Haber Detayı
27 Kasım 2018 - Salı 10:25
 
Iraklı Hasta Sağlığına Kavuştu
Kuzey Irak'tan gelen şeker hastası kadın, geçirdiği operasyonla yeniden görmeye başladı.
Sağlık Haberi
Iraklı Hasta Sağlığına Kavuştu

Her iki gözünde görme kaybı olan Iraklı hasta, Gözde Hastanesi'ne başvurdu. Hastaya yapılan tetkiklerde, sağ ve sol gözünde diyabetik retinopati dediğimiz şeker hastalığına bağlı kanama ve membranlar tespit edildi. Her iki gözünde görme seviyesi sadece el hareketleri seviyesinde olan hasta, Göz Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Mete Açıkgöz tarafından ameliyata alındı.

Operasyonla ilgili bilgi veren Açıkgöz, "Hastaya acilen kombine prosedur ameliyatı uygulandı. Bölgede nadir yapılan Vitreoretinal cerrahi ameliyatı( kapalı sistem) ile hastanın göz içindeki kanamalar ve zarlar soyularak retinaya lazerleri uygulandı. Aynı anda katarakt operasyonuda yapıldı.İşlem sonunda silikon tamponad uygulanarak dokuların yapışması ve kanamanın kontrol altına alınması sağlandı. Görmesini kaybetmek üzere olan hastaya Vitrektomi, Katarakt ve Silikon Tamponad kombine ameliyatı uygulandı. Ertesi gün görme kabiliyeti başlayan hasta, bir gün sonra taburcu edildi" ifadelerini kullandı.

Açıkgöz, "Kontrolsüz Şeker hastalığının uzun dönemde neden olduğu bu göz içi kanamaları zamanında tedavi edilmezse körlüğe kadar gidebilmektedir. Vitrektomi ameliyatları deneyim gerektiren zorlu ama hayati ameliyatlardır.Şeker hastalarının düzenli bir şekilde göz muayenelerini yaptırmalarını tavsiye etmekteyiz" dedi.

Kaynak: () - Haber Merkezi Editör:
Etiketler: Iraklı, Hasta, Sağlığına, Kavuştu,
Yorumlar
Haber Yazılımı