Haber Detayı
14 Şubat 2018 - Çarşamba 16:08
 
Afrin Şehitleri için Gıyabi Cenaze Namazı Kılındı
Memur-Sen Malatya İl temsilciği tarafından, “Zeytin dalı” harekatına destek amaçlı Soykan Meydanında açıklama yapılırken, harekatta ölen şehitler için gıyabi cenaze namazı kılındı.
Video Haber Haberi
Afrin Şehitleri için Gıyabi Cenaze Namazı Kılındı

Türk Silahlı Kuvvetlerince Suriye’nin Afrin bölgesinde PKK/KCK/PYD-YPG ve DEAŞ’a mensup teröristleri etkisiz hale getirmek üzere başlatılan “Zeytin Dalı” Harekatı’nda görevli Mehmetçiğe, Malatya’da faaliyet gösteren sivil tolum örgütlerinden her gün büyük destek gelmeye devam ediyor. Bu Kapsamda bir destek de yeniden, Malatya Memur -Sen’den geldi. Soykan Meydanında bir araya gelen sendika üyeleri basın açıklamasının ardından harekatta ölen şehitler için gıyabi cenaze namazı kıldı.

Memur-Sen Şube Başkanı Kerem Yıldırım ile sendika başkanlarının katıldığı ve Malatyalılarında büyük destek verdiği basın açıklamasında grup adına konuşan Haydar Şahin, harekatı canı gönülden desteklediklerini söyledi.

“İNANMIŞLIĞIMIZI BİR KEZ DAHA HAYKIRIYORUZ”

Terör örgütlerine yönelik başlatılan Zeytin Dalı Harekatı'nın 26’ıncı gününde olduklarını belirten Şahin, "Askerlerimiz, vatanımızın bekası ve selameti için Afrin'de teröre karşı Zeytin Dalı Harekatı'nı gerçekleştiriyor. Harekatın 26. günündeyiz. "Beklemesinler" diyerek cepheye koşan yiğitlerimizin kimi şehitlik makamına, kimi gazilik mertebesine ulaştı. Operasyonun başlangıcından bugüne kadar "Düğüne gidiyoruz" diyen 31 yiğidimizi şahadete uğurladık. Vatan için şahadet şerbetini içen her yiğidi Süleyman Şah, şehit düştükleri yeri ise Süleyman Şah türbesi olarak kabul ediyoruz. Biz, bütün inanmışlığımızla bir kez daha haykırıyoruz; onlar ölümü öldürdüler ve ölümsüzlük otağını mesken tuttular. Değerli dostlar Zeytin Dalı Harekatının gerekçelerini ve hedeflerini, anlamakta zorlananlar, yanlış anlamak için çırpınanlar ve kıvrananlar var. Türkiye'nin terörle mücadele konseptini, terör örgütlerine yönelik "bitirici darbe" hamlesini, "savaş" olarak göstermeye kalkışanlar var. Emperyalist kulvarda, kapitalist blokta yer alan sözüm ona müttefik ve dost ülkelerin Türkiye'ye yönelik örtülü savaş ilanını, "sivil hassasiyeti" ambalajıyla perdelemeye çalışanlar var. Afrin'de yaşananlar üzerinden ortaya çıkan iki fotoğraf var. İlki; küresel terörle mücadele konusunda bedenini taşın altına koyan, Türkiye'dir. İkincisi ise terör örgütlerinin sırtını sıvazlayan, silah ve mühimmat yardımlarıyla terör örgütleriyle stratejik ortaklık kuran, bu şekilde Türkiye'nin yoluna taş koymaya çalışan küresel şer şebekesidir. Emperyalizmin yerli lejyonerlerinin, kapitalizmin içerideki sinsi işbirlikçilerinin algılarda oluşturmak istedikleri cepheyi de ancak bu şekilde dağıtabiliriz” ifadelerini kullandı.

“İTTİFAK BÜTÜN ÇIPLAKLIĞIYLA ORTADA”

Şahin,”DEAŞ, PKK/PYD ve FETÖ arasındaki hem gizli hem de kirli ittifak, bütün çıplaklığıyla ortaya çıkmıştır” diyerek, emperyalist devletlerin amaçlarını değerlendirerek, şunları söyledi; “Zeytin Dalı, Türkiye'nin emperyalizme direnme iradesinin, emperyalistlerin Suriye'de oluşturmak istediği düzeni reddetme mücadelesinin adıdır. Afrin, emperyalist aklın çöküşünü sağlayacak sömürgen devletlerin Ortadoğu'dan göçüşünü hızlandıracak iradenin karargahıdır. Suriye'de oluşturmak istedikleri düzen öyle kirli bir düzen ki; tarihte eşine pek az rastlanır şekilde milyonlarca insanı katletti, yerlerinden yurdundan etti. Bu, emperyalizmin "toza dönüştürme stratejisidir. Toza dönüştürme stratejisi, emperyalizmin masa başında kurguladığı ve bizim medeniyet coğrafyamızda birkaç asırdır uyguladığı bir şiddet stratejisidir. Bu stratejinin uygulama aparatı, terörizmdir. Kullanışlı aptalları, terör örgütleridir. Emperyalizm, uluslararası hukukun oluşturduğu sızıntılardan faydalanarak bu hakikati gizlemeye çalışsa da, ortalığa saçılan cüruf, çirkef her şeyi ayan beyan bize göstermektedir. DEAŞ'ı, PKK/PYD'yi ve FETÖ'yü bu noktadan değerlendirdiğimizde, ülkemizde ve bölgemizde son beş yıldır yaşananları daha net anlamış oluruz. DEAŞ, PKK/PYD ve FETÖ arasındaki hem gizli hem de kirli ittifak, bütün çıplaklığıyla ortaya çıkmıştır. Afrin'de yürütülen operasyona karşı içeride karşıt cephe oluşturmak için ter ve dil dökenler de bizim nazarımızda bu kirli ittifakın, tapınak şövalyeleri hükmündedir. 15 Temmuz'da FETÖ aparatıyla gerçekleştirilen işgal girişimi sırasında, sınırımızın güneyinde PKK'lı teröristlerin tetikte bekletildiği herkesin malumu. Suriye'nin kuzeyinde DEAŞ ile PKK/PYD arasındaki dönüşümlü strateji de öyle. DEAŞ'la mücadele ediyor diyerek PYD'nin terör faaliyetlerinin DEAŞ'la üstünün örtüldüğünü de hepimiz biliyoruz. Daha da ötesi, DAEŞ'le mücadele hikayesi abartılarak ile PYD'nin silah sermayesi artırılarak, örgütler arası dayanışmanın derinleştirildiğini de biliyoruz” dedi.

“ASIL KORKULARI FARKLI”

“Türkiye, 15 Temmuz darbesinden sonra ordusuna sızmış gladyo artıklarını ve emperyalizmin aparatı FETÖ'cüleri temizleyerek operasyon gücünü artırmıştır” diyen Şahin, asıl korkularının bu olduğunu ifade ederek şunları kaydetti; “Türkiye, Fırat Kalkanı operasyonuyla bu düzeni bütün çıplaklığıyla ifşa etmiştir. DEAŞ, şimdi nerede? Bazı ülkelerin Zeytin Dalı Harekatı'na karşı DEAŞ'la mücadeleye akamete uğratmasın söylemlerinin neyi amaçladığını çok iyi biliyoruz artık. Şimdi güvenli bölgeden bahsediyorlar. Kimin güvenliği? Emperyalizmin aparatı eli kanlı terör örgütü PYD'ye zaman kazandırmak olmasın? Birinci dünya savaşından sonra kabileleri devletleştirenler, bugün de terör örgütlerini devletleştirme peşinde koşuyorlar. Bu kez yakalandılar, Türkiye'nin çelmesine maruz kaldılar. "15 Temmuz darbe girişimiyle ordusu zayıfladı" dedikleri Türkiye'nin teröre karşı sürdürdüğü başarılı operasyonlar sonrasında, sivil katliam yapmakla mahir bazı ülkelerin "siviller zarar görüyor" kartını devreye sokmaları da gerçekten manidar. Türkiye, 15 Temmuz darbesinden sonra ordusuna sızmış gladyo artıklarını ve emperyalizmin aparatı FETÖ'cüleri temizleyerek operasyon gücünü artırmıştır. Asıl korkulan budur. Korktukları başına gelecek, emperyalizm ülkemizden olduğu gibi medeniyet coğrafyamızdan da def edilecek "Siviller ölüyor", timsahın söyleminden ibarettir. Dost ve düşman Türkiye'nin bu konuda ne kadar ince eleyip sık dokuduğunu çok iyi bilmektedir” şeklinde konuştu.

Yapılan açıklamanın ardından şehitler için gerçekleştirilen gıyabi cenaze namazına sendika üyelerinin yanı sıra vatandaşlarda katıldı. Gıyabi cenaze namazını Diyanet- Sen Malatya şube başkan yardımcısı Rahmi Taş yaparken, cenaze sonrası duayı ise Diyanet – Sen Malatya şube Başkanı Mehmet Ergin yaptı.

Kaynak: () - Haber Merkezi Editör: Onay Ozan
Etiketler: Afrin, Şehitleri, için, Gıyabi, Cenaze, Namazı, Kılındı,
Diğer Fotoğraflar
Diğer fotoğrafları büyük görüntülemek için üzerini tıklayın.
Afrin Şehitleri için Gıyabi Cenaze Namazı Kılındı
Yorumlar
Haber Yazılımı