Haber Detayı
10 Kasım 2017 - Cuma 14:56
 
Ayrılığın 79’uncu Yılı
Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk, ebediyete intikalinin 79. yıldönümünde Malatya’da düzenlenen törenle anıldı.
Video Haber Haberi
Ayrılığın 79’uncu Yılı

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü anma etkinlikleri Atatürk Anıtı önünde gerçekleştirildi. Orduevi önündeki Atatürk Anıtı önündeki törene, Vali Ali Kaban, 2. Ordu Kurmay Başkanı ve Garnizon Komutanlığı Tüm General Asım Kocaoğlu, Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Çakır, adli, askeri ve mülki idare amirleri ile kamu kurum ve kuruluş müdürleri, sivil toplum kuruluşu temsilcileri, siyasi parti temsilcileri, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı. Tören çelenk sunumunun ardından saat 09.05’de sirenler eşliğinde bayraklar yarıya indirilerek 2 dakikalık saygı duruşunda bulunuldu. Tören, hep birlikte okunan İstiklal Marşı ve Vali Ali Kaban’ın anıt şeref defterini imzalamasıyla devam etti. Törene katılan protokol üyeleri ve diğer katılımcılar Atatürk Evi'ni ziyaret etti.

“RUHLARINIZ ŞAD OLSUN”

Anıt Şeref Defterini imzalayan Vali Kaban, gerçekleştirdiği konuşmasında şunları söyledi: “1938’de ebedi aleme uğurladığımız, bağımsızlığımızın mimari Cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk. Ebediyete irtihalinizin 79.yıl dönümünde hürmetlerimizi ve şükranlarımızı sunmak üzere, manevi huzurlarınızdayız. Aziz Atatürk; Cumhuriyete giden elde ettiğinin bütün başarıları necip Türk milletine mal ederek, tüm dünyaya örnek bir lider oldunuz. Önünüze çıkan engelleri büyük bir azim, cesaret ve kararlılıkla aşarak, milletimizin refahı, mutluluğu için durmaksızın çalıştınız ve bu uğurda hiçbir fedakarlıktan kaçınmadınız. Zatıaliniz ve kahraman silah arkadaşlarınız huzur içinde uyuyunuz. Millet olarak birlik ve beraberliğimizin bekası, ülkemizin müreffeh ülkeler arasında hak ettiği yeri alması uğrunda karşılaşacağımız bütün engelleri bertaraf edeceğimizden emin ve müsterih olunuz. Aziz Türk milleti zatıallerini, kahraman silah arkadaşlarınızı, bedenini vatan toprağına katık eden bütün şehitlerimizi ve aramızdan ayrılan şanlı gazilerimizi, daima rahmetle ve minnetle yad edecektir. Ruhlarınız şad olsun.”

Törene katılan protokol üyeleri ve diğer katılımcılar Atatürk Evini ziyaret etti. Battalgazi halk eğitim Merkezi Salonunda devam eden ikinci tören programında, Cumhuriyet Lisesi Edebiyat öğretmeni Ertan Zorteymur, “Atatürk’ün son günleri’’ konulu bir panel verdi.

Törende daha sonra 2. Ordu Komutanlığında görevli İstikam Yarbay Korhan Tutuş, tarafında da Atatürk’ün askeri kişiliği hakkında bilgi verdi. 

Kaynak: () - Haber Merkezi Editör: Mehmet Yeler
Etiketler: Ayrılığın, 79’uncu, Yılı,
Diğer Fotoğraflar
Diğer fotoğrafları büyük görüntülemek için üzerini tıklayın.
Ayrılığın 79’uncu Yılı
Ayrılığın 79’uncu Yılı
Ayrılığın 79’uncu Yılı
Ayrılığın 79’uncu Yılı
Yorumlar
Haber Yazılımı