Haber Detayı
18 Nisan 2016 - Pazartesi 11:33
 
Arslantepe’ye Çin’den Ödül
Arslantepe Höyüğü kazı çalışmalarını 40 yıldan beri Malatya'da yürüten Frangipane Marcella, Battalgazi Belediye Başkanı Selahattin Gürkan'ı makamında ziyaret etti. Marcella, ayrıca ziyaret sırasında Arslantepe’nin geçen yıl Çin’de ödül aldığını kaydetti.
Kültür Haberi
Arslantepe’ye Çin’den Ödül

Arslantepe Höyüğü kazı çalışmalarını yürüten arkeolog Frangipane Marcella, Battalgazi Belediye Başkanı Selahattin Gürkan’ı ziyaret etti. Ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getiren Gürkan; "Arslantepe kazı çalışmalarını 40 yıldan beri, Malatya’nın tarihini ortaya çıkarmak için gecesiyle gündüzüyle çalışan ve ekibiyle birlikte, Arslantepe höyüğünde kazı çalışmalarını yürüten Frangipane Marcella hanımı burada görmekten büyük mutluluk duyduğumu belirtmek istiyorum. Marcella ve ekibinin kazı çalışmaları bu yıl Ağustos ayında başlayacak. Kendisi bizlere nezaket ziyaretinde bulundu. Ayrıca dün Malatya’da düzenlenen turizmle ilgili bir programa katıldıklarını ifade etti. Sanıyorum yarın da dönecekler. Biz Marcella hanımı Belediye Meclisi kararıyla Battalgazi Fahri hemşerisi olma kararını almıştık. Biz kendisini memleketimizin, Malatyamızın bir parçası olarak görüyoruz."dedi.

Ziyarette bir konuşma yapan Arslantepe kazı Başkanı Frangipane Marcella," Ben iki günlük bir program için Malatyaya geldim. Ağustos ayında kazı çalışmalarına başlayacağız. Sayın Selahattin Gürkan beye teşekkür ediyoruz. Bize çok destek veriyor. Bu destek bizim için çok önemlidir. Burada uzun yıllardır çalıştık çalışmaya devam edeceğiz. Gerek Yurt içinden, gerek yurt dışından yardım almak çok önemli. Şunun altını çizerek belirtmekte fayda var. Geçen yıl Aralık ayında Çin’de Şangay’dan Arslantepe için bir ödül verdiler. Dünya’daki 10 Arkeoloji projesine ödül verdiler. Bunlardan biriside Arslantepeydi. Ben ödül için Şangay’a gittim ve ödülü aldım. Bu ödül Malatya ve Türkiye’ye verilen bir ödüldür. "ifadelerini kullandı.

Kaynak: () - Haber Merkezi Editör:
Etiketler: Arslantepe, Höyüğü, kazı, çalışmalarını, 40, yıldan, beri, Malatyada, yürüten, F
Yorumlar
Haber Yazılımı