Haber Detayı
06 Mayıs 2019 - Pazartesi 15:02
 
Altın Yükselişte
Malatya'da Kuyumculuk yapan Engin Temizer "Altın fiyatları son zamanlarda yukarı doğru bir ivme kazandı. Şu anda çeyrek altının fiyatı 412 lira. Civarında, gram altının ise, 240 lira civarında. Altının yükseleceği tahmin edilebiliyordu. İleriye dönük ne söyleyebiliriz beklentimiz daha da yükseleceğini düşünüyoruz" dedi.
Video Haber Haberi
Altın Yükselişte

Altın piyasası ve taksitlendirme imkanları ile ilgili gazetecilere bir değerlendirmede bunan, kuyumcu esnafı Engin Temizer, altın fiyatlarında yükseliş olduğunu ifade etti.

 "BANA GÖRE GÖRDÜĞÜ FİYATI YENİDEN GÖRÜR"

Yıllarıdır altın işi ile uğraştığını hatırlatan Temizer, deneyimlerine dayanarak, 'Altın bir dfa bir fiyatı gördüyse, yeniden o fiyatı görür' ifadelerinde bulundu. Temizer; "Altın fiyatları son zamanlarda yukarı doğru bir ivme kazandı. Şu anda çeyrek altının fiyatı 412 lira. Civarında, gram altının ise, 240 lira civarında. Altının yükseleceği tahmin edilebiliyordu. İleriye dönük ne söyleyebiliriz beklentimiz daha da yükseleceğini düşünüyoruz. Altın uzun vadeli almak isteyenler için ufak düşüşler fırsat olarak görülebilir. Fakat uzun vadede altın yükselecek kendini gösteriyor. Altın gördüğü değeri mutlaka bulacaktır. Gördüğü rakamı er geç test edecektir. En son 280’leri bulmuştu. Şu anda beklenen rakamlar o civarda rakamlar. O rakamlara tekrar test edebileceğini düşünüyorum" dedi.  

 "GEÇEN YIL BÖLMÜŞTÜ"

Ramazan ayının geçen yıl düğün sezonuna gelmesi sezonu bölmüştü diyen Temizer; "Ramazan ayının bu sene biraz erken olması düğün sezonunu bölmüyor. Geçtiğimiz yıllarda sezonu bölüyordu. Bu sene bölmeyecek gibi Haziran ayının başında tam düğün sezonunda ramazan bitmiş olacak.  Bir nebzede olsun bizim için daha iyi gibi. Sezon geç başlayacak ama bu sıkıntı değil geçen senelerde sezonu tam ortadan bölüyordu. Altın fiyatlarının yüksek olması hem vatandaş hem de esnaf açısından sıkıntılı bir durum sirkülasyon azalıyor. Şuan vatandaş üç tane alacaksa iki tane alıyor. Fiyat yüksekliği bizim açımızdan da sıkıntı. Sirkülasyon azalınca kar marjımız da düşüyor bu da satışın olmaması demek" şeklinde konuştu.  

 "TAKSİT İMKANI YENİDEN GELDİ"

Altında taksit imkanı yeniden geldi diyen Temizer; "Altında taksitlendirme geri geldi. Zaten dört taksite kadar yapıyorduk. Bir ara durduruldu. Şu an dört taksit gelmesi hem bizim açımızdan hem de müşteri açısından daha iyi. Müşteri bir seferde alıp ödeyemiyordu. En azından dört taksit olması ödenebilirliği artırdı. İster istemez bizim açımızdan iyi oldu azda olsa bizleri bir nebzede etkileyecektir. Taksit sayısının daha fazla ı-olmasında karşıyız çünkü bu durumu farklı anlamda yanlış olarak kullanan arkadaşlar var.  Bunun fazla olmaması gerektiğine inanıyoruz. Dört taksit gayet yerinde bir taksit. On iki taksit yerine dört taksit bizim için daha iyi" dedi.

<iframe width="560" height="315" src="https://www.youtube.com/embed/epMySovBQPA" frameborder="0" allow="accelerometer; autoplay; encrypted-media; gyroscope; picture-in-picture" allowfullscreen></iframe>

Kaynak: Editör: Onay Ozan
Etiketler: Altın, Yükselişte,
Yorumlar
Haber Yazılımı