Haber Detayı
17 Mart 2018 - Cumartesi 12:19
 
Ağbaba’dan Sert Açıklamalar
Cumhuriyet Hak Partisi (CHP) Genel Başkan Yardımcısı ve Malatya milletvekili Veli Ağbaba, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a yüklenerek, “Bazen Mimar, bazen Emlakçı, bazen ise bir senarist film yönetmeni olarak karşımıza çıkıyor” dedi.
Video Haber Haberi
Ağbaba’dan Sert Açıklamalar

Cumhuriyet Hak Partisi (CHP) Genel Başkan Yardımcısı ve Malatya milletvekili Veli Ağbaba, gündemi değerlendirdi. Çok çarpıcı açıklamalarda bulunan Ağbaba, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a yüklendi. Ağbaba, “Bazen Mimar, bazen Emlakçı, bazen ise bir senarist film yönetmeni olarak karşımıza çıkıyor. Hangi filmin çekileceğine, hangi arzanin para edeceğine o karar veriyor” dedi.

“HODRİ MEYDA DİYORUZ”

Türkiye’deki her şeye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın karar verdiğini dile getiren Ağbaba, “Türkiye'nin bir gerçek bir de yapay gündemi var. İki gündemin arasında çok fark var. Bir tarafta şeker fabrikalarının özelleştirilmesi, bir taraftan açlıktan intihar eden insanlar, bir taraftan AK Parti Genel Başkanının düzenlemelerini izliyoruz. Önce bir dinde güncellemeler yapmak lazım dedi. Bunu Cumhuriyet Halk Partisi yapmış olsaydı eğer bizi linç ederlerdi. Sonra bunu toparlamaya çalışıyorlar. AK Parti sözcüleri geçtiğimiz gün istiklal marşı ile ilgili istiklal marşının bestesini beğenmiyormuş. Tabi kendisi müzik uzmanı bilmediği bir şey yok. Karışmadığı bir şey yok. Biz, hep söylüyoruz. Her şeyi bilen tek adam. Bazen Mimar, bazen Emlakçı, bazen kadın doğum uzmanı bazen ise bir senarist film yönetmeni olarak karşımıza çıkıyor. Kimin kaç çocuğu olacağına ve nasıl doğuracağına, hangi bestenin yapılacağına, hangi filmin çekileceğine, hangi arzanin para edeceğine o karar veriyor. Afrin'le ilgili talimat vermiş, Türkü yapın diyor. İstiklal marşı ile ilgili tartışma başlattı. Aslında bu tartışmanın sebebi dinde güncellemeden dolayı kendi camiasından çok tepki aldı. Gündem değiştirerek dengelemeye çalışıyor. Bu anlayış istiklal marşını beğenmeyen anlayış aslında 200 yıllık Türkiye'nin demokratikleşme ile hesaplaşmaya çalışan anlayıştır. Yakında Ankara çok soğuk başkenti değiştirelim derse şaşmayın! Türk bayrağı ile ilgili de laf ederse şaşmayın. Buradan söyleyelim. Böyle marş değiştireceklerse bizim marşımız olmaz. Türkiye'nin marşı olmaz ancak ve ancak AK Parti'nin marşı olur. Hiçbir güç hiçbir kuvvet o marşı bize söylettiremez, hodri meydan yapıyorsa yapsın” ifadelerini kullandı.

“KİRPİNİN KAÇ OKU VARDIR? DİYE SORUYORLAR”

Türkiye’de ki işsizlik rakamlarını gündemine alan Ağbaba, “İşsizlik var diyoruz. TÜİK rakamları açıklıyor, işsizlik rakamlarının düştüğünü söylüyor. Gerçek işsizlik tüm sendikaların raporlarına göre yüzde 20 ile yüzde 18 arasında gerçek işsizlik var. İşsizlik düşmüşse görmemiz lazım. Türkiye'nin geçmişten bu yana en büyük problemi işsizlik. Birde bir mülakat sistemi getirdiler. Artık mülakatta torpil AK Parti bakanların, AK Parti milletvekillerinin, AK Parti il başkanlarının torpili sadece memurluk için değil, hastaneye girecek temizlik işçileri için bile reverans aranıyor. Fakirlerin umudu olan KPSS sınavında 90-95 olan adayların bile AK Parti değilse eleniyor.

 

Sınavda 90-95 puan alan çocuklar gençler sahipleri yok diye, milletvekili, il başkanı ve bakan tanımıyor diye işe giremiyor. Yanlış anlaşılmasın bu sadece CHP için değil AK Parti ye oy veren fakir fukara içinde geçerli. AK Parti gençlik kollarını devlete yerleştirmek hakim ve savcılarla ilgili iddiaları biliyorsunuz binlerce AK Partili yönetici hakim savcı oldu. Şimdi kalanları memur yapmaya çalışıyorlar. Yaptıkları sözlü mülakatlar dillere destan. Recep Tayyip Erdoğan'ın kaç tane torunu var, infaz koruma memuruna kuduz aşısını kim buldu, öğretmene reis denince aklınıza kim geliyor, Allahın varlığını bize kanıtla ve gezi eylemlerine katıldın mı? diye sorular soruluyor. Hatta bir soruda şu bir kirpinin yaklaşık kaç tane iğnesi vardır diye sormuşlar. Taşeron işçiye Cumhurbaşkanı nereli diye soruyorlar? Herkes bunu görüyor isyan ediyor. Tarihimiz boyunca bu kadar ayrımcı, adaletsiz, haksızlık yapan bir hükümeti görmedi. Türkiye bundan kurtulacağımız günler yakın onu da söyleyelim” Şeklinde konuştu.

“ELİMİZDE ŞARTNAME VAR, İŞSİZ KALACAKLAR”

Şeker Fabrikalarının özelleştirilmesinin yeniden değerlendiren Ağbaba, sözlerini şöyle sürdürdü: “Şeker Fabrikaları gündemde, Genel Başkanımızın talimatıyla oluşturduğumuz bir heyet var. 20 Şeker Fabrikası’nı hep birlikte gezdik. Şeker Fabrikaları’nda övünerek söylemek isterim ki birileri Ankara’da bir ittifak kurmaya çalışıyor. İsmini ‘Cumhur İttifakı’ koyuyor. Bu ittifak çıkar, koltuk ittifakıdır. Şeker Fabrikaları’nda bir ittifak oluşmuş durumda; Saadet, İyi, Demokrat, Doğru Yol Partilisi herkes bir ittifak kurdu. Bunun ismi ekmek, vatan ittifakıdır. Bizde bu ittifakta vatan, millet, ülkenin geleceği, cumhuriyetin kazanımları için bu ittifakta olmaktan büyük onur duyuyoruz. Gelecek, koltuk için ittifak kurmuyoruz, ülkenin geleceği, değerleri için bir ittifak kurmuş durumdayız. Şeker Fabrikaları özelleştirilirken, birçok hile yapılıyor, işçiler kandırılıyor. Elimizde Şeker Fabrikası şartnamesi var. Bu şartnameye göre Şeker Fabrikaları’nda çalışan insanlar işsiz kalacaklar. Şeker işçileri, hükümetin söylediği gibi kamuda çalışamayacaklar. İhale şartnamesine göre, satılacak fabrikalarda çalışan işçiler, emeklilik hakkını kazanmamış olmak ve mevzuatta yer alan koşulları taşımaları kaydıyla 4B kapsamında bir başka kamu kuruluşunda istihdam edilebilecekler. Ancak burada çalışanların yüzde 60-70’i emeklilik hakkını kazanmalarından dolayı, geriye kalanlarda mevzuata takılarak 4B kapsamında bir başka kamu kurumuna geçemeyecek, çalışamayacaklar. Şeker Fabrikaları’nın özelleştirilme kararı Türkiye’nin her kesiminde ortak bir görüşe sebep oldu. Sağcı solcu herkes Şeker Fabrikaları’nın kapatılmasına karşı çıkıyor. Geçmişimize baktığımız zaman Şeker Fabrikalarının Atatürk temellerini attı. İnönü, Adnan Menderes, Demirel, Necmettin Erbakan, Ecevit kurdu. Bu nedenle şeker fabrikaları vatandır, vatanı savunmaktır.”

“ÖZELLEŞTİRİLMEYİ EN İYİ MALATYALILAR BİLİR”

Özelleştirilmenin ne anlama geldiğinin en iyi Malatyalıların bilmesi gerektiğinin altını çizen Ağbaba, “Sayın Başbakan ‘özelleştirilen kurumlar çalışacak’ diyor. En çok Malatyalıların bilmesi gerekiyor. İnönü Caddesi’nde yürümeye başladığınızda Tekel Sigara Fabrikası vardı. Fabrika aynı şekilde özelleştirildi, ‘çalışacak denildi’ ne oldu, kapandı AVM oldu. Sümerbank var, ‘çalışacak’ dediler, parayla binlerce iş başvuru formu dağıttılar ne oldu Sümerbank’ın yerine AVM geldi. Malatya esnafı bunu hak ediyor. Tekel satılırken sesi çıkmadı. ‘Üç bin lira maaş alıyor, yan gelip yatıyor’ dedi. Tekel kapanınca kendi iş yapmaya devam edecek sandı. Sümerbank kapatılınca esnaf sandı ki iş yapacak. En çok esnafı vurdu. Başbakan ‘özelleştirilen fabrikalar çalışacak’ dedi. Sümerbank, Tekel çalışıyor mu? Bütün Malatya gözünü kapattı bir tek biz sesimizi çıkarttık. Sümerbank 5,9 milyon dolara satıldı, içindeki makineler 3 milyon dolara satılarak o para çıkarıldı. Şeker Fabrikaları’nın zarar ettiği yok. Şeker Fabrikası’nın satışına, özelleştirmeye karşı çıkmak herkesin sorunu. Özelleştirmenin ne anlama geldiğini en çok Malatyalılar biliyor. Nişasta bazlı şeker ‘sentetik zehir’ dediğimiz kota meclise geldi. Grubumuz ve Şeker Fabrikaları’nı gezen milletvekillerimiz sayesinde kota yüzde 10’dan yüzde 5’e çekildi. Biz bu kotanın düşürülmesinden memnunuz. Haftaya Salı günü de Konya’da olacağız, ardından Kastamonu’ya gideceğiz ve oradaki işçilerle Şeker Fabrikası’nın satılmaması için tavrımızı koyacağız.

‘BÜYÜK KÖY’ MALATYA’NIN YOK

Malatya’nın bir çevreyolu olmadığına dikkat çeken Ağbaba, Malatya için ‘Büyük Köy’ ifadesini kullanarak, şunları söyledi: “Kuzey Çevreyolu 1989’dan beri gündemde, en son ihalesi yapıldı. 28 Mayıs 2017’de cafcaflı temel atma töreni yapıldı. 2020 Ağustos bitirilecek Kuzey Çevreyolu müteahhit firma ve Karayolları Genel Müdürü kürsüye çağırılarak 2019 Ağustos ayı olması istendi. Söz verildi, bizim Malatyalılar alkışladı. Kuzey Çevreyolu üzerine 4 tane farklı seviyede kavşak, 28 tane alt geçit, 3 tane de Devlet Demiryolları geçidi, 4 tane hidrolik köprü bulunmakta, 10 ay geçti yapılan bir tane geçide benzer bir şey yapmışlar, onun dışında başka bir şey yapılmamış. Ne zaman yapılacak, 2020’ye yetişmesi mümkün değil. 2019’un Ağustos’unda bitirilmesi için mucize gerekiyor. 30 yıl Kuzey Çevreyolunun temelinin atılması beklendi, bir 30 yıl daha beklenmesini bekliyorlar. Herhalde şehrin plakasına göre yatırım yapıyorlar. Plaka 44, iyi ki 60 değil. Çevremizde çevreyolu olmayan tek il Malatya. Elazığ’ın, Adıyaman’ın, Kayseri’nin, Gaziantep’in, Sivas’ın Kahramanmaraş’ın var. Büyük köy Malatya’nın yok. Rahmetli Mevlüt ağabeyde söylüyordu, Malatya’nın hakkını, hukukunu savunuyoruz. Malatya yönetilmez durumda, Malatya Büyükşehir Belediyesi billboardlara Recep Tayyip Erdoğan’ın resimlerini asıyor. Malatya kimsenin umurunda değil. Malatya son derece kötü yönetiliyor” dedi.

“ÜRETİCİNİN SESİNİ DUYAN YOK”

 Kayısıcıyı ve üreticinin sorunlarına kulak tıkandığını belirten Ağbaba, sözlerini şöyle tamamladı: “Geçtiğimiz aylarda kar yağdı ve Malatya’da çok ciddi bir hasar oldu. Kayısı ağaçlarımızın dalları kırıldı. Çiftçi ne yapacağımı şaşırdı. Bir kanun teklifi verdik. Bu kanun teklifini bizim dışımızda destekleyen olmadı. Darende’nin bir mahallesinde 340, Kuluncak’ın 3 mahallesinde 17, Yazıhan’ın 7 mahallesinde 300, Hekimhan’ın 60 mahallesinde 4 bin 400 kayısı üreticisinin kar ağırlığına bağlı kayısı ağaçlarının dallarının kırıldığı tespiti yapılmış. Sadece Akçadağ’da Levent, Kürecik, Fatih, Balköy, Resuluşağı, Karadere gibi mahallelerde 14 bin ağacın, kar ağırlığına bağlı dal kırılması nedeniyle zarar gördüğü belirtiliyor. Malatya genelinde 40 bin dekar alan afetten etkilenmiş, resmi rakamlar bunu gösteriyor. Bu büyük afet sonrası kanun teklifi verdik maalesef AK Partili milletvekilleri de dahil bunu desteklemediler. Üreticileri duyan yok. Kayısıcıyı duyan, anlayan yok. Malatya üreticisine afetten dolayı zarar ödemesi yapılmayacak gibi gözüküyor” diyerek sözlerini tamamladı.

Kaynak: () - Haber Merkezi Editör: Onay Ozan
Etiketler: Ağbaba’dan, Sert, Açıklamalar,
Yorumlar
Haber Yazılımı