Haber Detayı
18 Ağustos 2016 - Perşembe 12:18
 
AĞPUĞAR ÇEŞMESİNE CAN VERİN!
Hekimhan Ballıkaya Mahallesinde bulunan ve atıl hali ile vatandaşların dikkatini çeken tarihi Ağpuğar Çeşmesi tarihi dokusuna uygun bir şekilde restore edilip turizme kazandırılmayı bekliyor.
Kültür Haberi
AĞPUĞAR ÇEŞMESİNE CAN VERİN!

1890 yılında Hekimhan Ballıkaya mevkinde yapıldığı öğrenilen Ağpuğar Çeşme atıl hali ile görenlerin içini sızlatıyor. Bunun gibi onlarca tarihi değer Malatya’ya kazandırılmayı beklerken Ballıkaya’daki tarihi çeşmenin önü ise adeta bir çöplüğü andırıyor.

ANITLAR KURULUNA TESCİL TEKLİFİ YAPILDI

Konu ile ilgili Ballıkaya köyünde görüştüğümüz gazeteci Süleyman Özerol, “Otuz yıldan fazla bir zamandır Ballıkaya Köyü ile ilgili çalışmalar yapıyorum. Çalışmalarım arasında yer alan konulardan biri ise bu çeşmedir. 1983 yılında ilk olarak bu çeşmeyle ilgili kitabeyi okuttum.

Kitabede Osmanlıca “Sebil-i hayrat müteveffa Hasançelebili Muhammed Ağa’nın zevcesi Emine Hatun 1306 (1890)” tarafından yaptırıldığını belirtmektedir” dedi.

 

 Özerol, Kültür Bakanlığı yetkililerinin inceleme yaparak Anıtlar Kuruluna tescil teklif ettiğini bunun ile ilgili bilgilerin de ellerinde bulunduğunu da belirterek sözlerini şöyle sürdürdü: “Çeşmenin onarım ile birlikte çevre düzeninin yapılmasını ve yeni yerleşim yeri ile çeşme arasındaki yolun da yapılarak turizme kazandırılması ve korunmasını bekliyoruz.”

RİVAYETE GÖRE PERŞEMBE AKŞAMLARI MUM YAKILIYORMUŞ!

Ballıkaya Mevkinde bulunan ve gün yüzüne çıkarılarak turizme kazandırılması beklenen çeşme hakkında Anıtlar Kurulunun hazırlamış olduğu raporda Ağpuğar Çeşmesi ile ilgili şu ifadelere yer verilmekte: “Malatya ili Hekimhan ilçesi Ballıkaya Köyünün eski yerleşim yerinin kuzey doğusunda, yeni yerleşiminin güney doğusundaki eski köy yerleşiminde, bahçelerin arasındadır. Köye 2-3 kilometre mesafedeki Polonun Kuyusu mevkiindeki Taş Ocağından getirilen kireç taşından hazırlanan ve ön yüzü taraklanmış kesme taştan yapılmıştır. Üzeri kırma taş çatılı, çatı üzerindeki kapak taşları demir kancalarla sağlamlaştırılmıştır. Önden yarım ay biçimli taş kemerinin tabana inen duvar bölümünde ise hafif çıkıntı oluşturulmuştur. Çeşme’nin giriş bölümünün iç kesiminde önceden taş olan oyuk yerinde demirden su oluğu yer alır. Oluğun hemen altında yaklaşık 50-60 santimetre yüksekliğinde su yalağı bulunmaktadır. Oluğun hemen üzerinde ise iki niş yer alır. (Bu nişlerin içinde Perşembe akşamları mum yakıldığı söylenmiştir) Nişleri ortalayan bölümün üzerinde 30×30 santimetre boyutunda kitabe bulunmaktadır. Kemer bölümünün üst çatı ile orta birleşme noktasında stilize çiçek süslemesi görülmektedir. Çeşmenin özellikle yan duvarlarında ve arka duvarında betonla sağlamlaştırmalar yapılmış, özellikle arka kısmı ve iki yan duvarında betonla küçük tamiratlar yapıldığı izlenmiştir. Çeşmenin dıştan sağ duvarına (bahçe dolgusuna) bitişik betondan yapılmış üç bölümlü bir su yalağı eklenmiş olup, buraya bir künk (büz)’den arka bahçelerden sızan yeraltı suyu akmaktadır ve çeşmeyle bir ilgisi bulunmamaktadır.”

 

 

Kaynak: () - Haber Merkezi Editör:
Etiketler: Hekimhan, Ballıkaya, Mahallesinde, bulunan, atıl, hali, vatandaşların, dikkatini
Yorumlar
Haber Yazılımı