Haber Detayı
25 Aralık 2018 - Salı 11:28
 
Asgari Ücrete 26.5’lik Zam!
Milyonlarca kişinin merakla beklediği 2019 Asgari ücret rakamı belli oldu. Asgari ücret geçen yıla göre yüzde 26.5’lik artışla, 2 bin 20 lira olarak belirlendi. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, “Asgari ücreti enflasyona ezdirmedik” dedi.
Ekonomi Haberi
Asgari Ücrete 26.5’lik Zam!

2019 Asgari ücret zammı için milyonlarca işçinin bekleyişi sona erdi. İşçi, işveren ve hükümet temsilcilerinden oluşan Asgari Ücret Tespit Komisyonu, 2019'da geçerli olacak asgari ücreti belirlemek üzere bugün saat: 10.00’da Ankara’da 4.kez bir araya geldi. 7 milyona yakın çalışanı yakından ilgilendiren Hükümet adına 5, işçi kesimi 5, temsilci ve işveren kesiminden 5 temsilcinin katıldığı asgari ücret görüşmelerinin son toplantısı, yaklaşık 3.5 saat sürdü. Yapılan 4. Asgari Ücret Tespit Komisyonu Toplantısı sonrası 2019 asgari ücreti, net 2 bin 20 TL olarak belirlendi. Yeni asgari ücret yüzde 26.05’lik artışla brüt olarak 2 bin 558 lira oldu.

“ASGARİ ÜCRETİ ENFLASYONA EZDİRMEDİK”

Konu hakkında bir açıklama yapan Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk,” Asgari Ücret Tespit Komisyonu'nun nihai kararına göre 1 Ocak 2019'dan itibaren geçerli olacak asgari ücret, brüt 2 bin 558 Türk lirası, net 2 bin 20 Türk lirası olarak belirlenmiştir. Böylelikle, geçen yıla kıyasla net asgari ücret yüzde 26,05 artmıştır. Mevcut enflasyon oranının üzerinde bir artış sağlayarak 10 Ekim'de enflasyonla topyekün mücadele programında, işçimizi enflasyona ezdirmeyeceğimize dair verdiğimiz sözü de tutmuş olduk. Bu karar, Asgari Ücret Tespit Komisyonunun oy birliğiyle alınmıştır. Asgari ücreti enflasyona ezdirmedik” dedi.

“HAYIRLI OLSUN”

Bakan Selçuk, “Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'ne geçişten sonraki bu ilk asgari ücretin oy birliği sağlanmış olması da söz konusu Türkiye olduğunda aynı milletin evlatları olarak işçimizin ve işverenimizin ortak payda da buluşabileceğinin bir göstergesi oldu. Açıklanan rakam bekar ve çocuksuz bir işçimiz için geçerli olup, üç çocuklu evli bir işçimiz için bu rakam 2 bin 155 liraya ulaşmaktadır” ifadelerini kullandı.

Bakan Selçuk, tespit edilen asgari ücretin başta çalışanlar ve işverenler olmak üzere toplumun tüm kesimlerine hayırlı olmasını temenni etti.

ATALAY: "YÜZDE 80'LİK KESİMİ MUTLU ETTİK"

Toplantıya bu yıl TÜRK-İŞ Başkanı Ergün Atalay da katıldı. Rakama ilişkin değerlendirme yapan Atalay, "98 gün evvel Malatya’da asgari ücreti 2 bin TL’ye çekelim komisyon görüşlerini belirtsin dedik. TÜRK-İş ilk defa komisyon dışında. Bizim bir eşiğimiz vardı 2 bin TL’yi aşma eşiği. Hedefimiz insanca yaşamak için bir ücret. Bu ücret mükemmel değil ancak güzel bir ücret. Bu arada başımıza gelmeyen kalmadı. TÜRK-İŞ Başkanı sokağa davet ediyor. Ne yapacağım ben plaja mı davet edeceğim? Sıkıntım olduğu zaman kırmadan dökmeden derdimi anlatacağım. Bakanımız uzlaşı içinde bizimle görüştü. Yüzde 100'ü belki mutlu etmedik ama yüzde 80 mutlu ettiğimizi umut ediyorum" diye konuştu.

İşveren kesimi temsil eden TİSK Genel Sekreteri Akansel Koç ise Türkiye'nin sürdürülebilir şekilde kalkınmasında büyük bir sorumlulukları bulunduğunu kaydederek, alınan kararın hayırlı olmasını temenni etti. Koç, işverenler olarak Türkiye'nin büyümesine ve kalkınmasına yönelik tüm çabaları destekleyeceklerini söyledi. 

Kaynak: (İHA) - İhlas Haber Ajansı Editör:
Etiketler: Asgari, Ücrete, 26.5’lik, Zam!,
Yorumlar
Haber Yazılımı