Haber Detayı
05 Ağustos 2017 - Cumartesi 14:08
 
“Altın, En Sağlam Yatırımdır”
Düğün sezonların başlaması ile hareketli günler geçiren kuyumcular, yaz sezonlarının kendileri için bereket sezonu olduğunu ifade ettiler.
Ekonomi Haberi
“Altın, En Sağlam Yatırımdır”

Düğün sezonlarının kendileri için iyi sinyaller verdiğini belirten kuyumcu esnafı Hakan Yalçın, “Yaz sezonu bizim için düğün sezonu demek. İşlerimiz bu dönemde biraz daha iyi sinyaller veriyor. Tabi şuan Malatya’da yoğun bir kayısı çalışması olduğu için ilerleyen zamanlarda da bir hareketlilik bekliyoruz” dedi.

Altın fiyatlarının stabil olduğunu söyleyen Yalçın, altının her zaman en sağlam yatırım olduğunu vurguladı.

Yalçın, altının özelliğini yitirmediğini ve altın piyasası ile ilgili “Orta Asya’ daki bir liderin ya da bir başka bir ülke liderinin bir ekonomistin konuşması altının değerini azaltmaz. Ülke başkanlarının konuşması genelde diğer ürünlerin fiyatını etkiliyor. Altın puslu havaları sever. Kargaşalı ortamlarda altın alır başını gider. Paranı arkası boş ama en sağlam altındır. Suriye’den buraya gelen Suriyeliler kendi paralarını getirenler boşta kaldı. Ama altın biriktirenler işlerini yapmaya devam etti. Kendi paralarını bozamazlar. Çünkü etrafta o parayı bozacak yer yok. Ama altın her tarafta altın. Altının piyasasını belirleyen zaten dünya borsaları. Düğün sezonu olmaları altın fiyatlarını yükseltmez. Altının fiyatını dünyadaki global olaylar belirler. Halkımız kenarda ne kadar tasarrufları varsa altın yapsınlar, altın alsınlar. Bu mesleği yaptığımız için söylemiyoruz. En sağlam birikim altındır” diye konuştu.

Altın için en hareketli günlerin, düğün sezonların olduğunu kaydeden kuyumcu esnaflarından Mehmet Karadeniz ise şöyle konuştu : “Düğünler kuyumcu sektörünü hali ile etkiliyor. Bir hareketlilik getiriyor. Fakat halkımız hala kayısı işleri ile uğraşıyor. Kayısı işleri bittikten sonra düğün işlerine yöneliyor. Kayısı işleri bittikten sonra daha hareketli geçmesini bekliyoruz. Altın fiyatları yükselse dahi halkımız düğünlerdeki takı merasiminden vazgeçmiyor”

En çok çeyrek altın ve gram altının tercih edildiğini ifade eden Karadeniz son olarak “Çeyrek altınla tasarruf etmelerini öneriyoruz. Eski tarih yeni tarih fark etmez. Tarihin eski olması altına değer kaybettirmez. Hem kullanayım hem de takayım deniliyorsa işçiliği olmayan altınları almalarını öneriyoruz. İşçiliği az olan ürünleri alırlarsa çok değer kaybetmeden hem kullanabilecek hem de ileride satıp kazanç sağlayabilecekler”  şeklinde konuştu.

Kaynak: () - Haber Merkezi Editör:
Etiketler: “Altın,, En, Sağlam, Yatırımdır”,
Yorumlar
Haber Yazılımı