Altında Endişeli Bekleyiş
Haber
31 Ekim 2020 - Cumartesi 11:26
 
Altında Endişeli Bekleyiş
Malatya'da kuyumculuk esnaflığı yapan Engin Temizer, altında yükselişlerin devam edeceğini ifade ederek; " Önümüzdeki aylarda altının gramını 550 TL bandında görebiliriz. Aldığımız duyumlar, daha da yükseleceği gramının 600, 700, 800, bin TL yönünde söyleyenler var. Olmaz mı olur mu bilemiyoruz. Ama hesaplamalara baktığımız zaman geçen yıl bu dönemde 250 lira bandında olan altın, şuanda 500 lira" dedi.
Video Haber Haberi
Altında Endişeli Bekleyiş

Son zamanda dövize bağlı olarak yükselişe geçen altın fiyatlarında kuyumcu esnafı ve vatandaşların endişeli bekleyişi devam ediyor.  

"YENİDEN TEST ECECEK"

ONS değerlerinin altın fiyatlarına yön verdiğini hatırlatan Engin Temizer; "Son zamanlardaki yükseliş sene sonu hesapları, döviz ödemeleri, ülkenin döviz ihtiyacı olsun bunları karşılanması arz ve talep ilişkisinden dolayı dolarda bir hareketlenme görüldü. Ons fiyatları 2 bin seviyelerini test etmişti, şuanda bin 900 seviyelerinde. Yine 2 bin seviyelerini teste edeceğini bekliyoruz.  Şu zamanlarda bir hareketlilik görülecek. Ocak, şubat, mart aylarında da hareketlenmeyi bekliyoruz. Döviz arzından kaynaklanan bir yükselme bu. Döviz ihtiyacının artması ister istemez bir hareketlenme getirecek.  Beklenti daha da yükselecek." dedi.

"OLUR MU OLUR"

Altının gramının binlere ulaşması söz konusu olur mu? Sorusuna yanıt veren Temizer; "Altın fiyatları 24 ayar şuanda 500'leri test etti. Çeyrek altın 830 TL civarında, bilezik altının gramı 480 TL civarında,  tam altında 3 bin 300 lira civarında. Daha sert hareketlenme görebiliriz. Daha düşer tekrar yükselebilir. Önümüzdeki aylarda altının gramını 550 TL bandında görebiliriz. Aldığımız duyumlar, daha da yükseleceği gramının 600, 700, 800, bin TL yönünde söyleyenler var. Olmaz mı olur mu bilemiyoruz. Ama hesaplamalara baktığımız zaman geçen yıl bu dönemde 250 lira bandında olan altın, şuanda 500 lira bandında yüzde yüz kazandırmış. Bu durum uzun vade yatırımcılar için altının her zaman güvenli liman olduğunu gösterdiğinden, yatırımcısına kazandırıyor. Ondan dolayı tekrar neden yükselmesin ki.  Yükselmesi ülkemiz, vatandaşımız için iyi değil. Düğün yapacaklara büyük külfet getirecek.  Rabbim devletimize zeval vermesin. Altının, yükselmesini sadece bir sebebe bağlayamayız.  Beş sebep sayabiliriz, Akdeniz ve Kıbrıs'taki süreç, Amerika'da önümüzdeki ay yapılacak seçimler. Yunanistan'ın sürekli it dalaşı yapması, Kardeş ülke Azerbaycan'ın yaşananlar, bunların hepsi etkiliyor. Altın piyasası aşağı iner mi? O da bir seçenek. Daha önce yaşandı.  Altının fiyatını bir unsur etkilemiyor. Hem dolar hem de ons etkiliyor. İkisinin ortak hareketi altın fiyatını etkiliyor. Yarın 2 bin 500'lere gelen bir onstan bahsedeceğiz ama doların durumu ne olacak.  Ama kuyumcuları her zaman söylediği şey şu; Altın gördüğü rakamı hiç bir zaman bırakmaz. Satışlar, hem pandemiden hem de fiyatların dalgalanmasından kaynaklı piyasalarda sakin yaşanıyor. Kış aylarının gelmesi hasebiyle çok zayıf gidiyor diyebiliriz." Şeklinde konuştu.

Kaynak: Editör: Onay Ozan
Etiketler: Altında, Endişeli, Bekleyiş,
Yorumlar
Haber Yazılımı