Haber Detayı
13 Kasım 2017 - Pazartesi 08:48
 
Atmalı Kültür Merkezi Açıldı
Darende’nin Günerli mahallesinde yapılan Atmalı Kültür Merkezi törenle açıldı. Açılışta bir konuşma yapan Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Çakır kültür merkezinin yapımını gerçekleştiren iş adamlarına teşekkür etti.
Gündem Haberi
Atmalı Kültür Merkezi Açıldı

Darende’nin Günerli Mahallesinde yapılan Atmalı Kültür Merkezi açıldı. Açılışta konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Çakır, “Bir çok açılış yaptık bu kültür merkezinin açılışı daha anlamlı. Özel günlere ev sahipliği yapacak olan kültür merkezi bir çok ilçede dahi yoktur. Gerçekten birlik ve beraberliğin en güzel örneklerini gerçekleştirdiniz. Hemşerilerimizin bir araya gelerek yapmış olduğu bu güzel ve anlamlı eserin açılışına katılmaktan onur duyuyorum. Birlik ve beraberlik her şeyden daha önemlidir. Dünyaya 15 Temmuz’da bunu gösterdik bu topraklarda yaşayan herkesin nasıl bir araya geldiği kenetlendiğini gördük dolayısı ile bu çekirdek yapılar bunun özünü oluşturuyor. Bugün Atmalılar ayrı bölge ve illerden olsalar da kültürlerinden, birbirlerinden, topraklarından kopmamaları çok önemli. Son yıllarda kırsalda her geçen gün nüfus azalıyor. Bundan çok da kaçış yok dünyanın hiçbir yerinde yok.  Avrupa’ya baktığınızda kırsalda yaşam yüzde 20’lerde bu yaşam koşullarının getirmiş olduğu bir çok sebep ekleyebilirsiniz biz kırsal mahallelerimizin gelişmesini yollarını, altyapısını sağlıklı yapabilirsek böyle güzel kültür merkezleri, sosyal tesisler yapabilirsek gurbetteki vatandaşlarımızın gelmelerini sağlarız dolayısı ile yeni nesillerin tanışmasını ve kaynaşmasını da sağlamış oluruz. Ben bu eserin yapılmasında emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” dedi.      

Darende kaymakamı Enver Hakan Zengince ise, “Mahalle ve köylerimiz insanlık tarihi içerisinde ilk oluşmuş topluluk ve idare birimdir” diyerek sözlerine şöyle devam etti: “Mahalle ve köylerimiz gelenek ve göreneklerimizin yaşadığı kültürün tam işlendiği insanların sevinçlerine ortak olduğu üzüntülerine ortak olduğu insan sevgisini muhabbetini en güzel yaşandığı yerlerdir. Memleketimizin gelişim süreci içerisinde eğitim, iş ve geçim nedeniyle vatandaşlarımız büyük şehirlere göç ediyorlar dolayısı ile yerleşim yerlerimizde nüfus azalması oluyor. Bizim kültürümüzün değerlerimizin tekrar yaşanabilmesi için köylere ve mahallelerimize ilgimiz şarttır. O yüzden bize kadimden gelen değerlerin gelecek kuşaklara aktarılabilmesi için birlik ve beraberlik içerisinde olmamız şarttır.”

İş adamı Poyraz Atma da açılış töreninde yaptığı konuşmada gururlu bir gün yaşadıklarını anlattı. Atma, “Birlik ve beraberliğin getirdiği dayanışma ile bölgeye oldukça faydalı olacak kültür evimizin açılışını yapıyoruz.  6 bin metre kare alan içinde yapılan kültür evi  1200 metre kapalı 2 bin 500 metre kare açık alan ile  yapılan eserin yüzde 80 kısmı İstanbul’dan  gelen malzemelerle tamamladık. Büyükşehir belediye başkanımızın katkıları önümüzü açmıştır. Ben aAmalılar adına Sayın Çakır’a teşekkür ediyorum. Kültür Merkezimizin toplam maliyeti 750 bin TL oldu bu maliyetin tamamı atmalı iş adamlarının girişimi ve başarısıdır. Bu tesisimizin kullanımı çevre mahallelerimizin de kullanımına açık olacaktır. Ben emeği geçen herkese açılışımızda bizleri yalnız bırakmayan değerli misafirlerimize teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.

Atmalı kültür evinin açılışına Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Çakır, Darende Kaymakamı Enver Hakan Zengince, Ak Parti İl Başkanı Hakan Kahtalı, Darende Belediye Başkan Vekili Murat Doğan, Kuluncak Belediye Başkanı Mehmet Boyraz, Ak Parti Darende İlçe Başkanı Süleyman Şimşek,MİDİDER Başkanı Mehmet Ayhan, belediye meclis üyeleri daire amirleri ve çok sayıda davetli katıldı. 

Kaynak: () - Haber Merkezi Editör: Ahmet Çakır
Etiketler: Atmalı, Kültür, Merkezi, Açıldı,
Diğer Fotoğraflar
Diğer fotoğrafları büyük görüntülemek için üzerini tıklayın.
Atmalı Kültür Merkezi Açıldı
Atmalı Kültür Merkezi Açıldı
Yorumlar
Haber Yazılımı