Haber Detayı
28 Kasım 2017 - Salı 08:58
 
“Arazilerini Satmaya Başladılar”
Yeşilyurt Ziraat Odası Başkanı Doğan Solmaz, çiftçi borçlarını gündeme getirerek, Malatya’da çiftçilerin borçlardan dolayı arazilerini işletmecilere sattığını söyledi.
Video Haber Haberi
“Arazilerini Satmaya Başladılar”

Çiftçilerin borçlarda dolayı arazilerini satışa çıkardığını aktaran Yeşilyurt Ziraat Odası Başkanı Doğan Solmaz, yapılan destekler hakkında bilgi verirken, destek konusunda küçük çiftçilerin düşünülerek yapılması gerektiğini vurguladı.

ÇİFTÇİ FAİZİN KUCAĞINA DÜŞTÜ

Tarımda verimin giderek düştüğünü bundan dolayı çiftçisin borçları ödeyemez duruma geldiğini dile getiren Solmaz, “2014 yılında Malatya’da veya bölgemize ait Türkiye genelinde meyve üretiminde çiftçiler sıfır verim ile hasılat kaldıramadı. O dönemden itibaren bugüne kadar çiftçilerimiz, don, kuraklık, dolu gibi afetlerden etkilendi ve üretimde çok geride kaldı. Bundan dolayı devletten almış olduğu kredileri de ödeyemeyerek faiz kucağına düştü. Ağır yükün altına kalan çiftçiler ise bunu ödeyemez duruma geldi. Üründen verim alamadığında hali ile borçları da ödeyemez duruma geldi. Çiftçilerin rahatlatılması gerekiyor. Çiftçiliğin devamını sağlamak için borçları uzun bir zaman dilimine yayarak yapılandırılması lazım” dedi.

ÇİFTÇİLER ARAZİLERİ ELİNDEN ÇIKARMAYA BAŞLADI

Çiftçilerin borçlardan dolayı tarım arazilerini müteahhitlere sattığını, hali ile tarım arazilerinin azaldığını vurgulayan Solmaz, şöyle devam etti: “Malatya’da görüldüğü gibi çiftçiler, arazilerini şirketlere satarak elinden çıkartmaya çalışıyorlar. Bugün Malatya’da Çiftçi Kayıt Sistemi (ÇKS) kayıt yaş ortalaması 40’ın üzerine çıkmaktadır.   Çiftçinin tekrar tarlaya gidebilmesi için yeterli desteğin olması lazım. Yıllardır biriken borçların ertelenmesi, yapılandırılması yanında diğer sektörlerde verildiği gibi faizsiz kredilerin açılması lazım. Cumhurbaşkanımızın milli tarım bildirgesinde tarım arazilerinin korunarak bunlara gereken desteğin ve ilgi alakanın gösterilmesini söylemiş olmasına rağmen Malatya’da tarım arazileri, çiftçilerin yokluk düzeylerinden dolayı imara girmektedir. Çiftçiler, arazilerini müteahhitlere satarak geçimini sağlamaya çalışıyor.”

“GÖZARDI EDİLECEK SEKTÖR DEĞİL”

Solmaz, devletin bu konuda çözüm bulması gerektiğinin altını çizerek, “Çünkü Türkiye’de 52 milyon dolarlık bir ihracat var. Misafirler ile beraber 120 milyon insan beslemekteyiz. Bu da tarım sektörünün göz ardı edilecek bir sektör olmadığını gösteriyor. 6 milyon insana iş istihdamı sağlamaktadır. Bunların hiçbir zaman göz ardı edilmemsi lazım. Türkiye’yi ayakta tutan direklerden bir tanesi de tarımdır. Günümüzde savaşların çoğu petrol ile ilgili oluyor ama önümüzdeki yıllarda savların sebebinin gıda olacağını bilmemiz lazım. Bizim mahalli yönetimlerimiz tarım politikalarına destek vererek tarım alanlarının mümkün mertebe tarım alanı olarak kalmasını sağlamak zorundalar.

“ÇİFTÇİLER FAİZ YEMEK İSTEMİYOR”

Çiftçi gelir düzeyinin en alt seviyelere geldiğini ifade eden Solmaz, “Çiftiler şuna kendine yetebilme sınırının altında zaten. İstatistikler yapıldığı zaman gelir düzeyi en düşük olan sektör; tarım sektörüdür. Hali ile çiftçilerimiz devamlı mağdur durumda. Çiftçiler faiz yemek istemiyor. Ama çok zor durumda oldukları için girmek durumunda kalıyorlar. Tarım Kredi Kooperatifleri kendi kuruluşu olduğu halde Ziraat Bankasından aldığı paraya kendi komisyonunu da ekleyerek çiftçilere kredi açmaktadır. Bunların tamamen yapılandırılması lazım. Devletin faizsi kredi açması lazım. Çiftçinin tarlada devamlılığını sürdürebilmesi için çiftçilerin elinin güçlendirilmesi lazım” diye konuştu.

ÇİFTÇİLER FAKIBABA’YI BEKLİYOR

Gümrük Ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci’nin, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba’yı Malatya’ya davet ettiğini hatırlatan Solmaz, şunları söyledi: “Gümrük Ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci’nin çiftçilerin yanında olduğunu her zaman biliyoruz. Gelip burada sıkıntılarımızı dinledi.  Bir çabanın içine girildiği görülüyor. Özellikle soğuk hava depolarının kurulması için bir çaba sarf edilmektedir.   Kayısı fiyat istikrarı için soğuk hava depoları olmazsa olmaz durumunda. Sayın bakanımız Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba’yı Malatya’ya getireceğini söylemişti. Önümüzdeki haftalarda bekliyoruz, ziyaret edebilir. Birinci ağızdan çiftçilerin sıkıntılarını kendilerine iletme fırsatı buluruz. Malatya’daki sıkıntıları çözeceklerine eminiz.”

“KÜÇÜK ÇİFTÇİLER GÖZ ÖNÜNE ALINARAK YAPILMALI”

Solmaz, son olarak Tarım Bakanlığın yapmış olduğu desteğe de değinerek, “Tarım Bakanlığı, kırsal kalınma desteklerini açıklandı. Yüzde 50 hibeli, KDV’sini çiftçiler ödeme koşulu ile verilmekte. 100 baş küçük hayvan, 10 baş da büyükbaş hayvan olmak üzere yüzde 50 hibeli destek açıklandı.  Tarımsal faaliyetleri içinde olan fabrikalar da içine alındı. Kanatlı hayvanlar, kümes hayvanlar için de destek açıklandı. Tabi bu destek küçük çiftçiler için daha da genişletilirse verim daha da yükseltilir. Çünkü çiftçilerimizin elinde direk bunları alacak güç yok. Bundan dolayı bu gibi desteklemelerden yeterince faydalanamayız. Destekler yapılırken küçük çiftçiler göz önüne alınarak yapılması lazım” dedi. 

Kaynak: () - Haber Merkezi Editör:
Etiketler: “Arazilerini, Satmaya, Başladılar”,
Diğer Fotoğraflar
Diğer fotoğrafları büyük görüntülemek için üzerini tıklayın.
“Arazilerini Satmaya Başladılar”
Yorumlar
Haber Yazılımı