Haber Detayı
06 Ocak 2018 - Cumartesi 13:45
 
Aylık Uygulama Sonuçları
Malatya İl Emniyet Müdürlüğü tarafından 2017 yılının Aralık ayı içinde gerçekleştirilen uygulama ve denetim sonucu, kamuoyu ile paylaşıldı.
Asayiş Haberi
Aylık Uygulama Sonuçları

Malatya İl Emniyet Müdürlüğü tarafından 2017 yılının Aralık ayı içinde gerçekleştirilen uygulama ve denetim sonucu, kamuoyu ile paylaşıldı. İl Emniyet Müdürlüğü tarafından yapılan yazılı açıklamada; Malatya halkımızın huzur ve güvenliği kamu düzenin sağlanması ve suç ve suçlularla mücadele kapsamında, Tem Şube Müdürlüğü, Kom Şube Müdürlüğü, Narkotik Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü, Asayiş Şube Müdürlüğü, Yeşilyurt İlçe Emniyet Müdürlüğü, Battalgazi İlçe Emniyet Müdürlüğü Trafik Denetleme ve Bölge Trafik Denetleme Şube Müdürlüklerimiz tarafından 01 Aralık ve 31 Aralık 2017 tarihleri arasında gerçekleştirilen uygulama ve denetimler sonucunda; “FETÖ/PDY Silahlı Terör örgütünün ilimizdeki yapılanmasına yönelik yapılan çalışmalarda; toplam (87)  şahıs hakkında işlem yapılmış; bunlardan (16) şahıs tutuklanmış, (16) şahıs Adli Kontrol Kararı ile serbest bırakılmış, (54) şahıs ifadesinin ardından serbest bırakılmış, 1 şahsın işlemleri devam etmektedir. Ayrıca paylaşılan rakamlara ek olarak 14.12.2017 günü FETÖ/PDY Silahlı Terör örgütü yapılanması ile gaybubet evlerine yönelik yapılan operasyonda ülke genelinde aranan (21) firari şüpheli gaybubet evlerinde yakalanmış, Adli makamlara sevk edilen bu şahıslardan (17’si) tutuklanmış, (4) şahıs ise serbest kalmıştır. DEAŞ Terör Örgütüne yönelik olarak yürütülen istihbari çalışmalar sonucunda 1 şahıs gözaltına alınmış, adli makamlara sevk edilen şüpheli şahıs tutuklanarak ilimiz E Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumuna teslim edilmiştir. Ayrıca farklı illerin soruşturmaları kapsamında il dışından gelen  talimat evrakları doğrultusunda 14 şüpheli hakkında işlem yapılmış, işlem yapılan, 9 şüpheli soruşturma iline sevk edilmiş, 4 şahsın işlemleri devam etmekte olup, 1 şüpheli firari olarak aranmaktadır” denildi.

KAÇAKÇILIK VE MALİ SUÇLAR

Kaçakçılık ve Mali Suçlara yönelik yapılan çalışmalarda ise “5607 Sayılı Kanun Kapsamında (Gümrük Kaçağı Sigara)  suçundan 3 şüpheli hakkında işlem yapılmış, şüphelilerden 2326 paket halinde değişik markalarda gümrük kaçağı sigara, 4220 adet içerisi tütün doldurulmuş makaron, 27 Şişe bandrolsüz içki, 15 lt. boğma rakı ele geçirilmiştir. Resmi Belgede Sahtecilik suçundan 11 şüpheli hakkında işlem yapılmış. Şüpheliler işlemlerinin ardından serbest bırakılmıştır. 6136 Sayılı Kanun kapsamında 2 şahıs hakkında işlem yapılmış, yapılan çalışmada 3 adet 9 mm çapında tabanca bu tabancalara ait 3 adet şarjör, 8 adet MKE yapımı mermi ele geçirilmiş ve adli makamlara sevk edilen 2 şüpheli tutuklanmıştır.”

NARKOTİK SUÇLARLA MÜCADELE ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ

Narkotik Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğümüzce yapılan çalışmalarda ise “İlimiz genelinde Uyuşturucu Madde ticareti yaptığı veya kullandığı değerlendirilen şahıslara yönelik olarak son bir ay içerisinde Narkotik Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğümüzce yapılan çalışmalarda meydana gelen toplam 31 olayda, 54 şahıs yakalanarak gözaltına alınmış, 15 şahıs tutuklanarak cezaevine sevk edilmiş, 3 şahıs adli kontrol hükümleri uygulanarak serbest bırakılmıştır. Şüpheli şahısların ikamet, işyeri ve üst aramalarında 642 (gram) esrar,18 (adet) ecstasy hap, 86,98 (gram) sentetik kannobinoid (Bonzai), 2.593 (gram) metamfetamin maddesi ele geçirilmiştir.”

ASAYİŞTEN ŞOK UYGULAMA

Asayiş Şube Müdürlüğü tarafından (Battalgazi ve Yeşilyurt) yapılan Şok uygulamalar ve yol uygulamalarında ise “43.614 Şahsın GBT’si yapılmış, aranan 175 şüpheli şahıs yakalanarak adli mercilere teslim edilmiş, 37 Ruhsatsız tabanca, 12 Kuru Sıkı tabanca, 34 Av Tüfeği, 76 Adet Av Tüfeği Kartuşu, 274 Fişek, 198 gr. Uyuşturucu Madde, 36 pet şişe boğma rakı, 199 Uyuşturucu Hap, 66 Kesici Alet ele geçirilmiş,  6 faili meçhul olay aydınlatılmış, 36 işyeri kontrol edilmiştir. 6.826 Araç sorgulanmış, 219 Araç ve 89 Araç sürücüsüne işlem yapılmış ve 65.129.00 TL İdari para cezası uygulanmış, 7 araç trafikten men edilmiştir” denildi. (BÜLTEN)

Kaynak: Editör:
Etiketler: Aylık, Uygulama, Sonuçları,
Yorumlar
Haber Yazılımı