Haber Detayı
28 Aralık 2017 - Perşembe 09:22
 
Asgari Ücret Belli Oluyor
Asgari ücret için beklenen tarih belli oldu. 2018 yılında asgari ücretin ne kadar olacağını belirleyen Asgari Ücret Tespit Komisyonu, yarın yapacağı son toplantı ile Asgari ücretin ne kadar olacağına karar verecek.
Gündem Haberi
Asgari Ücret Belli Oluyor

Asgari ücretin ne kadar olacağı yarın belli olacak. Asgari ücret zammı için milyonlarca işçi, merakla Asgari Ücret Komisyonu'ndan çıkacak olan kararı bekliyor.2018 yılında asgari ücretin ne kadar olacağını belirleyen Asgari Ücret Tespit Komisyonu, görüşmelerini sürdürüyor. Asgari Ücret Tespit Komisyonunun, 2018'de geçerli olacak asgari ücreti belirleme görüşmeleri kapsamında ilk toplantısı, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığının ev sahipliğinde 1 Aralık'ta yapılmıştı. Bu toplantıda bir sonuç çıkmazken, ikinci toplantı ise 15 Aralık'ta Türk-İş'in ev sahipliğinde gerçekleştirilmişti. Son olarak 22 Aralık Cuma günü 3. toplantısını gerçekleştiren komisyon, toplantıda asgari ücret zammı hakkında karara varamamıştı. Asgari ücretin ne kadar olacağı 29 Aralık'ta (yarın) gerçekleşecek olan 4. Asgari Ücret Tespit Komisyonu Toplantısı'nın ardından açıklanacak.

Doğrudan 6 milyona yakın çalışanı ilgilendiren asgari ücret görüşmelerinde son haftaya girilirken, çalışanlar ücretlerine yapılacak zammın miktarını merakla beklemeye başladı. Türk-İş'in net bin 893 lira 90 kuruşluk zam teklifi yanıt bulup bulmayacağı merak konusu oldu. Bu teklifi çok yüksek bulan TİSK, gerekçe olarak hükümetin 100 liralık asgari ücret desteğini yeni yılda kendilerine vermemesini gösterdiği öğrenildi.

ŞUANDA BİN 404 LİRA

Asgari ücret, halen bekar bir işçi için brüt bin 777 lira 50 kuruş, vergiler ve kesintiler düştüğünde net bin 404 lira 6 kuruş olarak uygulanıyor. Apartman görevlileri için ise normal işçilerden farklı olarak gelir ve damga vergileri kesilmediğinden net bin 510 lira 87 kuruş olarak hesaplanıyor.

Kaynak: () - Haber Merkezi Editör:
Etiketler: Asgari, Ücret, Belli, Oluyor,
Yorumlar
Haber Yazılımı