Haber Detayı
04 Aralık 2017 - Pazartesi 08:54
 
“Avrupa’da Birinciyiz Ama…”
Malatya Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği Başkanı İhsan Akın, 26-27 Kasım tarihleri arasında Bulgaristan’da yapılan iş formu toplantısı ile ilgili açıklamada bulundu. Akın, hayvancılıkta Avrupa’da birinci olduğumuzu fakat hayvancılık sayısını ve küçükbaş mera hayvancılık sayısını 3 katına çıkartmaları gerektiğini belirtti.
Video Haber Haberi
“Avrupa’da Birinciyiz Ama…”

Malatya Koyun ve Keçi Yetiştiricileri Birliği Başkanı İhsan Akın, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba’nın da katıldığı Bulgaristan’da yapılan İş Formu toplantısı ile ilgili açıklamalarda bulundu. Akın, tarım ve hayvancılık noktasındaki ikili görüşmelerde oradaki Koyun Keçi Üreticileri Birlik Başkanları ile de görüşme yaptıklarını söyledi.

“İLERİYE YÖNELİK ÇALIŞMALARIMIZ OLACAK”

Yaptıkları toplantılara değinen Akın, “Bulgaristan Tarım Bakanı bazı ikili ilişkilerde yapılması gerekenler tarım ve hayvancılık noktasında bu iş toplantısının sadece kâğıt üzerinde kalmaması noktasında da bizlere görev düştüğünü görüştük.  Özellikle bu görevlerde bizde üzerimize düşeni gerek Malatya Birliği olarak gerek de Türkiye Damızlık Koyun Yetiştiricileri Merkez Birliği üyesi olarak ikili ilişkilerde ortak çalışmaların neler olacağını görüştük. Yaklaşık 20 tane kurum kuruluş STK özel teşebbüsler görüşme yaptık.  Bu konuda İleriye yönelik bazı çalışmalarımız olacak” dedi.

“AVRUPA'DA BİRİNCİYİZ AMA…”

Bulgaristan’daki tarım ve hayvancılığa da değinen Akın, “Bulgaristan yağış alan bir bölge olduğu için kuraklık noktasında bir sıkıntıları yok. Yem bitkileri yönünden geniş kapsamlı bitkileri var. Meraları da bizim meralardan daha kaliteli ve daha ot verimi yüksek. Hayvancılık noktasına baktığımız zaman tabii ki hayvancılıkta biz Avrupa'da birinciyiz ama ülkemizdeki nüfusa baktığımız zaman bizim hayvancılık sayımızı küçükbaş mera hayvancılığının en az 3 katına çıkarmamız lazım. Bu noktada Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nın destekleri var Aile işletmelerinde biraz daha fazla destek verilirse kırsaldaki insanların bayan yetiştiricilerin özellikle ailedeki bayan girişimcilerin desteklenmesi noktasında da bakanlığımızın bir çalışması var. Bizler de talep etmiştik. İnşallah böyle bir çalışma olursa kırsaldaki insanların üretimi daha fazla artıracağını düşünüyoruz. Meralarda iyileştirme çalışması yapılması gerekiyor. Meralarda herhangi bir iyileştirme olmadığı için yeterince de yağış almadığı için sıkıntı yaşanıyor.  Ot olmadan et olmaz, Et olmadan ot olmaz. Üretimde girdi maliyetini düşürebilmemiz adına meraların ıslah çalışmasının kaliteli bir şekilde yapılması lazım” diye konuştu.

“DESTEKLER ARTARAK DEVAM EDECEK”

Akın, küçükbaş desteklerine de değinerek şunları söyledi: “Küçükbaş hayvan üreticilerini destekleme konusunda zaten destekler var. Bu destekler artarak devam edecek. Sayın bakanımızın ile bu konuda 3 defa görüşme yaptık. Sayın bakanımızın küçükbaş hayvancılığa özellikle kuzu desteği farklı destekler, genç çiftçi desteği, soy kütüğü ile alakalı destekler noktasında birçok çalışma var.  Bu çalışmalarda üretici olarak bizlerin de destek olması gerekiyor. Yetiştiriciler, Birlikler, STK’lar, üreticiler, siyasiler, yerel yöneticiler de destek olması gerekiyor. Yerel yönetici konusunda hep ifade ediyor yerel yöneticiler bu arkadaş ne istiyor ne söylüyor diye bizi düşünmeleri lazım. Çünkü hiçbir şey marketlerde üretilmiyor sahada üretiliyor. O yüzden her şeyi direk hükümetten ya da bakanlıktan beklemek yerine yerel yöneticilerin de otomasyona harcadığı parayı veya organizasyonlarda farklı şeylerde harcadıkları paralarının yüzde birini yüzde2’sini, 3’ünü tarım ve hayvancılık noktasında bizlere destek olurlarsa bunların dönüşü yüzde 100 katkı olarak gelecektir.”

Kaynak: () - Haber Merkezi Editör:
Etiketler: “Avrupa’da, Birinciyiz, Ama…”,
Yorumlar
Haber Yazılımı