Atatürk’ün Malatya’ya Gelişi Kutlandı
Haber
14 Şubat 2020 - Cuma 14:32
 
Atatürk’ün Malatya’ya Gelişi Kutlandı
13 Şubat Atatürk’ün Malatya’ya gelişi nedeniyle gerçekleştirilecek olan çelek sunma programı Malatya’da yağan yoğun kar yağışı nedeniyle ertelenerek 14 Şubat Cuma günü gerçekleştirildi.
Video Haber Haberi
 Atatürk’ün Malatya’ya Gelişi Kutlandı

 

Kanalboyu'nda bulunan Atatürk anıtı önünde gerçekleştirilen çelen sunma törenine, Malatya Valisi Aydın Baruş, 2.Ordu Kurmay Başkanı ve Garnizon Komutanı Tuğgeneral Mahmut Altun, Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan ile bazı siyasi partiler ve kuruluşlar katıldı.

 Çelenk Sunumu, Saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasını ardından şeref defterine imza atıldı.

Şeref defterini imzalayan Başkan Gürkan ise yaptığı konuşmada;  "Başkomutanımız, Büyük devlet ve siyaset adamı Gazi Mustafa Kemal Atatürk, Malatya’mızın güneyden Anadolu demiryolları ağına bağlanması münasebetiyle ilimize teşriflerinizin 89. yıldönümünde Zat-ı Alilerinizi bir kez daha rahmet, minnet ve şükranla yâd ediyorum. Dünya tarihine adını eşine ender rastlanır bir mücadele olarak yazdırmış olduğunuz Kurtuluş Savaşının ardından halkımız bitap düşmüş, ekonomik sıkıntılar baş göstermişti. Halkımızdaki teşebbüs ruhu ve gelişme heyecanını sağlamak, ülkemizin biran önce atılıma geçmesini teşvik etmek amacıyla başlatmış olduğunuz yurt gezilerinizin önemi geçmişte olduğu gibi bugün de çok daha anlaşılır olmuştur. İş bu gezileriniz sırasında gerçek kurtuluşun halkın eğitim, imar, ulaşım, sosyal, kültürel ve ekonomik sorunlarının aşılmasından geçtiğini bilerek, bu yönde adım atmanız, bugün bizlere de yerel kalkınmada rol model olmaktadır. Bu vesileyle şehrimizi bölgesinin çekim merkezi yapacak ve Türkiye’mize örnek olacak birçok aktüel projeyi bir bir hayata geçiriyoruz. Feyizli Malatya ifadenize binaen insanlık medeniyetinin başladığı Anadolu’yu anayurt yapan destan şehrimiz Malatya’mızı sizlerden miras aldığımız misyon ve vizyonla muasır medeniyetler seviyesinin üzerine çıkarma hedefi doğrultusunda, yarınlara hazırlamanın heyecanı ile bütün hemşerilerim adına saygılarımı sunuyorum. Ruhunuz şad olsun" ifadelerinde bulundu.

Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan’ın konuşmasının ardından, çelenk sunma programı sona erdi.

Kaynak: Editör: Onay Ozan
Etiketler: , Atatürk’ün, Malatya’ya, Gelişi, Kutlandı,
Yorumlar
Haber Yazılımı