Haber Detayı
03 Aralık 2019 - Salı 10:01
 
Arapgir'in Havasını Ankara'da Yaşatıyorlar
Ankara'da yaşayan Arapgirliler sıla özlemi çekerken, ilçelerinin ve Malatya'nın kültürlerini Ankara'da da yaşatmak amacıyla öz veri içerisinde birlikte olmaya çalışıyorlar.
Video Haber Haberi
Arapgir'in Havasını Ankara'da Yaşatıyorlar

Ankara'da yaşamlarını devam ettiren Arapgirliler, 1954 yılında kurdukları Ankara Arapgir Kalkınma Derneğinde Malatya, Arapgir kültürünü yaşatmaya devam ediyor bununla da yetinmeyerek, kültürlerini başka il ve ilçelere tanıtma amacıyla büyük bir özveri içerisinde hareket ediyorlar.   

"AMACIMIZ BİR OLMAK"

İlk olarak dernek faaliyetleri hakkında değerlendirmelerde bulunan Ankara Arapgir Kalkınma Derneği Başkanı Hüseyin Özdemir; " Yaklaşık 3 yıldan beri derneğin başkanlığını yapmaktayım. Fakat 35 yıldır da derneğin çeşitli kademelerinde görevler yaptım. Derneğimizi bu sene 66. Yılını kutladı. Bizden önce bur derneğimizi kuran ağabeylerimiz sadece Ankara ile sınırlı kalmamışlar, Malatya'da İstanbul'daki kültür derneğimiz, bunu yanı sıra Arapgir Postası gazetemizin de kuruluşu 66 yıl öncesine dayanıyor. Gerçekten çok özveri ile çalışan büyüklerimiz, derneğimizin kurucuları bizlere Ankara'da da böyle bir güzel dernek bırakmışlar. Bizlerde elimizden geldiği kadar Ankara'da Arapgir Kalkındırma Derneğimizin bayrağını en iyi ve bizlere yakışır şekilde dalgalandırmaya devam ediyoruz. Ankara'da yaptığımız faaliyetleri kısaca şöyle söyleyebilirim, Hemşeri derneklerimizin bir araya geldiği gece yapmaya çalışıyoruz. Yani Arapgir'in havasını burada yaşatmaya çalışıyoruz. Bunun yanı sıra derneğimizde de her yıl 8 Mart dünya emekçi kadınlar günü etkinlikleri, Her yıl derneğimizde yaşlı bir üyemizi, annemizi yılın annesi seçerek onu onure etmeye çalışıyoruz. Zaman zamanda derneğimizde çeşitli kahvaltı etkinlikleri yaparak yine hemşerilerimizi mümkün olduğu kadar derneğimize toplamaya, dertlerini dinlemeye, fikir alış verişlerinde bulunmaya çalışıyoruz. Onlardan almış olduğumuz bu güzel fikirlerle, derneğimiz her geçen gün çok daha iyi yerlere geliyor. Sadece bu ben söylemiyorum, geçtiğimiz günlerde Ankara Yeni Mahalle belediyesinde Fethi Yaşar Başkanımızın bize tahsis etmiş olduğu salonda etkinlik yaptık. Bu etkinliğimizi sadece Arapgirliler için sınırlı tutmadık çünkü biz Malatyalıyız ve temelimiz oraya dayanıyor.  Her ne kadarda Malatya'dan 120 km uzakta olmasına rağmen, 600 km'de Malatya'dan uzakta Ankara'da Arapgir, Malatya havasını yaşatmaya çalışıyoruz. Ses getiren bu etkinliğimize Ankara'da bulunan Malatyalı dernekleri değil, Elazığ derneği, Kemaliye, Harput derneğinin yöneticilerini etkinliğimizde ağırladık. Dernek faaliyetlerimizi biraz daha kapsamlı, diğer yakın il ve ilçelerimizdeki derneklerimize de faaliyetlerimiz konusunda bilgi, fikir aktarmaya çalıştık" dedi.  

KARDEŞLİK PROTOKOLÜ İMZALANDI

Trabzon ilçesine bağlı Çaykara'da bulunan dernek ile kardeşlik protokolü imzalandığını ifade eden Özdemir; "Geçen sene farklı bir çalışmaya imza atarak Ankara'da, Trabzon'un bir ilçesi olan Çaykara derneği ile bir protokol imzaladık ve kardeş dernek olduk. Türkiye tarihinde bir ilk aslında. Amaç bizim Malatya, Arapgir kültürümüzü Trabzon kültürüyle birleştirmek. Dolayısıyla yapmış olduğumuz bu gecemizde de yaklaşık 30 kişilik horon grubu gecemize renk kattı. Buda aslında bütün etkinlikler çerçevesinde bizlere güç katıyor. Çalışmalarımızda keyif alıyoruz ve almaya da devem ediyoruz. Amacımız Ankara'da mümkün olduğu kadar Arapgir kalkındırma derneğini en tepeden, ağabeylerimizden devraldığımız gibi en tepede tutmaya gayret ediyoruz" dedi.

"YÖNETİME KADIN ELİ"

Kadınların çok aktif ve başarılı çalışma içerisinde olduklarını hatırlatan Özdemir, dernek yönetimine 3 kadın üyeyi aldıklarını dile getirerek;"Bugün yönetim kurulu toplantımız vardı. Sizlerinde buraya ziyaretiniz bizleri son derece mutlu etti. Bakın 2019 yılı bitmeden dernek faaliyetleri kapsamında 2020 yılında neler yapabiliriz? Bunun kararlarını aldık. Derneklerde aslında kanunlarımızın yönetim kurullarında olmaları çalışmalarımıza çok daha etkin oluyor. Başkanlık dönemimde başka bir ilki daha derneğimize yaşattık. Geçen yıl bir kadın arkadaşımızı yönetim kuruluna aldık, bunun akabinde de baktık ki bir kişi ile olmuyor yönetim kurulundaki kadın sayımızı 3'e çıkararak bu işi biraz daha genişlettik. Kadınlarımızın gerçekten dernek faaliyetleri artısı açısından çok etkili" dedi.

 "GENÇLER SICAK BAKMIYOR"

Derneklere gençlerin sıcak bakmadığını ifade eden Özdemir; "Her dernekte olduğu bizimde sıkıntılarımız oluyor. Dernekçilik özveri ve fedakarlık isteyen bir iş. Gençler derneklere sıcak bakmıyor. Sadece bu Arapgir derneğimiz ile sınırlı değil, tüm dernekler için bu geçerli. Gençlerimizi derneklerimize katkısını sağlatamıyoruz. Aslında dernek içerisinde bir gençlik kolları kurduk, kadın kollarlı kurduk ama bunlar basit kalıyor. Bunların salında üstesinden gelinir ama ana unsur olarak tabii ki ekonomik durumlar ön plana çıkıyor. Derneğimizin bir aidat gelirinden başka bir geliri yok. Dolayısıyla bu geliri, Ankara memur ve emekli şehri olduğu için de bu aidatları da toplamada sıkıntı çekiyoruz. Bazen yönetim kurulu, bezende bulduğumuz sponsorlar ile bu ekonomik sıkıntıyı aşmaya çalışıyoruz. Biraz daha ekonomik olarak güçlenmiş olsak gerçekten gençlerimizi de daha farklı çalışmaların içerisinde görmek mümkün olacak. En büyük üzüntüm ve sıkıntımda aslında bu. Çünkü bizlerde artık belirli bir yaşa geldik ve belirli bir zaman sonra çocuklarımıza bırakacağız bu dernek faaliyetlerini. Ama onlarda bizlerle beraber pişmiş olsalar, tecrübe sahibi olurlar ve daha iyi yerlere gelmek içinde olanak sağlanmış olur. Bununla ilgili de elimizden geldiği kadarda gayretli çalışmalar içerisinde oluyoruz" şeklinde konuştu.  

 "CEVAT PAŞAYI ANACAĞIZ"

Atatürk'ün silah arkadaşı olan Malatyalı Cevat Paşa için anma etkinlikleri yaptıklarını ve bunu sürekli tekrarlayacaklarını söyleyen Özdemir; "Bu derneğin mülkü, derneğimize aittir. Yaklaşık 10-12 yıl önce burayı aldı. Dolayısıyla da burada toplantılarımızı ve küçük çaplı etkinliklerimizi yaparak, hemşerilerimizi bir arada tutmaya gayret gösteriyoruz. Biz derneğimizi lokal olarak kullanmıyoruz, sadece sosyal etkinliklerde bir araya geliyoruz.  Burada da yaklaşık 80 kişiyi ağırlayacak bir yapıya sahibiz. Burada ilkleri yapmaya ve yaşatmaya da devam ediyoruz. Yaklaşık son 5 yıldır burada kadınlar günü ve yılın annesi etkinliklerini yapıyoruz. Bugüne kadar 66 yıldır yapılmayan çok büyük bir eksiklik var. Biraz önce yaptığımız toplantımızda da dile getirdik. Atatürk'ün silah arkadaşı Cevat Paşamızı devlet mezarlığında bulunan mezarını ziyaret ettik, bundan sonrada ziyaret etmeye devam edeceğiz. Hatta şöyle bir çalışma içerisine de girdik, İstanbul, Arapgir ve Malatya'daki derneğimiz Ankara'da bir toplantı yaparak, bu toplantıyı da Cevat Paşanın 13 Mart olan ölüm yıl dönümünde farklı bir çalışma yaparak yad etmeyi düşünüyoruz" dedi.

 "150 ÜYEMİZ VAR"

Resmi olarak 150 üye ama 500'e yakın Malatyalı Arapgirli ile bir  aile gibi olduklarını vurgulayan Özdemir; "Yaklaşık resmi olarak 150 civarında üyemiz var. Ama dernekçilikte çok fazla üyeye sahip olmak bazen sıkıntıya neden oluyor. Gayri resmi olarak ise 500 civarında hemşerimiz var ve derneğimizi zaman zaman ziyaret ediyor ve onları da ağırlamaya çalışıyoruz. Onlara SMS yoluyla da ulaşmaya çalışıyoruz" diye konuştu.

Kaynak: Editör: Onay Ozan
Etiketler: Arapgir'in, Havasını, Ankara'da, Yaşatıyorlar,
Yorumlar
Haber Yazılımı