Haber Detayı
13 Nisan 2019 - Cumartesi 08:42
 
Bahar Yorgunluğunun Önüne Geç!
Uzman Diyetisyen Dilara Yıldız, bahar yorgunluğunun giderilmesi ve dengeli beslenme konularında bilgiler paylaştı. Hareketli yaşam ve su hayatın olmazsa olmazıdır diyerek, günde en az 15 dakika güneş ışığından faydalanması gerektiğine vurgu yaptı.
Video Haber Haberi
Bahar Yorgunluğunun Önüne Geç!

Kış aylarının bitmesi ve bahar ayına başlamamızla beraber, bahar yorgunluklarının artacağına dikkat çeken ve Özel bir hastanede diyetisyen doktor olarak görev yapan uzaman Diyetisyen Dilara Yıldız, bahar yorgunluklarına karşı önerilerde bulundu.

Yıldız değerlendirmesinde şunları söyledi; "Çoğu kişinin yorgunluk, halsizlikten yakındığı bilinen bir gerçek. Özellikle şuan içinde bulunduğumuz dönemlerde bu durum konsantrasyon eksikliği, baş, eklem, kas ağrısı, unutkanlık, psikiyatrik bozukluklara kadar yol açabiliyor. Kişinin iş performansını, özel hayatını ve sosyal yaşantısını da olumsuz etkilediğinden yorgunluğun sebepleri araştırılmalı; gerekirse uzman kişi tarafından uygun kontrollerden geçilmelidir. Yorgunluktan kurtulmak için aslında kendimize dikkat etmemiz gerekiyor. Kaliteli bir yaşam tarzı ile yorgunluk devre dışı bırakılabilir.

PEKİ YORGUNLUKTAN KURTULMAK İÇİN NE YAPMALIYIZ?

*Her sabah erkenden kalkmayı alışkanlık haline getirmeliyiz.

*Su ile güne başlanmalı çünkü aç karnına içilen su metabolizmayı canlandıracak kan dolaşımını hızlandıracak ve kendimizi daha zinde hmemizi sağlayacaktır.

*Mutlaka kahvaltı yapmalıyız; kahvaltı günün en önemli öğünü niteliğindedir. Proteinden zengin bir kahvaltı, tokluk hissi sağlamada ve gün içindeki enerjimizi yüksek tutmada oldukça önemli bir yere sahiptir.

*Enerji kaynağımız olan karbonhidratlara beslenmemizde mutlaka yer vermeliyiz. Tam buğday unundan ekme,  tahıllar, meyve ve kuru baklagilleri tüketmeye özen göstermeliyiz.

*Ağır yemeklerden kaçınmalıyız, Daha hafif, bizlere rahatsızlık hissi vermeyecek gıdalarla beslenmeyi alışkanlık haline getirmeliyiz. Doğru zamanlarda doğru besinlerin seçimi enerjimizi arttıracaktır. Özellikle akşam yemeklerimize bu açıdan daha çok dikkat etmeliyiz. Salata, yoğurt, çorba ve 1-2 dilim ekmekten oluşan akşam yemeği midemizi rahatlatacaktır, kendimizi daha hafif hmemizi sağlayacaktır.

*Aşarı yemek yemeyi biran önce terk etmeli; midemizi tıka basa doldurmamalıyız. Yemeklerimizi yavaş yavaş, iyice çiğneyerek tüketmeye gayret etmeliyiz.  Çünkü beynimizden mideye tokluk hissinin gitmesi yaklaşık 20 dakika sürer.  Hızlı yediğimizde 20 dakika içerisinde gereğinden fazla yemek yiyerek ölçüyü kaçırmış olacağız. Bunu engellemek için yemeklerimizi sakin bir şekilde, lokmalarımızı en az 15 kere çiğneyerek yemeye çalışmalıyız. Böylece daha az tüketmiş olup yemeklerden sonra ki üzerimize ağırlık çökmesinin önüne geçmiş olacağız.

*Vitamin ve mineraller açısından zengin beslenmeli, tabletler yerine doğal yollardan eksiğimizi kapatmaya çalışmalıyız. Taze meyve ve sebze tüketimi oldukça önemli.

*Bütün besinleri mevsiminde tüketmek en doğrusudur. Besinlerden maksimum yarar sağlayabilmek için özellikle sebze ve meyveleri mevsiminde tüketmeliyiz.

* Aşırı çay, kahve, alkol, sigara tüketiminden kaçınmalıyız. Vücudumuz bir süre sonra bunlara bağımlı hale geleceğinden, tüketmediğimiz zamanlarda halsizlik, huzursuzluk gibi belirtiler görülecektir. Bu nedenle tükettiğimiz kafeinli içeceklerin miktarına dikkat etmeliyiz.

*Su içmeyi ihmal etmemeliyiz. Su sayesinde bedenimiz toksinlerden arınacak, bütün organlarımız görevini tam olarak yerine getirecek ve metabolizmamız canlanacaktır. Günde en az 8 bardak sayıyla (ort:1.5 ya da 2litre )su tüketmeyi alışkanlık haline getirmekte yarar var. Kişiye ve ihtiyaca göre bu miktar daha fazla olabilir.

*Tuzu ve yağı kısıtlı miktarda kullanmalıyız.

*Egzersiz yapmayı yaşam tarzı haline getirmeliyiz.

*Günlük en az 30 dakika kadar hareketli olmaya çalışmalıyız. Örneğin günlük yarım saat orta tempoda yürüyüş ile başlayabiliriz.

*Uyku düzenimize dikkat etmeli, uykusuzluğun, yorgunluğun en önemli sebeplerinden biri olduğunu unutmamalıyız. Ancak fazla uyumakta bizi dinlendirmeyecektir o nedenle her gün 7-8 saatlik uyku düzenimiz daha enerjik olmamızı sağlayacaktır.

*Karamsar duygulardan uzaklaşmalı, hayata daha optimist yaklaşmalıyız. Kısacası, beslenmemize dikkat etmeli, daha aktif, daha pozitif olmalı, düzenli uyumalıyız. Tavsiyelerim bunlar.

Kaynak: Editör: Onay Ozan
Etiketler: Bahar, Yorgunluğunun, Önüne, Geç!,
Yorumlar
Haber Yazılımı