Haber Detayı
18 Kasım 2017 - Cumartesi 13:11
 
Altın Fiyatları Gümüşe Yaradı
Altın fiyatlarının son dönemde artması, altına olan talebi azaltırken vatandaşlar da altında ziyade gümüşe yönelmiş durumda. Gümüş fiyatlarının altın fiyatlarına göre düşük olması vatandaşlara daha cazip gelmeye başladı.
Ekonomi Haberi
Altın Fiyatları Gümüşe Yaradı

Son günlerde altın fiyatlarındaki yükseliş altın alacakları kara kara düşündürürken vatandaş, süs amaçlı çözümü gümüş almakta buluyor. Gösterişli olmasının yanı sıra fiyatları altına göre çok daha uygun olan gümüş takılar, hem işletmecilerin hem de müşterilerin yüzünü güldürüyor.

“ALTIN SADECE DÜĞÜNLERDE TAKILIYOR”

Altın yükselişinin kendilerini olumlu etkilediğini kaydeden Haluk Giray,  “15 yıldır bu sektördeyiz. Altında devamlı yükseliş halinde aslında. Bu da hali ile müşterilerin altından ziyade gümüşe yönelmelerine vesile oldu.  Hediye alınırken eskiden altın tercih ediliyordu. Şimdi ise altın sadece düğünde mecburiyetten dolayı takılır hale geldi. Onun dışında hediye olayında vatandaşlar gümüşe yönelmeye başladı” dedi.

“KAYISI PİYASAYI YÜZDE 40 ETKİLİYOR”

Malatya’da kayısının ekonomiyi büyük ölçüde etkilediğini aktaran Giray, “Tabi ülkenin ekonomik şartları ve son dönemler dövizlerin yükselmesi gümüşü de etkiledi. Sadece bizim sektör değil, diğer sektörlerde de durgunluk hakim. Tabi bizim işlerimiz altına göre iyi durumda ama eskiye göre iyi durumda değil. Yaklaşık 1-2 senedir daha düşük cirolar ile çalışır duruma geldik. İnsanlar ilk önce zaruri ihtiyaçlarını karşılayıp daha sonra abu sektörlere yöneliyor. Bizim de böyle bir durumumuz var. Kayısı piyasayı yüzde 40 etkiliyor. Kayısı para etmediği zaman durgunluk oluyor Malatya’da. Bizim gözlemlediğimiz vatandaşlarda artık nakit para sıkıntısı oluyor. Vatandaş hep kredi kartına yönelmiş durumda. Satışlarımızın çoğu kredi kartı ile oluyor. Bu da insanların nakit para sıkıntısı çektiğini gösteriyor” diye konuştu.

“DİZİLERDEN ETKİLENİP ALMAYA GELİYOR”

Giray, vatandaşların ünlü sanatçılardan esinlenerek gümüş aldığına değinerek şöyle devam etti: “Genelde yeni trend takılara vatandaş yönelmiş durumda. İnternetin de gelişmesi ile birlikte sosyal medyadan beğenip almaya geliyorlar. Vatandaş, dizilerden etkilenip almaya geliyor. Diriliş Ertuğrul ya da başka ünlülerden görüp almaya gelen oluyor. Daha çok tabi internet pazarı etkili oluyor.” 

Kaynak: () - Haber Merkezi Editör:
Etiketler: Altın, Fiyatları, Gümüşe, Yaradı,
Yorumlar
Haber Yazılımı