Haber Detayı
30 Aralık 2017 - Cumartesi 12:25
 
Ağaç Kesme, Fidan Dik
Yeni yıl kutlamaları nedeniyle kesilen çam ağaçlarının önüne geçilmesi adına Malatya Orman İşletme Müdürlüğü tarafından ‘Yeni Yılda Ağaç Kesme, Fidan Dik’ kampanyası düzenlendi. Halka ücretsiz olarak bin 500 adet çam, sedir ve mavi servi dağıtımı yapıldı.
Gündem Haberi
Ağaç Kesme, Fidan Dik

Malatya Orman İşletme Müdürlüğü tarafından “Yeni yılda ağaç kesme, fidan dik’ kampanyası düzenlendi. Malatya Orman İşletme Müdürü Yakup Kalaylı, yılbaşında ağaç kesiminin önüne geçmek için böyle bir çalışma yaptıklarını belirtti.

“FİDANLAR BİLİNÇSİZCE HEBA EDİLİYOR”

Her yıl bilinçsizce fidanın heba edildiğini aktaran Kalaylı, “Eski yılın son saatlerini ve yeni yılın ilk saatlerini içinde barındıran 31 Aralık gecesi ise tüm dünya ile birlikte ülkemizde de geleneksel olarak yılbaşı kutlamaları adı altında çeşitli eğlencelerle kutlanmaktadır. Bu kutlamalar esnasında bazı vatandaşlarımız tarafından çam fidanları satın alınarak süslenmekte ve evin bir köşesinde birkaç gün bekletilmektedir. Ancak,  Son yıllarda bu talebi gören bazı art niyetli insanlar, ormanlardan kaçak olarak kestikleri çam fidanlarını vatandaşlara satmaya çalışmaktadırlar. Bu şekilde her yıl binlerce fidan bilinçsizce heba edilmektedir” dedi.

“EN ETKİLİ YÖNTEMİ AĞAÇLANDIRMA”

Kalaylı, küresel ısınma ile mücadelede ağaçlandırmanın önemine dikkat çekerek, “Günümüzde küresel ısınmanın etkileri hayatın her anında daha fazla hissedilmekte. Yağış azlığından dolayı barajlarımızın rezervleri her geçen gün azalmaktadır. Tüm dünyada kabul gören bir anlayışa göre küresel ısınma ile mücadelenin en etkili yöntemi ağaçlandırma çalışmaları ile orman alanlarının artırılmasıdır. Dolayısıyla dikilen her bir fidan bu mücadelede nefer vazifesi görmektedir. Bu durumun bilincinde olan Orman ve Su İşleri Bakanlığı, bir yandan erozyonla mücadele ederken bir yandan da her yıl yüz milyonlarca fidanı toprakla buluşturarak ülkemizin orman alanlarını arttırmaya devam etmektedir” diye konuştu.

BAKANLIKTAN BİN 500 FİDAN

Fidan ihtiyacı ve farkındalık oluşturmak için bakanlığın böyle bir kampanya düzenlediklerini dile getiren Kalaylı son olarak şöyle devam etti: “ Orman ve Su İşleri Bakanlığımız bu yıl gerek halkımızın fidan ihtiyacını karşılamak gerekse bu konuda bir farkındalık oluşturabilmek için “ Ağaç Kesme Fidan Dik ”  temalı bir kampanya başlatmış olup, kampanya kapsamında tüm illerimizde halkımıza ücretsiz fidan dağıtımı yapılacaktır. Malatya Orman İşletme Müdürlüğümüzce bugün (29 Aralık 2017) 13.00- 17.00 saatleri arasında Malatya Park AVM önünde halkımıza bin 500 adet çam, sedir ve mavi servi dağıtımı yapılacaktır. Vatandaşlarımızdan ricamız, aldıkları fidanları en kısa zamanda toprakla buluşturmalarıdır.”

Kaynak: () - Haber Merkezi Editör:
Etiketler: Ağaç, Kesme,, Fidan, Dik,
Yorumlar
Haber Yazılımı