Haber Detayı
20 Aralık 2017 - Çarşamba 09:13
 
“Aktarlara Değil, Eczacılara Danışılmalı”
Havalardaki ani değişiklikle birlikte artan grip vakalarına yakalanmak istemeyen vatandaş, bağışıklık sistemini güçlendirmek için aktarların yolunu tuttu. Malatya Eczacı Odası Başkanı Tahir Özelçi, bu konuda dikkat edilmesi gerektiğini vurgulayarak her bitkinin ilaç olmadığını belirtti.
Sağlık Haberi
“Aktarlara Değil, Eczacılara Danışılmalı”

Türkiye’yi etkisi altına alan soğuk hava ile birlikte grip vakaları da artınca, soğuk algınlığı ve grip rahatsızlığı çeken vatandaş önce aktara daha sonra doktora gitmeye başladı. Malatya Eczacı Odası Başkanı Tahir Özelçi, söz konusu sağlık olduğu zaman ilk önce aktarlara değil bu konuda eğitim almış uzman kişilere gidilmesi gerektiğini söyledi.

Artan soğuk hava nedeni birlikte gribal enfeksiyonlar baş gösterirken, bazı vatandaşlar doktora bazıları ise aktarlara koştu.

“HER BİTKİ İLAÇ DEĞİLDİR”

Bitkilerin ilaç niyetine kullanılmasının yanlış olduğunu dile getiren Özelçi, “Her bitki ilaç değildir. Bitkinin toplandığı şartlar, coğrafya, bulunduğu iklim, bulunduğu yükseklik bitkide bulunan etken maddeyi etkilemektedir. Ayrıca bir bitkide faydalı olabilmek için belki, esas maddeyi alabilmek için 1 ton ya da1 buçuk ton tüketmek gerekir. Bitkiler ancak gıda takviyesi olabilir. Sağlıkta yardımcı eleman olarak düşünülebilir. Dolayısı ile halk sağlığı, halkımızın sağlığı önemli ise hastalık durumlarında mutlaka hekimlere veya eczacılarına danışmalılar. Eczacılar her semtte, her mahallede, her sokakta yer almaktadır. Halka en yakın uzman kişiler eczacılardır. Buralara gidilerek şikâyet veya hastalıklar anlatılabilir.

“EĞİTİMİNİ ALAN ECZACILARDIR”

Özelçi, bitkide etken maddenin farklı yerlerde olabileceğini, bunu da uzman kişilerin bileceğini aktararak, “Bitkiler ile tedavi çok zordur. Profesyonellerin elinde olması gereken bir konudur. Bu işin eğitimini alan tek meslek grubu da eczacı meslek grubudur.  5 yıl boyunca bitkiler ile tedavinin eğitimini almaktalar. Aktar arkadaşlar bu işin eğitimini almamış daha çok insan sağlığını değil ticareti önemseyen meslek grupları olduğu için halkımızdan ricamız sağlıklar. Bitkinin etkili maddesi yaprağında mıdır, gövdesinde midir, kökünde midir bunlar uzmanlık alan gerektiren konulardır. Halkımız kendi sağlığını tehlikeye atmaya da düşebilir.  Bilhassa ağır hasta olan vatandaşlar, bu bitkileri kullanırken yan etkiye maruz kalabilir. Dikkat edilmesi lazım. Bitki ile tedavi de kesinlikle uzman dahilinde olmalı” şeklinde konuştu.

Kaynak: () - Haber Merkezi Editör:
Etiketler: “Aktarlara, Değil,, Eczacılara, Danışılmalı”,
Diğer Fotoğraflar
Diğer fotoğrafları büyük görüntülemek için üzerini tıklayın.
“Aktarlara Değil, Eczacılara Danışılmalı”
Yorumlar
Haber Yazılımı