Haber Detayı
22 Mayıs 2017 - Pazartesi 10:35
 
Ağrı Ve Sızıya Son!
Özel Melid Park Hastanesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Dr. Hakan Ünver, Fizik tedavi ve Akupunktur tedavisine dair birçok konuyu Gazetemiz Malatya Söz ile söyleşti. Ünver, Sigarayı bırakmak isteyen vatandaşların Akupunktur yönetimi ile sigarı bırakabilecekleri kaydetti.
Sağlık Haberi
Ağrı Ve Sızıya Son!

Özel Melid Park Hastanesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Dr. Hakan Ünver, gazetemizin konuğu oldu. Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon hakkında birçok bilinmeyen konulara açıklık getiren Hakan Ünver, Akupunktur yönetimi ile sigarayı bıraktırdıklarını belirtti.

YELER: “Uzman Dr. Hakan Ünver Kimdir? Öncelikle biraz kendinizden bahseder misiniz?”

ÜNVER: “37 yaşındayım, Malatyalıyım. Tıp fakültesini Ankara Üniversitesi’nde bitirdim. Fizik tedavi uzmanlığımı Van Yüzüncü Yıl Üniversitesinde aldım. Evliyim iki çocuğum var, bir kızım bir oğlum var. Şuanda ise Özel Melid Park Hastanesinde Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı olarak görev yapıyorum” ifadelerini kullandı.

YELER: “Hocam Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon nedir? Bundan biraz bize bahsedebilir misiniz?”

ÜNVER: “Kısa ve öz şeklini söylemek gerekirse, Fizik tedavi ve rehabilitasyon hastanın herhangi bir engel ve özrü olmadan yaşaması anlamına geliyor. Amacımız bağımsız bir yaşam, hareket özgürlüğü ve ağrısız bir yaşam sunmaktır.”

YELER: “Hocam Fizik tedavi yöntemini bize kısaca özetlediniz ama fizik tedavi uygulamanın faydaları nelerdir?”

ÜNVER: “Faydaları o bölgedeki iyileşmeyi hızlandırır. Dolaşımı arttırdığı için iyileştiren vücut kan hücrelerinin oraya gitmesini, hastanın günlük yaşama daha hızlı katılmasını, daha ağrısız bir hayat yaşamasını sağlar ve hastanın bağımsız hareket edebilme özgürlüğünü kazandırır ana amacımız o.”

YELER: “Peki olası risk ve yan etkileri var mıdır fizik tedavinin?”

ÜNVER: “Cerrahi sınırdaki hastalara belli fizik tedavi modelitelerini yapamıyoruz. Bir de dediğim gibi daha öncede söylediğim gibi kanser hastalarında bazı şeyleri yapamıyoruz. Onun dışında bazı kalp hastalıklarında uygulayamıyoruz. Onları zaten bütün hastalarda standart olarak tedaviden önce soruyoruz. Gebelerde bir kısım uygulama yapılamıyor. Yani sakıncaları bu yönde” şeklinde konuştu.

YELER: “Hocam fizik tedavi ve rehabilitasyon uzmanının tanı tedavi ve takip yaklaşımları nelerdir?”

ÜNVER: “Tanı tedavi ve takipteki şeylerimiz fiziki muayenemiz, hastanın öyküsü, onun dışında radyolojik tetkikleri kullanıyoruz. Emar, tomografi, röntgenler. Norolojik testler olarak EMG’yi kullanıyoruz. Tedavide kendi elektro tedavi cihazlarımız var. Rehabilitasyon yapıyoruz. Onun dışında çeşitli enjeksiyonlarımız var. Ağrılar için genel olarak bu hatlarda. Başlıca tedaviler kas iskelet sistemi hastalıklarında fıtık gibi kırık sonrası sıkıntılarda kireçlenmelerde elektro terapilerimiz var. Onun dışında engellilerde, felç geçirenlerde rehabilitasyon uygulamalarımız var. Daha çok egzersizler, güçlendirme egzersizleri gibi. Yine ilaç tedavilerimiz var, ilaçları kullanıyoruz. Onun dışında bizim ekstra dediğimiz gibi hani eklemlere yaptığımız enjeksiyonlar var. Akupunktur uygulamaları yapıyoruz. Bu şekilde bir tedavi şemamız var” dedi.

YELER: “Fizik tedavi ve rehabilitasyon gerektiren başlıca hastalıklar nelerdir?”

ÜNVER: “Bel fıtığı, boyun fıtığı onun dışında kireçlenmeler selebrant palsili, çocuklar yürümekte ve hareket etmede güçlük çeken çocuklar. Bazı romatizmal hastalıklar. Ana gruplarımız bunlar. Sonra kırık öncesi ve sonrası hastanın hareket ve daha hızlı bir şekilde normal yaşama dönmesini sağlayan egzersizlerimiz var. Ana hastalıklarımız bunlar, ana tedavi gruplarımız da bunlar” şeklinde konuştu.

YELER: “Fıtık dediniz. Yani bir insan bel fıtığı ise bunu fizik tedavi ile geçirebiliyor mu? Ya da o hastalığı öteleyebiliyor mu, bu konuda ne demek istersiniz?”

ÜNVER: “Şimdi o fıtığın derecesine bağlı. Eğer cerrahi sınırda değilse fizik tedavi ile geriler. Hasta da verdiğimiz egzersiz programlarına tedavi sonrası uyarsa normal bir hayata döner.”

Yeler: “Peki hocam Fizik tedavinin sakıncalı olduğu durumlar var mıdır? Varsa nelerdir?”

ÜNVER: “Ameliyatlık hasta gruplarında özellikle Fıtıklar için konuşuyorum. Fayda görmeyebilir hasta. Bazı tedavi şeylerimizde yapılmaz. Yapılırsa çünkü hastanın durumu daha da kötüleşebilir. Onun dışında kanser hastalarında bir kısım tedavilerimiz uygulanmaz. Onlarda uygulamıyoruz. Romatizmaların aktif dönemlerinde hastalığın ateşli olduğu dönemlerde fizik tedavi uygulamasından kaçınıyoruz. O dönemlerde uygulamıyoruz. Onu zaten fizik tedavi uzmanı neye uygulayıp uygulamayacağını bilir. Ama normal cerrahi sınırda olmayan hastalıkların hepsinde faydası olur” diye konuştu.

Yeler: “Örneğin sporcular spor sakatlarından sonra ayaklarının güçlenmesi için fizik tedavi merkezlerine giderler. Sporcular dışındaki hastalara neler söylemek istersiniz?”

ÜNVER: “Kas iskelet sistemine ait tüm ağrılarda fizik tedavi uzmanına başvurmalarını öneririm. Zaten sorun fizik tedaviyi aşmışsa cerrahi boyuta gelmişse beyin Cerrahi ve ortopedideki arkadaşlara yönlendirilir. Hastalara 1’nci tavsiyem bu. Kaslarında, boyunlarına, bellerinde,  vücudun herhangi bir yerinde, eklemlerinde ağrı htiklerinde önce bir fizik tedavi uzmanına gözüksünler. Ağrının boyutuna göre gereken tetkikler yapılır muayeneye göre de, muayene de bazı bulgularımız varsa zaten biz hastaları geciktirmeden cerrahiye yönlendiriyoruz. Cerrahi dışındaki ilerlememiş bütün vakalarda fizik tedavi ile tedavi edebiliyoruz” ifadesinde bulundu.

YELER: “Hocam Peki bize biraz Akupunktur yönteminden bahseder misiniz? Akupunktur yöntemi nedir, nasıl yapılır”

ÜNVER: “Akupunktur şöyle her insanda bir enerji akımı var. Her insanın kendi içinde bir iyileştirme gücü var. Modern zamandan önce ilaçlar yoktu, bitki tedavileri kullanılıyordu. Çin'de iğne ile hastaları tedavi etmişler çelik, gümüş, altın iğnelerle. Buradaki amaç vücudun kendini iyileştirme mekanizmasını uyandırmak. Bu şekilde Akupunktur bir denge tedavisidir. Dengemiz ne yöne bozulduysa bazen vücut enerji artışında sıkıntılar olur. Atıyorum çarpıntı olur, terleme olur varsa da kilo alımı olur bazen de enerji azlığından sıkıntı olur.  O zaman da halsizlik, yorgunluk, vücutta ödemler olur. Burada amaç uygun noktaları bularak hekimin muayenesiyle uygun noktaları uyararak iğneyle sadece iğne, elektrik ve lazerle de yapılabiliyor ama ana şeyimiz iğne. Çelik iğneler ince normal diğer enjeksiyonlar da kullanılan iğnelerden daha ince onlarla beraber vücutta dengeyi sağlamak. Akupunktur tedavilerden biri. Devletin onayladığı bir tedavi birde tabi kendi ilaçları var. Champix gibi ilaçları var ama akupunktur tedavi modellerinden biri devletin son yayımladığı tamamlayıcı tip yasasıyla, yönetmeliğiyle de yasal olarak uygulanıyor. Ruhsat alındıktan sonra eğitimiyle beraber” dedi.

 

YELER: “Bu sistemle hani sigarayı bırakmak isteyen insanlara da yardımcı olduğunuzdan bahsettiniz bu konuyu biraz daha açar mısınız?”

ÜNVER: “Bu konuda önce hastaya bazı önerilerde bulunuyoruz. Hani sigara içmesiyle ilgili onun dışında kulağında ve vücudunda belirli noktaları yenileyerek sonuçta sigara bir bağımlılık hastanın da iradesi varsa bizim burada tedavideki amacımız hastanın sigarayı bırakma döneminde olan iştah artışı sinirlilik hali ona duyduğu ihtiyaç. Çünkü kulak bölgesinde vücutta nikotin bölgeleri var. Aynı o nikotini salgılatıyor vücutta amacımız hastanın daha az stresli daha hızlı bir şekilde atlaması. Yani yaptığımız çeşitli iğnelerle hastanın bu süreci daha stressiz bir şekilde atlamasını sağlıyoruz. Böylece hastanın sigaraya dönüşü daha zor oluyor. Eğer iradesi sağlamsa ve dediğim gibi başta niyetli ve inanarak gelirse hasta düzelir.”

Yeler: “Hocam son olarak Fizik Tedavi önerilen hastalar, tedavinin uzun sürdüğünü iddia ederek, bu tedaviyi yarıda bırakıyorlar. Bu konuda neler söylemek istersiniz ve hastalarınıza tavsiyeniz neler olur”

ÜNVER: “Fizik Tedavi süresi bir ay kadar bir süre. Sonrasında bizim verdiğimiz egzersizleri de yapsalar oda belli bir seviyede iyileşmeyi devam ettirir. Bir ay fizik tedavi yaptık ve tedavi bitti diye bir şey yok.  Sonrasında zaten hastaya egzersizler öneriyoruz.  Oradaki amaç da hastanın kas gücünü arttırmak yine dolaşımını arttırmak daha düzgün şekilde oturmasını,  kalkmasını öğretmek. Bu şekilde de devam edebilir arada canı sıkıldığında haftada bir gün iki günde gelmeyebilir hasta her gün bir saat gerçekten insanlar için yorucu olabiliyor ama dediğim gibi arada bir iki gün gelmemezlik yapılabilir. Ama benim genel olarak gördüğüm hastalar eğer tedavi sonrasında egzersiz protokollerine uyarlarsa daha sıkıntısız, daha az ağrı kesici kullanarak bir hayat yaşayabilirler” diyerek sözlerini tamamladı.

Kaynak: () - Haber Merkezi Editör: Mehmet Yeler
Etiketler: Ağrı, Ve, Sızıya, Son!,
Yorumlar
Haber Yazılımı