babam eşimin babası ile görüştükten sonra, evlilik kararı aldılar. Ben eşimle görücü usulü ile evlendim. Önceleri örf ve adetlerimiz çok farklıydı. Örneğin ben, babam ve diğer erkek kardeşlerim ayrı bir sofrada yemek yerdik. Annem, kız kardeşlerim ve eşim ise başka bir sofrada yemeklerini yerdi. Eşimin, babamın yanında bir gün yemek yediğini görmedim. Eskiden adetlerimiz törelerimiz böyle idi. Biz, bu örf ve adetlerle büyüdük. Bu saygı ile büyüdük. Evliliğimizin sarsılmaması da bu saygıdan kaynaklı. Eşimle genç yaşta evlendim. Eşimde bende 1929 yılında doğmuşuz. Ailemizin sürprizi ile şuan evliliğimizin 72 yılını kutluyoruz. Eşimle evliliğim çok güzel geçti. Çok güzel bir aile ortamı içerisinde yaşadık. Sözümüzde, gönlümüzde aynıydı ve bu nedenle 72 yılı devirdik, Allah’a şükürler olsun.”

EŞ KANDEMİR: “GÖRÜCÜ USULÜ İLE EVLENİN”

Yuvayı yapan dişi kuş Zeynep Kandemir ise gençlere de görücü usulü ile evlenmeyi nasihat etti ve şunları söyledi; “ Eşimle ben 72 yıldır evliyiz. Bugün de çocuklarımız ve torunlarımız, onların çocukları bize sürpriz yaptılar. Evliliğimizi kutladılar. Çocuklarıma ve torunlarına teşekkür ediyorum. Eşimle ve ben birbirimize saygı ve sevgi de asla kusur etmedik.  Yeni nesile buradan seslenmek istiyorum. Sizlerde görücü usulü ile evlenin. Görücü usulü evlendiğini zaman evlilikleriniz uzun vadeli devam eder. Hemen tanışıp evlendiğiniz zaman, seviyorum dediğiniz zaman ise şiddetli geçimsizlik yüzünden ayrılıyorsunuz. Aileleriniz ve siz huzursuz oluyorsunuz. Dedim ya eşimle görücü usulü evlendik ve birbirimizi hiç görmedik.  Üç yıl nişanlı kaldık. 17 yaşında eşimle evlendim ve şimdi de 90 yaşındayım. Saygı ve sevgi çok önemli. Eşimle ben bir birimize saygı ve sevgi ile bağlandık. Sekiz çocuğumuz oldu. Bir gün kucağıma alıp doktora götürmedim.  Kurban olduğum Allah, yetti bize. Mutluyum torunlarımla, çocuklarımla.  Bugün burada güzel bir gece geçirdim. Hepsine teşekkür ediyorum.  Torunların bize pasta kestiler. Bizi evden çıkartılar. Gel sizi gezmeye götüreceğiz diyip buraya getirdiler. Torunlarımı, çocuklarımı burada gördüğüm için çok mutluyum. Bütün evli çiftlere de bir ömür boyu mutluluklar diliyorum” şeklinde konuştu.

OĞUL KANDEMİR: “ALLAH BİZE DE NASİP ETSİN”

Çiftin en büyük oğlu olan İsmail Kandemir ise “Allah, bizlere de onların mutluluğunu nasip etsin” dedi ve şunları söyledi;  “Ailenin en büyük oğluyum. Yeni gelen nesle, gençlerimize evliliklerinde böyle güzel mutluluklar diliyorum. Yeni tanışıp evlenen insanlarımıza, uzun süreli evlilikler diliyorum.  Böyle bir mutlu yuvanın, herkese nasip olmasını Allah’tan diliyorum. Annemle babamın 72. yıl yılını kutluyoruz. Evlatları olarak çok mutluyum. Şu anda mutluluğumu nasıl ifade edeceğimi bilemiyorum. Annemle babama sürpriz yaptık,  torunlarını, çocuklarını bir araya getirdik. Onlara pasta kestik, çok mutlu oldular. Allah’ım bizlere de annemle babamın yaşadığı mutluluğu yaşatmasını nasip etsin.”

TORUN KANDEMİR: “BİZLERE ÖRNEK OLUYOR”

Süleyman ve Zaynep Kandemir çiftinin en büyük torunları olan Hacı Mahmut Kandemir ise, duygularını şu cümlelerle ifade etti; “Böyle güzel, mutlu ve geniş bir ailemiz olduğu için çok mutluyum.  Dedeme de, babaanneme de bize örnek bir aile kurdukları için kendilerine teşekkür ediyorum.  Allah başımızdan eksik etmesin. Bu organizasyonda emeği geçen akrabalarıma teşekkür ediyorum.  Dedemle,  ananemin 72 yıllık evlilik yıldönümlerini kutlamaları benim için çok önemli. Çok gurur verici bir şey. Bizlere örnek oluyorlar. Onların yüzüne baktığınız zaman mutluluklarını görebiliyorsunuz.  Biz büyük bir aileyiz, dedem, babaannem, çocukları,  torunları hep bir aradayız gayet mutluyuz” ifadelerinde bulundu.

ORTANCA TORUN: “ÇOK GENİŞ BİR AİLEYİZ”

Ortanca torunlardan olan Alperen Deniz ise; “ Dedemin kız çocuğundan torunuyum. Burada 70-80 kişi toplandık. Tabi aile üyelerimizden gelemeyenlerde oldu. Bir arada, bu kadar geniş bir aile ile birlikte olduğum için çok mutluyum. Dedemle anneannemin 72. yıl dönümleri kutluyoruz.  Hep bir araya geldik. Sizlere de teşekkür ediyorum, bu mutluluğumuza şahit olduğunuz için. İnşallah bizlerde dedemi örnek alırız” diye konuştu.

KIZ ÇOÇUĞU TUNÇ: “AİLEMİZE SÜRPRİZ YAPTIK”

Organizasyonu hazırlayan kızları Nezaket Tunç ise “ Annemle, babama sürpriz yaptım. Böyle bir proje yapmak istedim. Bu düşüncemi ailem ve arkadaşlarımla paylaştım. Aile, akrabalarım ve arkadaşlarım böyle bir organizasyon için beni teşvik ettiler ve organizasyonu yaptık. Annemle babamın bu organizeden haberi yoktu. Normal dışarıda yemek yiyeceğiz diyerek dışarı çıkarttık. Burada torunlarını, çocuklarını, oğullarını, kızlarını görünce çok mutlu oldular. Ben, annemle ve babamın yedinci çocuğuyum. 22 tane torununun çocuğu, 30 tanede torunları var. Çok güzel bir duygu. Anlatılmaz bir duygu ve Allah herkese böyle bir duygu nasip etsin. 72 yılı yaşamak güzel bir şey. 72 yıl evli olmak daha güzel bir şey. 90 yaşına geldiler. Bizlerde her gün gidip geliyoruz yanlarına. Bizlerde onlardan gördüklerimizi yapıyoruz. 8 kardeşimde onlardan gördüklerini kendi evelerinde yapıyor. Ben ve kardeşlerimin evlerinde onlardan aldığımız saygı ve saygı duyguları var. Onlardan yaşadığımız mutluluk var. Bizlerde bu çerçevede ailemizle saygı ve mutlu olarak evliliklerimiz devam ettiriyoruz” ifadelerini kullandı.

ENİŞTE DENİZ: “TÜRK TOPLUMUNA ÖRNEK BİR AİLE”

“Sadece bize değil, Türk toplumuna da örnek bir aile, örnek bir büyük baba ve büyük anne. Bunu iyi görmek lazım” diyen Malatya Gazeteciler ve Televizyoncular Cemiyeti Başkanı ve ayrıca çiftin damadı olan Kemal Deniz ise şunları kaydetti;  “Şu anda günümüzde yaşadığımız çekirdek aile hadisesi maalesef Türk toplumunda içerisinde problemin çok olduğu, en küçük aile birimi şeklindedir. Burada şuanda 90 kişiye yakın bir insan var. Gelemeyenlerde var. Bu insanların bulunduğu ortamda, büyüğün, küçüğün saygısı sevgisi, birlikteliği, yol göstericiliği, büyüklerin ailede yeni yetişen kuşağa rehberlik edişi, toplum için çok önemli bir unsurdur. Bizim hem hacı babamız, hem de hacı annemiz bu noktada, ailemize her zaman örnek olmuşlardır. Onların daha mutlu, daha rahat yaşayabilecekleri ortamı hazırlamışlardır. Bu yüzden de biz onlara müteşekkiriz. Allah uzun ömürler versin. Asla yeni toplumda kuşak çatışması denilen hadisenin yaşanmadığı bir ortamı oluşturmaktadırlar. Bu onların engin düşünceleri, hoş görülerine bağlı bir hadise. Biz, iki büyüğümüzün arasında da saygıyı, sevgiyi, hoşgörüyü her zaman yaşadık. İnşallah bizlere de örnek olur diye düşünüyorum” diyerek sözlerini tamamladı.

Evlilikle yapılan değerlendirmelerin ardından Süleyman ve Zeynep Kandemir, birlikte 72.yıl dönümü pastalarını kesti.

Kaynak: () - Haber Merkezi Editör: Onay Ozan
Etiketler: 90’lık, Çiftin, 72, Yıllık, Aşkı,
Diğer Fotoğraflar
Diğer fotoğrafları büyük görüntülemek için üzerini tıklayın.
90’lık Çiftin 72 Yıllık Aşkı
90’lık Çiftin 72 Yıllık Aşkı
Yorumlar
Haber Yazılımı