Haber Detayı
21 Temmuz 2017 - Cuma 09:48
 
Akilli Göz İmplantlari İle Tanişin!
Göz kusurları tedavisinde son teknolojisi ve uzman kadrosu ile yeni bir çığır açan Malatya Gözde Hastanesi, Op. Dr. Mete Açıkgöz ve ekibi ile yakın görme bozukluklarında iddialı çalışmalara imza atıyor.
Sağlık Haberi
Akilli Göz İmplantlari İle Tanişin!

Gözde Hastanesi Sıtma Pınarı Şubesi, Op. Dr. Mete Açıkgöz liderliğinde hizmet veren uzman göz kadrosu ile görme kusurlarını sorun olmaktan çıkarıyor. Her türlü göz kusurunu No-Touch teknolojisi dahil gelişmiş teknoloji sistemi ile tedavi eden Dr. Açıkgöz, hastanın diğer göz kusurlarının yanında yakın görme kusurlarından da kolaylıkla kurtulabileceğini belirtiyor.

 ‘AKILLI GÖZ İÇİ İMPLANTLARI’

Modern insanın en önemli sorunlarından birinin yakın göz bozukluğu olduğuna dikkat çeken Op. Dr. Mete Açıkgöz, “Gözü bozuk olmasa da insanların çoğu 40 yaş sonrası yakın görmede zorluk çeker ve gözlük kullanmaya başlar. Miyop olanlar ise yakını daha iyi gördüklerinden ya gözlüklerini çıkarıp okurlar yada yakın için daha düşük numaralı gözlük almak zorunda kalırlar.  Son yıllarda lazerle gözlükten kurtulma ameliyatları yaygınlaştığından  yakın gözlüğü ameliyatına ilgi duyulmaktadır. Ayrıca Trifocal  göz içi implant işlemleri de  çok iyi sonuçlar vermektedir. Akıllı göz içi implantları ile kısa süren bir konforlu işlem sayesinde hasta hemen aynı gün işinin başına dönebilmektedir. İğnesiz, dikişsiz yapılan ve dünyada ödül almış bir implant ile ömür boyu gözlüksüz yaşama imkanı vardır. Ayrıca kornea üzerine uygulanan Lazer tedavileri de etkin tedavilerdir” ifadelerini kullandı.

YAKIN GÖRME BOZUKLUĞU NEDİR?

40 yaşından sonra ortaya çıkan ve hayatı zorlaştıran yakın görme bozukluğuna ilişkin de bilgi veren Dr. Açıkgöz, “Presbiyopi veya yakın görme bozukluğu 40 yaşından sonra ortaya çıkan bir durumdur. Yaşla birlikte göz merceği uyum yapma yeteneğini yavaş yavaş kaybeder ve insanların çoğu belli bir yaştan sonra okumak veya yakın iş yapabilmek için gözlük kullanmak zorunda kalırlar” dedi.

KİMLERDE GÖRÜLÜR, AMELİYATLA DÜZELİR Mİ?

Yakın Görme Bozukluğu’nun kimlerde görüldüğü, ameliyatının nasıl yapıldığı ile ilgili soru yönelttiğimiz Dr. Açıkgöz, “Yaşa bağlı bir durum olduğundan herkeste görülür. Son yıllarda birçok göz bozukluğu lazer ameliyatlarıyla düzeltilmektedir. Presbiyopi – Yakın Görme Bozukluğu için de birçok ameliyat önerilmektedir. Halen uygulanmakta olan ameliyatlar herkes için uygun olmamakta ve hangi ameliyatın yapılacağına ancak bu konuda tecrübeli ve bizzat ameliyatları yapan doktorların görüşleri alınarak karar verilebilir” diye cevap Verdi.

“EN KALICI VE EN BAŞARILI YÖNTEMDİR”

Yakın görme bozukluğu için uygulanan 2 yöntem olduğunu belirten Açıkgöz, ameliyat yöntemlerini şöyle anlattı: “ Uygulan 2 yöntem vardır;

1-Akıllı Trifocal İmplant: Oldukça kısa süren bu üst seviye işlemde hastaya kalıcı göz içi impantı uygulanmaktadır. İşlem sonrası hasta anında yakın ve ara mesafeleri gözlüksüz görmeye başlamaktadır. Yakın görme tedavisinde en kalıcı ve en başarılı yöntemdir. Memnuniyet oranı lazere göre daha yüksektir.

2- Yakın gözlüğünden kurtulmak için diğer alternatif  lazer tedavisidir. Lazer  tedavisinde bir göz Presbymax lazer tedavisi ile  yakını gözlüksüz daha iyi görecek duruma getirilir.

AKILLI İMPLANT VE PRESBYMAX YÖNTEMİ NEDİR?

Yakın görme kusurunda uygulanan Presbymax ve Akıllı Trifocal İmplant’a dair bilgi veren Op. Dr. Mete Açıkgöz, yöntemleri şöyle tanıtıyor: “

Presbymax Lazer: Presbymax bir  laser uygulamasıdır. PresbyMAX  kornea dokusu üzerinde mikroskopik laser atımlarıyla çok odaklı bir yüzey oluşturur. Bu odaklar, kişinin hem uzak hem yakın okumasını düzeltir. PresbyMAX  gündelik yaşamda gereken uzak ve yakın görmenin birlikte gözlüksüz elde edilmesini sağlar. PresbyMAX  Avrupa Birliği tarafından onaylandı ve CE belgesini aldı. Klinik sonuçlar ciddi bilimsel dergilerde yayınlandı.

Akıllı Trifocal İmplant: Oldukça kısa süren bu üst seviye işlemde hastaya kalıcı göz içi impantı uygulanmaktadır.İşlem sonrası anında  yakın ve ara mesafeleri gözlüksüz görmeye başlamaktadır.Yakın görme tedavisinde en kalıcı ve en başarılı yöntemdir.

‘KİMSEYE DEĞİL UZMANA BAŞVURUN’

“Yakın gözlüğü kullanıyorum hangi tedavinin benim için uygun olacağına nasıl karar vereceğim?” sorusunun halk arasında çokça sorulduğunu, internet, televizyon gibi mecralarda ise yanıltıcı bilgilerin olabileceğini söyleyen Açıkgöz, son olarak hastalarına şu tavsiyelerde bulundu: “Televizyonda, internette bu konuyla ilgili birçok bilgi edinebilirsiniz. Ancak bunların hiçbiri uzman bir doktorla yapacağınız konsültasyonun yerini tutmaz. Eğer ameliyat olmayı düşünüyorsanız öncelikle bu ameliyatların yapıldığı bir göz hastanesine veya bu ameliyatları bizzat yapan ve konunun uzmanı bir göz doktoruna başvurunuz. Gözünüze iki teknikten hangisinin uygun olacağını muayene sonunda öğrenebilirsiniz.” 

Kaynak: () - Haber Merkezi Editör:
Etiketler: Akilli, Göz, İmplantlari, İle, Tanişin!,
Yorumlar
Haber Yazılımı