Haber Detayı
13 Kasım 2017 - Pazartesi 08:47
 
Akaryakıt Sektöründe Sıkıntı Büyük!
Malatya Akaryakıtçılar Derneği tarafından, akaryakıtta yaşanan gelişmeler ve akaryakıtçıların sorunları masaya yatırıldı. Akaryakıt işletmesinde birçok işletmenin kar edemediği konuları gündeme getirilerek, sektörün toplamda 56 büyük sorun ile mücadele edildiği ifade edildi.
Gündem Haberi
Akaryakıt Sektöründe Sıkıntı Büyük!

Malatya Ticaret ve Sanayi Odasında (MTSO) gerçekleştirilen toplantıya, Enerji Petrol Gaz İş Verenler Sendikası Başkanı Fesih Aktaş, MTSO Başkanı Hasan Hüseyin Erkoç, Malatya Akaryakıtçılar Derneği Başkanı Arif Aksu ile dernek üyeleri ve akaryakıt istasyon sahipleri katıldı.

“TÜRKİYE’DE BİR REKOR KIRDIK”

Enerji Petrol Gaz İşverenler Sendikası Başkanı Fesih Aktaş, sendikayı 15 Temmuz darbe kalkışmasından sonra kurduklarını ve 22 günde kuruluşu tamamladıklarını söyleyerek şu açıklamalara yer verdi; “Şuan toplamda, 2536 tane aktif üyesi olan, Türkiye’nin en genç işveren sendikası olduk. 22 günde kuruldu bizim sendikamız 22 günde her türlü istihbarı, araştırmadan geçip onaylandı bu Türkiye’de bir rekordur.  64 ilde temsilciliklerimizi oluşturduk, tüzüğümüze Ankara’ya taşınması maddesini koyarak genel merkezimizi geçici olarak İzmir’de kurduk.”

“ŞÜKÜR DEMEYİ ÖĞRETİYORLAR”

Fesih Aktaş, enerji sektöründe bulunan kar sıkıntıları gündeme getirerek şu değerlendirmelerle konuşmasını sürdürdü; “Bu sektör, çok hızlı değişen bir sektör,  Bizim daha düne kadar hayalimizdeki en güçlü şey, süper akaryakıttı, motorin, benzin, süper akaryakıttı, süperin yerine 97, 98 geldi, sonra LPG geldi, şimdi ise LNG geliyor, hidrojen geliyor, elektrik geliyor, geliyor da geliyor, enerji sektörü çok hızlı kabuk değiştiriyor. Bugün, akaryakıt istasyonları şehirlerin mülkleridir, şehirlerin en kupon yerlerinde akaryakıt istasyonlarımız var, bugün eder olarak baktığımızda birkaç milyon dolara bunu vermeyiz. 15- 20 milyon eder olan yerde, ayda 15 yirmi bin liralık kara şükür demeyi öğretiyorlar bize. Bu kadar güzel ve inanılmaz bir sermaye koyduğumuz bir yerde, ucuz iş gücü gibi çalışıyoruz. Bunun değişmesi gerekiyor bunun değişmesi içinde, sivil toplum örgütlerine sektör el olarak çok görev düşüyor.  Bakın 26 tane dernek var Türkiye’de bir tanesi de Malatya Akaryakıtçılar Derneği, bunların birleşmesi gerekiyor.”

“HERKES NAMUSU İLE KAZANSIN”

Aktaş, LPG’de yapılan farklı gaz ve fiyat aralıklarını değerlendirerek, herkes kazanıyorsa eşit şartlarda ve namuslu bir şekilde kazansın ifadelerinde bularak şunları kaydetti; “LPG’yi ÖTV farkından faydalanmak suretiyle, dökme ve tüplü gazı kullanan insanlar satış yapmaktaydı. 5 bin,6 bin, 10 bin litre normalde satış yapan akaryakıt istasyonları için 300, 500 litrelik satışlar düştü. Bunu hepimiz yaşadık, biz bunu canımız dişimize taktık, 4 ay içerisinde  6 ulusal basında tam haber olarak çıktı LPG ile ilgili. Ne için yapıldı, çünkü devletten vergi kaçırılıyordu, biz cebimize bir şey istemedik. Biz dedik ki kaçakçılar bir açık bularak bundan faydalanıyor, halka sanayide kullanılmak ürünü satılama üzere oto gaz olarak satıyorlar, biz bununla baş edemiyoruz dedik. Maliye Bakanlığı ÖTV farklılaştırma dairesine gittik, orada derdimizi çok iyi anlattık, çok iyi raporlarla hazırlandık. ÖTV farklılaştırma dairesinde günlerce, oradaki bürokratları ikna etmeye çalıştık. Ciddi bir kamuoyu oluşturduk ve ÖTV’yi eşitledik. Huylu huyundan vazgeçmiyor, birileri yine tırtıkladı bir yerlerinden dokundu yine 17 kuruşluk bir fark yarattılar. KDV ile oynadılar, 17 kuruşluk farka da itiraz ettik, baktık itirazımız işe yaramayacak, amenna demek zorunda kaldık. Yine buna da şükür fiyatlar çok büyük oranda yüzde 80-90 oranında düzeldi. 17 kuruşluk bir fark var o farkı da, İnşallah düzeltmeye çalışacağız. Pazartesi günü ÖTV’den dolayı bir düzenleme gelecek diye bir söylenti çıktı bunu çok açık ve net söyleyeyim bunu bilecek tek kişi var Maliye Bakanı, müsteşar, gelir idaresi daire başkanı bilir başka kimsede bilemez. Bu LPG’yi biz çözdük ve bu çözümünde daimi olması için elimizden gelen her şeyi yapacağız, herkes kazanıyorsa eşit şartlarda namusu ile kazansın.”

“56 BÜYÜK SORUNUMUZ VAR”

Akaryakıt sektöründeki sorunlarını konuşmasında devam ettiren Aktaş, sektörde 56 sorun olduğuna işaret etti. Aktaş, “Akaryakıt sektöründe, bizim belirlediğimiz 56 tane büyük sorunumuz var, 56 tane acil çözülmesi gereken  konu var. Bir önem sırası yapmamız gerekiyor, önem sıramızın başında maliyet altı satışların önlenmesi, bugün hepimizin başımızın belası. Bizim satın alamadığımız fiyata insanlar  mal satıyor en önemli sorun bu. Başımızın belası ise, hiç yüzünü görmediğimiz adamlara verdiğimiz maaş, sorumlu sorumsuz müdürler diyorum ben onlara, LPG, iş güvenliği trafonuz varsa elektrik mühendisi, 1 Ocak 2018’den itibaren ise, tüm istasyonlarda zorunlu hale gelen TMGD. Şimdi sorunların başlıkları öyle çok ki, sahte faturalalarla, ana dağıtım şirketleri arası ticaret var, taşıt tanıma sistemlerinden de para kazanılmıyor, ulusal stok kaynaklı yeni bir sıkıntı var onun fiyatlara ve karlara etkisi ne olacak. En büyük dert o kadar büyük parayla uğraşıp ta serbest piyasa ekonomisi var denip te yerinde sabitlenmiş olan bir sektör olduğunu ben tahmin etmiyorum. Bize diyorlar ki al bunu sat bu kadar para kazan, e hani serbest piyasadayız” dedi.

“AYAKALTI ETTİLER”

Aktaş, akaryakıttaki indirim ve zam haberlerini akaryakıtçılar öğrenmeden önce gazetelerin duyurmaya başladığını söyledi ve konuşmasını şu cümlelerle noktaladı: “Hepinizden çok özür diliyorum, bu zam haberleri furyasını 3 yıl önce ben başlattım.  3 yıl önce hem sosyal medyada, hem de kapalı sistem araçlarında, sadece ve sadece akaryakıt bayilerinin öğrenebildiği bir sistemde 3-4 gün öncede akaryakıt fiyatlarının indirim ve zamlarını haber verdim. Bugüne kadar hiç şaşırmadım, bir gün gününü şaşırdım sadece. Ama ben bunu yaparken sadece akaryakıt bayilerine haber verdim, tüketiciye haber vermedim. Sektörde meslektaş olduğunu söyleyen kişiler ve sivil toplum örgütleri bu işi öyle bir ayağa düşürdüler ki, sabah sizler öğrenmeden önce gazeteler düşmeye başladı. Bugün aldığınız maldan kaç taneniz kar etti. Kazanacağınız para toplamda 3 bin lira tankerde. Artık yeni bir hayal yarattılar tahsisat sıkıntısı diye malda vermiyorlar, eskiden üç, dört tanker alabiliyorduk, artık bir tanker alabiliyoruz. Tüketici bizden önce öğreniyor, parayı havale ediyor, diyor ki bugün ki fiyattan bana 3-4 bin litre mal sat versen bir türlü vermesen başka türlü. Tanker başı kazanacağımız 3 bin lira bize bir nebze olsun o günlük bir psikolojik destek veriyordu, mali bir destek değil, ertesi gün aynı malı yerine koymamız için sermaye koymamız gerekiyor. Elimizde satılmamış bir malımız, mülkümüz kaldıysa sermaye koymamız için ya onu koyuyorsunuz, yada bankanın kapısını çalıp yeni borç isteyip sermayeye ekliyorsunuz.”

Kaynak: () - Haber Merkezi Editör: Onay Ozan
Etiketler: Akaryakıt, Sektöründe, Sıkıntı, Büyük!,
Diğer Fotoğraflar
Diğer fotoğrafları büyük görüntülemek için üzerini tıklayın.
Akaryakıt Sektöründe Sıkıntı Büyük!
Yorumlar
Haber Yazılımı