Haber Detayı
25 Ocak 2018 - Perşembe 16:48
 
“Anlayışımıza Zarar Veriyorlar”
CEM Vakfı Malatya Şube Başkanı Eşref Doğan, Aleviliği yanlış tanıtma çabası içerisinde olan bazı Alevi Örgütlerini “çakma” örgüt olarak nitelendirerek, bu tür örgütlerin Alevilik anlayışına zarar verdiğini savundu.
Video Haber Haberi
“Anlayışımıza Zarar Veriyorlar”

CEM Vakfı Malatya Şube Başkanı Eşref Doğan, bazı Alevi Örgütlerini “çakma” örgüt olarak nitelendirdi. Konu hakkında açıklama yapan Doğan, bu tür örgütlerin Alevilik anlayışına zarar verdiğini savundu.

“AMAÇLARI ALEVİ BİRLİĞİNİ SARSMAK”

CEM Vakfı Malatya Şube binasında konu hakkında açıklamalarda bulunan Başkan Eşref Doğan, “Türkiye’de, CEM Vakfına bağlı şubeler kurulmuştur. Yeterli mi? Yeterli olduğunu sanmıyorum. Çünkü halen Avrupa’da da belirli bir örgütlenme var. Fakat bu örgütlenmeye hiç gerek olmasaydı da, Devlet eşit mesafede, yerine getirecek kurumları kendisi organize etmiş olsaydı. Alevi’nin Cem evi, Sünni’nin Camisi tabiri de olmasaydı. Ama maalesef bugüne gelmiştir. Cem Vakfı Kurucu Genel Başkanımız İzzettin Doğan, Türkiye’de şafilerin de olduğu gerçeğini de açıklayarak, Türkiye’deki Şafi kardeşlerimizin de varlıklarını en azından CEM Vakfıyla yöneticilere duyurma şansına sahip olmuşlardır.  Örgütlenme diyoruz, tek elden bir örgütlenme söz konusu olmamıştır. Buda maalesef bir örgüt çeşitliliği kanısı yaratmıştır. Hani düşünün bir yerde CEM Vakfı gibi hareket edipte, Alevilik İslam’ın özüdür diyenlerin yanı sıra, Alevilik İslam dışıdır diyen sözde çakma Alevi örgütleri, ben Aleviyim, Ateistim diye gururla söyleyen sözde Alevi örgüt liderleri olmuştur. En son Tunceli’de yapılan ‘Dersim Aleviliği’ sempozyumunu düzenleyenlerin sonuç bildirgelerinde belirttikleri gibi, “Biz Arap Ali’yi tanımıyoruz” diyebilen sözde Aleviler, bunu bir kaos haline getirmişlerdir.  Aleviliği Ata izime doğru kaydıran birçok çakma Alevi örgütlerinden de bahsetmek lazım. Bunu tamamen projeler bazında Alevi birliğini sarsmak, Türkiye’deki Kaosu da biraz hızlandırmak açısından, çeşitli mercilerce de finanse ve organize edilen örgütler diye görüyorum” dedi.

“AİHM KARARLARI UYGULANSIN”

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) kararlarının biran evvel uygulanmasını isteyen Doğan, “CEM Vakfını AİHM’ne açıp kazanılan davaların, biran evvel siyasi otorite tarafından yürürlüğe konulması gerekiyor. Biz, şimdi AİHM kararlarının Milli hukukumuzun üstünde olduğunu kabullenmişiz. Kabullenmişiz ama o zaman neden gereğini yapmıyoruz. 15 Temmuz darbesi ardından OHAL’den dolayı bir sıkıntı yaşanmaktayız. Alevi inanç önderlerinin yaptıkları hizmetler kamu hizmeti olarak kabul edilmelidir. Aleviler inançlarını, gelecek kuşaklara anlatabilmeleri için Sünni İslam’a ayrılan paralar, Alevilere de ayrılmalıdır. Cem evleri Alevilerin ibadethaneleridir. Diğer ibadethanelere tanınan imkanlar, Cem evlerine de tanınmalıdır. Alevilerin içerisinde farklı görüşler olması, Devletin Alevilere karşı sorumluluklarını yerine getirmekten alı koyamaz. AİHM açılan ve kazanılan 3 davanın gereğini siyasi otorite yaptığı zaman, problem büyük bir ölçüde hem hukuken, hem de bilimsel olarak çözülmüş olacaktır” diyerek sözlerini tamamladı.

Kaynak: () - Haber Merkezi Editör: Onay Ozan
Etiketler: “Anlayışımıza, Zarar, Veriyorlar”,
Yorumlar
Haber Yazılımı