Haber Detayı
24 Ağustos 2019 - Cumartesi 10:37
 
Akıbeti Bilinmiyor
Tarihi 1700'lü yılların sonuna dayanan Malatya Taşhoron Kilisesi, yıllardır restore sürecinin bitmesini ve Malatya'ya artı bir değer olarak kazandırılmayı bekliyor.
Yaşam Haberi
Akıbeti Bilinmiyor

Malatya'nın en eski yerleşim merkezlerinden biri olan Çavuşoğlu Mahallesinde bulunan ve tarihi 1700'lü yıllara uzanan Taşhoron Kilisesi restore edilmeyi bekliyor. Yaklaşık 4 yıl önce dış cephesinin kumlanması ile başlayan restore süreci şimdilerde ilerlemiyor, hatta tamamen durmuş durumda.

" AKIBETİ BELLİ DEĞİL"

Burada bulunan mahalle sakinleri; " Bu kilisenin aslına uygun restore edilmesi demek Çavuşoğlu Mahallesinin ve çevresinin değişmesi anlamına gelecektir. Niye buradaki insanlar gelen ziyaretçilerle alışveriş yapacaklar, oteller kazanacak, kafeler kazanacaktır. Bakkalı, kasabı kazanacaktır yani buraya bir hareketlilik getirecektir. Özellikle yetkililerin bu açıdan bakmaları gerekmektedir.  4 yıl önce başlanan restorasyonun sadece dış cephesinin kumla yıkaması yapıldı. Birazda çevresi çitlerle çevrildi.  içeriye iskeleler kuruldu. fakat faaliyet o günden beri durdu yani neden durdu noktasında da açıklayıcı bir bilgi yok neden durdu sebebi neydi. Sivas Anıtlar Yüksek Kuruluna bağlı olduğunu biliyoruz ama oradan da bir açıklama yok. Buranın akıbeti belirli değil. Böyle önemli bir tarihi eserin ayağa kaldırılması gerekiyor" ifadelerinde bulundular.

Mahalle sakinlerinden Cengiz Göçen ise; "Buranın hala atıl bir şekilde yıkılmaya terk edilmiş gibi bir görüntüsü var. Geçmişte Ermeni vatandaşların çok yoğun yaşadığı bir yer ayrıca burası 70'li yıllarda göç edip gitmişler. Geçtiğimiz günlerde bir Turist kafilesi geldi. Dış görünümünden dolayı mahalle sakinleri olarak bizler utandık. Buranın restorasyonun bitirilmesini istiyor ve önemli bir tarihi eserin Malatya'ya kazandırılmasını talep ediyoruz" dedi.

 

Kaynak: Editör: Onay Ozan
Etiketler: Akıbeti, Bilinmiyor,
Yorumlar
Haber Yazılımı