Haber Detayı
14 Ekim 2016 - Cuma 12:22
 
‘FARKLILIKLAR, TOPRAKLARA BEREKET, İNSANLARA ZENGİNLİK KATIYOR’
Bu haftaki röportajımızın konusu gazetemiz köşe yazarı Asım Demirkök ile bir ödül öyküsünün uzanışı oldu. Köşe yazarımız Asım Demirkök, Büyükşehir Belediyesi tarafından önerilmesi ile TÜRYAK Derneği tarafından, 2016 yılı Malatya ‘Örnek Kıdemli Vatandaş’ olarak seçilirken, İstanbul’da düzenlenen ödül törenini, atmosferi ve yaşadıklarını gazetemizle söyleşti.
Yaşam Haberi
 ‘FARKLILIKLAR, TOPRAKLARA BEREKET, İNSANLARA ZENGİNLİK KATIYOR’

MELEK SEDA TUNÇ: ASIM AĞABEY ÖNCELİKLE TÜRYAK DERNEĞİ’NDEN BİRAZ BAHSEDEBİLİR MİYİZ? DERNEĞİN AMACI, KURULUŞU GİBİ?

ASIM DEMİRKÖK:  Bu dernek hakkında bilgiler aktarmadan önce, beni 2016 yılı Malatya’dan ‘Örnek Kıdemli Vatandaş’ olarak öneren, bu önerme ile beni onurlandıran, başta Büyükşehir Belediye Başkanımız Ahmet Çakır olmak üzere, kültürden sorumlu Genel Sekreter Yardımcımız Ertan Mumcu’ya, Daire Başkanımız İhsan Gençay’a ve bu işle ilgili tüm arkadaşlarıma, ayrıca beni;  2016 yılı Türyak Derneğince Örnek Kıdemli Vatandaşlığa seçen, başta Türyak Başkanı Emel Danışoğu ve çalışma arkadaşlarına sevgilerimi ve saygılarımı sizler aracılığıyla iletmek istiyorum.

Bu Örnek Kıdemli Vatandaşlığa seçilmem ile öncelikle şehrim ve kendim adıma büyük onur duyduğumu ifade etmek istiyorum. Bununla birlikte omuzlarıma önemli bir sorumluluk yüklendiğinin farkındayım, bilincindeyim. Allah utandırmasın diyorum. Şahsen ben yaşını başını almış bir insan olarak, bundan önce yaşamış olduğum süreçte olduğu gibi, bundan sonrada aileme, şehrime, hemşerilerime, ülkeme, insanlığa; yaralı ve örnek davranışlar sergileyen bir yaşamı, hem sürdürmek, hem de Allahtan bu yönde atacağım adımlarda bana yol göstermesini ve yardımcı olmasını diliyorum.

TUNÇ: BUYRUN ASIM AĞABEY SİZİ DİNLİYORUM…

DEMİRKÖK: Şimdi gelelim Türyak Derneği ile ilgili sorduğunuz sorulara. TÜRYAK; Bir ‘Yaşlılık Konseyi Derneği’ olup, 06.06.2003 tarihinde kurulmuş, merkezi Ankara’dadır. Amacı ise; Din, dil, ırk, cinsiyet farklılıkları gözetmeksizin dünyanın nesrinde olursa olsun tüm yaşlı bireylere ilişkin ulusal, uluslararası ve toplumsal duyarlılığı artırmak, yaşam kalitesini yükseltmek, istikametinde girişimlerde bulunmak, yaşlı bireylerin sözcülüğünü yapmak, bu konularda politikalar geliştirmek. Yaşlılarda oluşmuş bireysel bilgi ve deneyimleri, hem iş dünyasına hem de toplumun yararlanacağı hizmetlere dönüştürmek.

Amacı doğrultusunda ilgili tüm ulusal ve gerekmesi halinde yasal izinleri almak kaydı ile uluslararası kurum ve kuruluşlarla işbirliği içinde Kongre, Formlar düzenlemek ve Platformlar oluşturmak. Ulusal ve Uluslararası Örnek Kıdemli Vatandaş kongrelerini tertiplemek. Kurumsal ve özellikle evde bakım konusunda çalışmalar yapmak. Yaşlı bireylerin ihtiyaçları doğrultusunda gerekli ürün ve hizmetler hakkında araştırma, geliştirme ve standart çalışmalarını yapmak ve ilgili kuruluşlarla bu konuda iş birli yapmak.

TUNÇ: ASIM AĞABEY; SÖZÜNÜZÜ BÖLMÜŞ OLMAYAYIM AMA MALATYA’MIZDA ÖNEMLİ İŞ ADAMI, ESNAF, MESLEK SAHİPLERDEN TUTUN DA BÜROKRASİDEN; MEMUR, ÖĞRETMEN, MÜHENDİS VE DAHA BİRÇOK MESLEK DALLARINDA YETİŞMİŞ, BİLGİLERİ, BİRİKİMLERİ, DENEYİMLERLE YÜKLÜ SİZİN DEYİMİNİZLE, O KADAR ÇOK ‘YAŞINI BAŞINI’ ALMIŞ BÜYÜKLERİMİZ, AĞABEYLERİMİZ AMCALARIMIZ VAR Kİ, BUNLARIN MALATYA’MIZA KATKISI NOKTASINDA, TÜRYAK DERNEĞİNDEN EDİĞİNİZ TECRÜBELERİNİZDEN YARARLANARAK, BİR ŞEYLER SÖYLEMEYİ YA DA BİR ADIM ATMAYI DÜŞÜNÜYOR MUSUNUZ?

DEMİRKÖK: Değerli, sevgili genç kızım Melek, şehrim ve hemşerilerim adına öyle önemli bir soru sordunuz ki, benim de İstanbul’da katıldığım ‘Örnek Kıdemli Vatandaş’ ödül töreninden sonra, beynimin bir köşesinde hep dolanıp durdu. Biliyorsunuz Yeşilyurt Kent Kimliği Çalıştayı ile ilgili Gazetemiz Malatya Söz’de 8 günlük köşe yazısı yazmıştım. 02 Ekim 2016 Pazartesi günkü 7’inci sayısında Malatya’mızın demografik Nüfusunun Yaş Guruplarına Göre dağılımına ilişkin TÜİK’in resmi rakamlarına dayanarak 2015 rakamlarını vermiş, altına şu notu düşmüştüm; Bir yandan Malatya’mızda nüfus olarak yaşamın uzaması sonucu yaşlandığımızı, aynı zamanda doğurganlık nüfusumuzun durağanlığından söz etmiştim. Malatya’mızda da giderek hayatta kalma süresi uzadığından, yaşını başını almış, yaşlı nüfusun arttığından söz edebiliriz. Melek hanım bakın bu konuda Türyak Başkanı Sayın Emel Danışoğlu ne diyor?

‘‘Ülkemizde yıllar içerisinde sağlık alanında olumlu gelişmeler kaydedilmiştir. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) 2016 verilerine göre doğuşta hayatta kalma süreci uzamıştır. Erkeklerde 75,0, kadınlarda 79,5, ortalama 77,2 yaşa ulaşılmıştır.’’

TUNÇ: EVET ASIM AĞABEY; SİZ DE MALATYA’MIZDA HAYATTA KALMA SÜRESİ UZADIĞINDAN, YAŞLI İNSANLARIMIZIN GİDEREK ARTTIĞINDAN SÖZ EDİYORSUNUZ. İŞTE SİZİN DEYİMİNİZLE MALATYA’MIZDA ‘YAŞINI BAŞINI ALMIŞ’ OLAN BÜYÜKLERİMİZİN SAĞLIK VE BİR TAKIM DİĞER SORUNLARININ GİDEREK ARTTIĞINI AKTARIYORSUNUZ. PEKİ, BU SORUNLAR NASIL GİDERİLİR? AYNI ZAMANDA BÜYÜKLERİMİZİN BİLGİLERİNDEN, DENEYİMLERİNDEN NASIL YARARLANIR, ŞEHRİMİZE NASIL KATKI OLARAK DÖNÜŞTÜRÜRÜZ?

DEMİRKÖK: Melek kızım; bu konuda bir takım eylem plânlarım ve düşüncelerim var. Ancak her zaman düşüncelerin ortaklaştırılmasından yanayım. Sizin sözünü ettiğiniz Malatya’mızdaki yaşını başını almış birikimli insanlarımızın bir çatı altında birleşmeleri gerektiğine inanıyorum. Bu çatı neresi derseniz? Hemen yanıt vereyim. Malatya’mız,  12.11.2012 tarihinde 6360 No’lu çıkarılan yasayla, ‘Büyükşehir’ statüsü elde etmiştir. Bu yasa incelendiğinde, yaşamın en ince noktasına kadar dokunduğu görülecektir. Bu konudaki düşüncelerimi sizin aracığınızla ilk kez kamuoyuyla paylaşmak istiyorum. Biz yaşını başını almış Malatya’mızda yaşayan hemşerilerimizle öncelikle bir araya gelmeliyiz. Aynı zamanda bu çağrıyı buradan yapmış olayım.

Şehrimizde yılların birikimini ve deneyimini omzunda taşıyan bir ‘Kent Konseyimiz’ var. Bizler bu Kent Konseyinde bir ’Malatya Yaşını Başını Almışlar Meclisi’ oluşturduğumuzda inanıyorum ki, Büyükşehir Belediye Başkanımız başta olmak üzere ilgili birimler bizlere her türlü katkıyı sağlayacaklardır diye düşünüyorum. Bu alış veriş tek taraflı olmayacaktır. Biz yaşını başını almış birikim, tecrübe ve deneyimimizi şehrimize sundukça onlarda inanıyorum ki, kentimizin bütün birimleri, bu çabalarımızı daha verimli kılmak için bizlere, her türlü katkıyı vereceklerine inanıyorum.

TUNÇ: ASIM AĞABEY BEN DE BİR GAZETECİ OLARAK, SİZLERİN KURACAĞI MECLİSE OMUZ VERMEKTEN MUTLULUK DUYARIM. KONUMUZA DÖNERSEK, MALATYA’DAN ‘ÖRNEK KIDEMLİ VATANDAŞ’ OLARAK İSTANBUL’A ÖDÜL ALMAYA GİTTİNİZ. MALATYA’DAN NEDEN SİZ SEÇİLDİNİZ?

DEMİRKÖK: Önce Türyak Derneği Tüzüğünde önemli gördüğüm birkaç hususun altını çizmek istiyorum. Öncelikle Türyak Örnek Kıdemli Vatandaş Kriterlerinden söz etmek istiyorum.

a) 60 yaş ve üstü olmak. b) Meslek hayatında başarılı olmak. c) Sosyal faaliyetlerde öncü ve lider olmak. e) Hayata bağlılığını ve yaşam sevincini devam ettirmek. f) Toplumun takdir ve sevgisini kazanmış olmak. g) Örnek bir kişilik sergilemek. İşte Örnek Kıdemli Vatandaş seçilme kriterlerini, Türyak Derneği bu şekilde belirlemiş.

Bir de eski Kültür Bakanlarımızdan ve 2014 yılında geçirdiği bir kalp krizi sonucu vefat eden Prof.Dr. Sayın Talat Halman’ın kaleme aldığı Türyak Andı’ndan bir iki cümlenin altını çizmek istiyorum; ‘Biz, yaşı başı ileri, ‘’Kıdemli Vatandaşlar’’, kendimiz ve yakınlarımız için sağlıklı, ulusumuz ve dünyamız için yararlı bir yaşam sürdürmeye inanıyoruz. Yaşlılığı toplumdan el etek çekmek, atıl kalmak, bir köşede oturmak, eceli beklemek gibi algılamayı reddediyoruz. Yaşlılık bizler için, deneyim ve birikimlerle güçlenen, güzelleşen bir ileri yaşam sürecidir. Dünü seviyoruz, bugüne dört elle sarılıyoruz, yarına güveniyoruz. Biz yaşını başını almış, aklı dinç, ruhu genç bireyleriz. Yaşamda yaratmaktan, yararlılıktan emekli olmayacağız. Ülkeye ve dünyaya yeni katkılarda bulunmak uğrunda, tek tek ve dayanışma içinde, emek vereceğiz. İleri yaşlarda ihtiyar olmayacağız, hizmet ederek bahtiyar olacağız’ der.

TUNÇ: GEÇMİŞTEN GÜNÜMÜZE TÜRYAK TARAFINDAN SEÇİLMİŞ İSİMLERİ BİZİMLE PAYLAŞIR MISINIZ?

DEMİRKÖK: Türyak’ın 2007 – 2015 Yılları arsında seçilmiş Örnek Kıdemli Vatandaşlardan birkaç kişiyi belirtiyorum; 2007 yılında; Adalet Ağaoğlu, Süleyman Demirel, Prof. Dr. Türkan Saylan. 2008 yılında; İshak Alaton, Lütfi Doğan, Suna Pekuysal. 2009 yılında; Prof. Dr. Yılmaz Büyükerşen, Suna Kan, Prof. Dr. Nevzat Yalçıntaş. 2010 yılında; Aydın Boysan, Rona Yırcalı, Prof. Dr. Yücel Kanpolat. 2011 yılında Asım Kocabıyık, Şarık Tara. 2012 yılında; Prof. Dr. Talat Halman, İbrahim Bodur. 2013 yılında; Prof. Dr. Aysel Çelikel. 2014 yılında; Prof. Dr. Nermin Abadan, Mustafa Ayaz. 2015 yılında; Prof.Dr. Orhan Oğuz, Malatya’mızdan ilimizde yıllarca Satranç Turnuvaları düzenleyen hemşerimiz öğretmen hemşerimiz Cemal Gürsel Toy Örnek Kıdemli Vatandaş katılmışlardır.

TUNÇ: ASIM AĞABEY GELELİM 2016 YILINDA KIDEMLİ ÖRNEK VATANDAŞ ÖDÜL TÖRENİNDE YAŞADIKLARINIZA, NELER SÖYLEMEK İSTERSİNİZ?

DEMİRKÖK: Melek kızım, öncelikle şunu önemle belirtmek isterim: Bu yaşını başını almış, ödül töreni etkinliğine davet edilen vatandaşlarımızı 2 gece, 3 gündüz boyunca Türyak Başkanı Emel Danışoğlu, Etkinlik Koordinatörleri Nilşen Ar ve Tuğba Şener Hanımefendiler tarafından güler yüzle karşılanıp, etkinlik boyunca hiçbir aksamaya meydan vermeden bizleri ağırladılar. Son gün ayrılırken bizleri güler yüzle uğurladılar. 21’inci yüzyılın şafağında kadın elinin hamurunu yoğurduğu her işin, her olayın, daha bir güzellikler ortaya döküldüğünü bu etkinlik boyunca ben gördüm, yaşadım. Yeter ki biz erkekler egemenliğimizi kadınlarımızın hareketini engelleyecek durumlarda bulunmayalım.

Yine bu etkinlik boyunca katılımcılarla güzel ilişkiler kurduk. Hayat hikâyelerimizi birbirimize anlattık. Bunlardan bir ikisinden söz etmek istiyorum. Aşağıda gördüğünüz resmi Amerika’dan bu ödül törenine katılan Doç. Dr. Özcan Tuncel ve eşi İlkay Hanımla birlikte katıldığımız toplantıda birlikte çektirmiştik. Bu ödül törenine katılan Örnek Vatandaşlarımızla ileriki günlerde iletişim kurmak için maillerimiz ve telefonlarımız almıştık. Malatya’ya geldikten üç gün sonra Amerika’dan katılan Doç. Dr. Özcan Beyden bir mail aldım. Özcan Beyin yaşam öyküsünden bir bölümünü sizlere aktaracağım. Bu öyküden sonra, maille gönderilen yazı ve resmi sizlerle paylaşacağım.

‘AMERİKA’DAN KATLAN TUNCEL’İN HİKAYESİ’

TUNÇ: TABİ BUYUR DİNLİYORUZ ASIM HOCAM.

DEMİRKÖK:  “Doç. Dr. Özcan Tuncel. 1937, İzmir doğumluyum. Hayatıma fakirlik ve yoksulluk içerisinde başlayıp, okuma yazma bilmeyen çok sevdiğim anne ve babamın tek evladı olarak devletimin bana verdiği burs imkânı ile mükemmel bir eğitim görebilmiş olmak, zamanın dünya devi olan (General Electiric ‘GE’) şirkette en yüksek seviyede bir teknoloji lideri olarak görevlendirilmek ve toplumuma her zaman yardım edebilmiş olmak, benim için büyük bir gururdur. Fakat bunların yanında elli senelik eşim İlkay’ın desteği ile Türk-Amerikan cemiyetlerinde üç çocuk henüz altı torun ile çok mükemmel ve güvenilir bir aile yetiştirmiş olabilmek bizim en büyük başarımızdır’’ şeklinde bir hayat hikayesi var hocamızın.

DEMİRKÖK: Özcan Tuncel Beyin Amerika’dan gönderdi maili de paylaşmak istiyorum;  “Türyak Derneğinin toplantısında sizinle tanıştığımıza çok memnun olduk. Güzel muhabbetiniz ve Malatya’yı bize anlatmanız benim ve eşim İlkay’ın çok hoşuna gitti. Size etkinlikte beraber çektiğimiz fotoğrafları gönderiyorum. Ayrıca Malatya Büyükşehir Belediye Başkanının çok nazikçe göndermiş olduğu lezzetli kaysılar için kendisine de teşekkürlerimizi göndeririz. Bu vesile ile Malatya hakkındaki intibalarımız çok daha zenginleşti. Teşekkürlerimi tekrar sunar, Amerika’dan sevgi ve selamlarımızı göndeririz. Mesafeler uzak olsa da kalplerimiz yakındır.’’

‘GABRİYEL AKYÜZ’ÜN HİKAYESİ’

DEMİRKÖK: Melek kızım yine sizlere Mardin’den Örnek Kıdemli Vatandaş Gabriyel Akyüz’ün hayat hikâyesinin bir bölümünü kendi anlatımından dinleyelim.

“1959 yılında Midyat’ta doğdum. Lise mezunuyum. 1974 yılında Nusaybin’e bağlı Gündükşükro / Odabaşı Köyü Kilisesi’nde, kilise öğretmeni ve diyakos olarak göreve başladım. Bu görevi kesintisiz sekiz yıl sürdürdükten sonra 1985 yılının başlarında Mardin Merkez’de bulunan Süryani Cemaatine ve Suryani Kiliselerine hizmet etmeye yönelik din görevlisi ( Papaz ) seçilerek 10.03. 1985 tarihinde görkemli bir törenle papazlık rütbesiyle kutsandım. 04.05.2003 tarihinde de Horiepiskoposluk rütbesine yükseltildim. Halen de aynı görevi aynı mekânda aksatmadan yürütmekteyim. Evli ve 13 çocuk babasıyım. Vaktimin büyük bir kısmını okuma, yazma ve araştırmaya ayırmaktayım. Süryani tarihi, kültürü ve edebiyatıyla ilgili bir takım eserler yazmış ve farklı dillerden (Süryanice, Arapça, Osmanlıca) Türkçeye tercüme etmiş bulunmaktayım.’’ Sayın Gabriyel Akyüz’le sohbetimiz sırasında, ‘ 1200’lü yıllarda Malatya’da Süryani Cemati en görkemli yıllarını yaşamıştır)” Bu notu da buraya eklemiş olayım.

TUNÇ: ASIM AĞABEY BİR KADIN ÖRNEK KIDEMLİ VATANDAŞ’TAN DA SÖZ EDERMİSİNİZ?

DEMİRKÖK: Melek Kızım,  10’dan fazla kadın Örnek Kıdemli Vatandaşlarımız vardı. Ben bunlardan da Akten Köylüoğlu’nun kısa bir yaşam öyküsünden söz edeyim.

“1939 yılında Gaziantep’te doğdum. Ev hanımıyım. Kız Enstitüsü’nü 3. Sınıftan terk ettim. 1990- Sandıktaki Servet I, 1992 –Sandıktaki Servet II, 1996 –Sandıktaki Servet III, 1998- Alıp Satmak Yok Yapıp Satmak var, 2009-Kadim Şehir Gaziantep, 2014- Hayatlı evlerin Mutlu Çocukları, 2015- Küçüklere Masallar. Araştırmacı yazar olarak kitaplarım var. Halen Gaziantep üzerine araştırmalarım devam etmektedir.’’

TUNÇ: PEKİ ASIM AĞABEY, BAHSETTİĞİN İSİMLER VE HİKÂYELERDEKİ KİŞİLERİN ORTAK YÖNÜ NEYDİ?

DEMİRKÖK: Melek kızım; Akten Köylüoğlu Hanım ve diğer yaşını başını almış yurt içinden ve yurt dışından gelen hanımefendiler ve beyefendiler, yaşamdan kendilerini koparmadan, hayatın içerisinde bir şeyler üreterek topluma ve ülkemize değer üretme peşinde koşuyorlar. Bu yaşını başını almış yurdum insanlarını görünce, gerçekten ülkem adına gururlandım ve umutlandım. Sonra yol boyu gelirken kendi kendime hep şunu düşündüm; Bu toprakların hem kendisi, hem insanları farklı. Bu farklılık, topraklarına bereket, insanlarına zenginlik katıyor dedim.

TUNÇ:  SİZ BU TEYZELERİ, AMCALARI ANLATINCA İÇİMDEN ACABA BİZİM KUŞAK DA BÖYLE DEĞERLER ÜRETEBİLİR Mİ DİYE DÜŞÜNMEDİM DESEM YALAN OLUR. BAKIŞ AÇINIZ NEDİR BU NOKTADA?

DEMİRKÖK: Bak Melek kızım; bizim kuşağın elinde bu kadar bilgi zenginliğine ulaşacak materyaller yoktu. Bu bakımdan sizler bizim kuşaktan daha şanslısınız. Ancak; Bu çağın, bizim çağdan ayrı bir özelliği var. Bu çağ bir yandan güzel bilgiler sunarken, diğer yandan bu tabir benim tabirimdir. Genetiği bozulmuş bilgileri de peşinden etrafa saçıyor. Bu çağı anlamak, yeniden anlamlandırmak için ve bu nedenle bunu ayırt edecek bilgi birikimini ‘zihinde’ sürekli diri tutmak gerekir.

TUNÇ: ASIM AĞABEY TEKRAR ÖDÜL TÖRENİNE DÖNECEK OLURSAK, AMERİKA’DAN AHMET ÖZCAN BEY MAİLİNDE KAYSIDAN BAHSEDİYOR. İSTANBUL’A KAYISI MI GÖTÜRDÜNÜZ?

DEMİRKÖK: Melek kızım evet İstanbul’a kaldığımız otele kaysı geldi. Ama ben götürmedim. Büyükşehir Belediye Başkanımız Ahmet Çakır sağ olsunlar İstanbul’da kaldığımız otele; Türyak Koordinatörü Nilşen Ar Hanımefendi adına, 2016 yılı Örnek Kıdemli Vatandaş seçilen Sanatçılarımızdan Göksel Arsoy ve Ediz Hun’a, ayrıca Yurt İçinden ve Yurt Dışından gelen Örnek Kıdemli Vatandaşlarımıza verilmek üzere Malatya’dan kayısı gönderdiler. Büyükşehir Belediye Başkanımız adına ben sanatçılarımıza sundum. Büyükşehir Belediye Başkanımız Ahmet Çakır bu vesile ile Malatya’mız ve kayısımız adına şimdiden önemli bir tanıtım yapmış oldu diyebilirim. Amerika’dan Özcan Tuncel Bey Mailinde Büyükşehir Belediye Başkanımıza teşekkürlerini sunmuştur.

“CUMHURİYET BAKALLİYESİ”

TUNÇ: ASIM AĞABEY İSTANBUL VE TÜRYAK’LA İLGİLİ BİR HAYLİ BİLGİLER AKTARDINIZ, BAŞKA NELER SÖYLEYECEKSİNİZ?

DEMİRKÖK: Melek kızım; Biz yazarçizer takımında laf söz çok olur. Son olarak Büyükşehir Belediye Başkanımız Ahmet Çakır’ın tanıdıklarından selam getirdim. Onlardan biraz söz ederek lafı sözü bitireyim.  1940’ların ortalarında Amcazademiz olan Şevki Demirkök’ün kuruluşunu, Malatya Merkezinde gerçekleştirdiği Cumhuriyet Bakkaliyesi’ni, 1954 yılında vefatı nedeniyle oğulları Galip ve Talip Demirkök iki kardeş, omuz omuza onurları ile 50 yıldan fazla bu kuruluşun Malatya’mıza ve çeşitli kamu kuruluşlarına hizmetlerini sürdürmüşlerdir. O yılların Malatya’sını hatırlayanlar şunu hep söylerler. Cumhuriyet Bakalliyesi yiyeceğin kalitesini yurdun her köşesinden Malatya’ya taşıyan hem toptancı hem de parkende satan bir kuruluştur. 2014 yılından sonra kuruluşlarını sona erdirerek, çocuklarının İstanbul’a yerleşmesi nedeniyle ikametlerini İstanbul’a taşıdılar. Türyak Derneğinin ödül törenine gittiğimde akrabam, dostum Galip Demirkök’le bir araya geldik. Söz sözü açtı. Söz dönüp dolaşıp Malatya’mıza, Büyükşehir Belediyemizin Malatya’daki hizmetlerine geldi. Ben daha söze girmeden, 50 yıldan fazla bir iş adamlığını onurları ile sırtında taşıyan ve Malatya tüccarını, esnafını, iş adamlarını yakinen tanıyan Galip Demirkök Ahmet Çakır Başkan için bakın ne dedi: “Malatya’dan ayrılmadan önce Ahmet Çakır’la işimiz nedeniyle epeyi alışveriş yaptık. Efendi, nazik, dürüst bir insan olarak ben onu tanıdım. Selamlarımı söyle’’ dedi. Bu sözü Malatya’mızdan bin kilometre öte söylenmiş olmasını, kıymetli bir değerlendirme ve söz olduğunu düşünüyorum. Bu şehrin emin insanı olmak, her şeyin üstünde bir kıymettir. Ben de hiçbir çıkar gözetmeden buna layık olduğunuzu düşünenlerdenim. Siz benim omuzlarıma Malatya’mızın 2016 yılı ‘Örnek Kıdemli Vatandaşlığını’ yüklediğiniz gibi hısımım Galip Demirkök’le birlikte sizlerin omzuna Şehrül-Emin’lik sıfatını, Şehrimizin Emin İnsanı, Başkanı, sıfatını yüklemiş oluyoruz. Allah her ikimizin yolunu, yordamını açık etsin. Allah Yar ve yardımcımız olsun diyorum.

‘AHMET ÇAKIR’A URFA’DAN SELAM’

Melek kızım sözü uzattığımı biliyorum. Ahmet Çakır Başkana bir selam da Şanlıurfa’dan Örnek Kıdemli Vatandaş Mehmet Adil Saraç’tan getirdim. Mehmet Adil Saraç’ın Şanlıurfa’da birçok hizmetlerinin yanında, ‘60 STK’nın birleşmesiyle meydana gelen Şanlıurfa STK’ları İnsani Yardım Platformu’yla (şuana kadar bin 200 tır) yardım toplanması ve dağıtımını başarmış.

Melek hanım; Burada sözümü noktalamak istiyorum. Bizler burada, bu dünyada kalıcı değiliz. İnsana ait hangi güzel hizmet varsa onu üretip sahiplerine veriyorsak, bizlere onların kalacağını düşünüyorum. Beni sabırla dinlediğin ve konuştuklarımızı kaleme alıp yazıya dökeceğin için, şimdiden ellerine yüreğine sağlık diliyorum.

TUNÇ: BEN DE SİZE ÇOK TEŞEKKÜR EDİYORUM ASIM AĞABEY, MALATYA’NIN AĞABEY’İ OLARAK SİZİ HEM GAZETEMİZDE HEM RÖPORTAJIMIZDA AĞIRLAMAKTAN BÜYÜK MUTLULUK DUYDUM. EMEĞİNİZE SAĞLIK…

Kaynak: Editör:
Etiketler: Bu, haftaki, röportajımızın, konusu, gazetemiz, köşe, yazarı, Asım, Demirkök, bi
Diğer Fotoğraflar
Diğer fotoğrafları büyük görüntülemek için üzerini tıklayın.
 ‘FARKLILIKLAR, TOPRAKLARA BEREKET, İNSANLARA ZENGİNLİK KATIYOR’
 ‘FARKLILIKLAR, TOPRAKLARA BEREKET, İNSANLARA ZENGİNLİK KATIYOR’
 ‘FARKLILIKLAR, TOPRAKLARA BEREKET, İNSANLARA ZENGİNLİK KATIYOR’
Yorumlar
Haber Yazılımı