Haber Detayı
03 Aralık 2018 - Pazartesi 17:46
 
Aramızda Engel Yok!
3 Aralık Dünya Engelliler Günü münasebetiyle Malatya Valisi Aydın Baruş, AK Parti MKYK Üyesi Malatya Milletvekili Öznur Çalık, Milliyetçi Hareket Partisi Malatya Milletvekili Mehmet Celal Fendoğlu, Battalgazi Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, Yeşilyurt Belediye Başkanı Mehmet Çınar, Turgut Özal Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Aysun Bay Karabulut yazılı bir mesaj yayınladı.
Gündem Haberi
Aramızda Engel Yok!

ÇALIK: "EN KALBİ DUYGULARIMLA KUTLUYORUM"

AK Parti MKYK Üyesi Malatya Milletvekili Öznur Çalık 3 Aralık Dünya Engelliler Günü nedeniyle bir mesaj yayınladı."Engelli vatandaşlarımızın hayatlarını kolaylaştırmak, daha yaşanabilir bir dünya inşa etmek toplumdaki her bireyin sorumluluğu arasındadır. Engellilerin yaşadıkları sorunlar sadece onları değil; ailelerini ve çevrelerini de etkilemektedir. Engelli vatandaşlarımızın yaşama sevinçlerini kaybetmeden, üretken, aktif bireyler olarak toplumsal hayatta rol üstlenmeleri en doğal haklarıdır. AK Parti iktidarı olarak en öncelikli politikalarımızın başında engelli vatandaşlarımızın hayatın her alanında yer alma fırsatı sunmak olmuştur. Bugüne kadar eğitim hizmetlerinden bakım hizmetlerine, istihdamdan ayrımcılığın önlenmesine kadar engelli kardeşlerimizi ilgilendiren pek çok konuda önemli adımlar attık. Bu vesile ile 3 Aralık Dünya Engelliler Günü’nü en kalbi duygularımla kutluyor, bu müstesna günün engelli kardeşlerimize yönelik hassasiyet ve duyarlılığı arttırmasını diliyorum. Tüm engelli vatandaşlarımıza, aileleri ve sevdikleriyle birlikte; sağlıklı, mutlu ve yaşanabilir bir dünya temenni ediyorum" dedi.

VALİ BARUŞ: “HER İNSAN BU DURUMA GELEBİLİR”

Malatya Valisi Aydın Baruş, yayınladığı mesajında; “Engelli vatandaşlarımızın sosyal hayata entegre edilerek yaşam kalitelerinin yükseltilmesi medeni bir toplum olmanın göstergesidir. Engellilik, sadece engellilerin ve ailelerinin maruz kaldığı bir sağlık sorunu olmaktan ziyade sosyal boyutlarıyla her birimizi yakından ilgilendiren, olumsuz etkilerini asgariye indirmek için herkesin katkı ve ortak çabasına ihtiyaç duyan toplumsal bir husustur. Engelli kardeşlerimize destek olmak, hizmetlerinde bulunmak her şeyden önce bir gönül işidir. Unutulmamalıdır ki her sağlıklı insan aslında bir engelli adayıdır ve her insan bu hizmetlere muhtaç duruma gelebilir. Bu vesileyle tüm engelli vatandaşlarımızın 3 Aralık Dünya Engelliler Günü’nü kutluyor, devletimizin sunduğu bütün imkânlarla yanlarında olduğumuzu ifade ediyor, kendilerine saygı ve muhabbetlerimi sunuyor, esenlikler diliyorum” dedi.

FENDOĞLU: “KAPIM HER ZAMAN AÇIK”

Kapısının engellilere her zaman açık olduğunu ifade eden MHP Malatya Milletvekili M.Celal Fendoğlu, “Kapım engellilere her zaman açık. Engelliler toplumumuzun en kıymetli bireyleridir. Sadece engellilerin değil, tüm bireylerin hayatlarını hiç kimseye muhtaç olmadan sürdürebileceği ortamı sağlamak devletin en temel görevidir. Engellilerin bu değeri oluşturabilmeleri için onlara katkı sunmak noktasında biz milletvekillerine de önemli görevler düşmektedir. Bu görevin bilincinde olarak Meclis’te engellilerin ve ailelerinin sorunlarını çözmek için var gücümle çalışmaktayım. Bu çalışmalara gösterdiğimiz hassasiyet bizim insani görevimizdir. Bu vesile ile kapımın tüm engellilere ve onların cefakar ailelerine sürekli açık olduğunu ifade ediyor, onlara sağlıklı, mutlu ve huzurlu bir yaşam diliyorum” ifadelerini kullandı.

GÜRKAN: “ENGELLERE DUR DİYELİM”

AK Parti Malatya Büyükşehir Belediye Başkan Adayı ve Battalgazi Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, 3 Aralık Engelliler Günü dolayısıyla yayınladığı mesajında, “3 Aralık, özel gereksinimli bireylere karşı toplumsal duyarlılığın ortaya konduğu gündür. Herhangi bir uzvunu yeterince kullanamayan özel gereksinimli bireyler, öteki olamaz. Tarihten bu yana insanlığa katkı sunan ilim ve bilim insanlarında veya deha olmuş isimler arasında çok sayıda özel gereksinimli bireyler yer almaktadır. Bu demektir ki; özel gereksinimli birey olmak, insanlığa sunulan hiçbir kalıcı hizmete engel değildir. Öyleyse özel gereksinimli bireyi hayata, yaşama kapatmak geleceğe vurulan en büyük engeldir. Bu duygu ve düşüncelerle memleket savunmasında canını siper eden ve vücudunun bir bölümünü kaybeden Gazilerimize minnet ve şükranlarımızı sunuyoruz. Tüm özel gereksinimli bireylerimize ve ailelerine daha huzurlu ve mutlu nice yıllar diliyorum” ifadelerine yer verdi.

ÇINAR: ““HEP BİRLİKTE EL ELE VERMELİYİZ”

3 Aralık Dünya Engelliler Günü nedeniyle bir mesaj yayımlayan Yeşilyurt Belediye Başkanı Mehmet Çınar, “Engelli olduğu için hiç kimse toplumdan dışlanmamalı, aksine engelinden dolayı hiçbir olanaktan yoksun kalmamasına özen gösterilmeli, onlara sevgiyle kucak açılmalıdır. Engellilerle empati kurarak günlük hayatta karşılaştıkları sorunlara kendi sorunumuz gibi yaklaştığımız sürece engellilerimizin önlerine çekilen en büyük set ortadan kalkmış olacaktır. Ülkemizde son yıllarda her kesim tarafından açıkça görünen, her alanda gelişime ve dönüşüme paralel olarak engelliler konusunda da somut, uygulanabilir projeler ve çalışmalar kendisini göstermiştir. Engelleri kaldıran, engelsiz bir Yeşilyurt hedefiyle başlattığımız hizmetler kapsamında; engelli çocuklarımızın yaşıtları ile birlikte gönüllerince oynayabilecekleri şekilde tasarımı yapılan ‘Engelsiz Park’ projemizi tamamlayarak hizmete açtık” dedi.

KARABULUT; "HEDEF ‘ENGELSİZ ÜNİVERSİTE’ OLMAKTIR”

3 Aralık Dünya Engelliler Günü nedeniyle bir mesaj yayınlayan Turgut Özal Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Aysun Bay Karabulut, “Çağdaşlığın önemli göstergelerinden birisi engellilerin ve özel bireylerin toplumdaki diğer tüm bireyler gibi eğitim, sosyal ve ekonomik hayata erişimlerinin kolaylaştırılması ve toplumda kendilerini mutlu hissedebilmeleridir. Eğer engelli ve özel bireyler ile aileleri mutlu ise, toplumda mutludur.”  dedi. Rektör Prof. Dr. Karabulut, “Malatya Turgut Özal Üniversitesi olarak, kurumsal ve kuruluş çalışmalarımızda engellilerin akademik ve bilimsel hizmetlere ulaşımını göz önünde bulunduruyoruz.  ‘Engelsiz üniversite’ ve ‘Engelli dostu üniversite’ hedefiyle engelli ve özel bireylerimiz ile ailelerine yönelik olarak bilimsel, akademik ve sosyal proje ve çalışmalarımızla her zaman destek olacağız. Engelli ve özel bireylerimize hizmet eden STK’larda görev almış bir rektör olarak üniversitemizin kapısı engelli ve özel bireylerimize her zaman açık olduğunu, akademik kadro ve öğrencilerimiz ile her zaman onların yanında olduğumuzun bilinmesini isterim. Bu vesile ile tüm engelli ve özel bireyler kardeşlerime ve ailelerine sağlık ve sıhhat diliyorum.  Biz üniversite olarak onların farkındayız” dedi.

Kaynak: () - Haber Merkezi Editör:
Etiketler: Aramızda, Engel, Yok!,
Yorumlar
Haber Yazılımı