Haber Detayı
04 Nisan 2018 - Çarşamba 19:07
 
Arguvan Türkü Festivali 28-29 Temmuz’da Yapılacak
13. Uluslararası Arguvan Türkü Festivali 28-29 Temmuz tarihlerinde Arguvan ilçesinde birçok sanatçının katılımı ile gerçekleştirilecek.
Kültür Haberi
Arguvan Türkü Festivali 28-29 Temmuz’da Yapılacak

Festivalle ilgili düzenlenen basın toplantısında etkinlik ile ilgili bilgiler verildi. Bir otelde gerçekleştirilen çağrı toplantısına Arguvan Belediye Başkanı Mehmet Kızıldaş, CHP il Başkanı Enver Kiraz ile Arguvan Vakfı Başkanı Hasan Aydın katıldı. Arguvan Vakfı ile Arguvan Belediyesi tarafından ortaklaşa organize edilen 13.’sü düzenlenecek olan Uluslararası Arguvan Türkü Festivali 28-29 Temmuz tarihleri arasında birçok sanatçının katılımı ile gerçekleşecek.

“ÖNEMLİ ÇALIŞMALARA İMZA ATIYOR”

CHP İl Başkanı Enver Kiraz, Arguvan Belediye Başkanının çalışmalarından duyduğu mutluluğu dile getirerek; “Arguvan Belediye Başkanımızın bu önemli Başarılarının bizleri mutlu ettiğini söylemek istiyorum. Kültürel, hizmet ve yatırımlar anlamında önemli çalışmalara imza atıyor. Ben belediye başkanımıza önemli çalışmalarından dolayı teşekkür ediyorum. Tabi bu yıl yeniden, Arguvan Türkü festivalini gerçekleştireceğiz. Çağrısını yaptığımız türkü festivaline, Tüm vatandaşlarımız davet ediyorum” ifadelerini kullandı.

FESTİVAL 28-29 TEMMUZ’DA OLACAK

 Arguvan Belediye Başkanı Mehmet Kızıldaş, Festival hakkında bilgiler aktararak şu ifadelere yer verdi; “Türkü Festivali, her yıl aldığı övgülere layık olma bilinci ile çıtayı yükseltmiş. Türkü severlerin sonsuz desteği ile yeni başarılara imza atmıştır. Artık bir marka haline gelen Arguvan Türkü Festivali'nin bu marka değerini yükseltmek için elimizden gelen gayreti göstereceğiz. Amacımız, Arguvan coğrafyasının kültürel değerlerini aslına uygun olarak geliştirip, Dünya Kültürleriyle buluşmasını sağlamaktır.  Müziğin kültürel, sanatsal ve inançsal bir öğe olarak ön plana çıktığı, kendine özgü yeryüzündeki tek Türkü Festivali olan 13.Uluslararası Arguvan Türkü Festivalini 28-29 Temmuz 2018 tarihinde Nazım Hikmet Meydanında düzenleyeceğimizi buradan büyük bir gurur ile duyurmak isteriz. Duyguların, düşüncelerin üç telli ile birleştiği yöresel yaşam ve o yaşamı ifade eden en güzel nağmelerin teması olan 13. Uluslararası Arguvan Türkü Festivaline tüm türkü severleri, tüm dostlarımızı, Arguvan sevdalılarını 28-29 Temmuz'da düzenleyeceğimiz paneller, söyleşiler, sergiler, mahalle gezileri ve sanatçı dostlarla Nazım Hikmet Meydanına davet ediyoruz. Arguvan Belediye Başkanlığının ev sahipliğinde Arguvan ve Köyleri Eğitim Kültür Vakfı ve Tüm örgütlü Arguvan Dernekleri ile birlikte yaptığımız organizasyon olan bu büyük buluşmamızı sizlerle paylaşmaktan ve kamuoyuna ulaştırmaktan dolayı bize verdiğiniz desteğe şimdiden teşekkür ediyoruz” dedi.

“İHTİYAÇLARI VARSA BİZ VERELİM”

 Bir gazetecinin, “yaptığınız festivallere Bakanlıktan bir destek geliyor mu?” sorusuna karşılık Kızıldaş; “Marka olmuş festivale bugüne kadar iktidardan yapılan destek sadece bir defa 5 bin TL’lik bir katkı olmuştur. Bizim Belediye Başkanlığımız döneminde de 5 bin TL’lik bir yardım yapılmak istendi. Artık dedik biz bu 5 bin TL’yi kabul etmiyoruz. Bakanlığın ihtiyacı varsa eğer biz Bakanlığa 5 bin TL gönderelim deriz. Yapmış olmak anlamında yapılan yardımı kabul edemeyeceğimizi söyledik. Her yıl olduğu gibi bu yılda festival dosyamızı hazırladık. Yine Kültür Bakanlığına göndereceğiz ve sonucunu hep birlikte göreceğiz” şeklinde konuştu.

Kaynak: () - Haber Merkezi Editör: Onay Ozan
Etiketler: Arguvan, Türkü, Festivali, 28-29, Temmuz’da, Yapılacak, ,
Yorumlar
Haber Yazılımı