Haber Detayı
16 Mart 2018 - Cuma 14:36
 
Bakan Ağbal İmza Atmaya Hazır
Bir dizi ziyaret ve programlar için Malatya’ya gelen Maliye Bakanı Naci Ağbal, Malatya Valiliği ziyaretinin ardından Malatya Büyükşehir Belediyesine de bir ziyaret gerçekleştirdi. Eski vagon fabrikasının Kızılay’a lojistik üst olarak verileceğini değerlendiren Bakan Ağbal, Her şeyin hazır olduğu bir yerde Maliye Bakanı olarak bana düşen görev bu projeye imzayı atmaktır” dedi.
Video Haber Haberi
Bakan Ağbal İmza Atmaya Hazır

Bir dizi ziyaret ve programlar için Malatya’ya gelen Maliye Bakanı Naci Ağbal, Malatya Valiliği ziyaretinin ardından Malatya Büyükşehir Belediyesine de bir ziyaret gerçekleştirdi. Bu ziyarette Bakan Ağbal’a Ak Parti Malatya Milletvekili Mustafa Şahin, Malatya Valisi Ali Kaban, Yeşilyurt Belediye Başkanı Hacı Uğur Polat, Doğanşehir Belediye Başkanı Vahap Küçük, Ak Parti Malatya İl Başkanı Hakan Kahtalı ve Malatya Vergi dairesi Müdürü Yunus Poyraz eşlik etti.

ÇAKIR: “YÖNETİLEMEZ BİR ALT YAPI VARDI”

Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Çakır, Malatya için yapılan yatırımlar hakkında bilgiler vererek, yapılacak projeler hakkında da değerlendirmelerde bulundu. Çakır;  “Malatya’da 13 ilçemiz var. 11 ilçemiz kırsal bölgelerde son derece düşük ilçeler ve biz merkezi esas aldık ama özellikle kırsalda da çok yoğun bir ağ önemliydi. Şuana kadar 3 bin kilometrenin üzerinde yol çalışmasını gerçekleştirmiş olduk. Bir yandan da şehrin alt yapısını yapıyoruz. Daha önce yönetilemez bir alt yapı vardı. Şuana kadar 400 milyonluk yatırımın 300 milyonunu gerçekleştirdik, ihalesi devam eden yatırımlarımız var. Önümüzdeki süreçte 400 milyonluk yatırımı sadece alt yapıda MASKİ olarak gerçekleştirmiş olacağız. Tabi bu skada sistemleri, denetlenebilir bir seviyeye düşürülmesi ile Avrupa standartlarındaki bir yapıyı Malatya’ya kazandırmış olacağız. 9 ilçemizin alt yapıları ve suyu tamamlandı. Bu sene de ilçelerimizin üst yapı çalışmalarını yapacağız” şeklinde konuştu.

AĞBAL:  “MALATYA HERGEÇEN GÜN BÜYÜYOR”

Eski vagon fabrikasının Türk Kızılay’ı tarafından lojistik üst olacağı konusunda yapılan çalışmaları değerlendiren Maliye Bakanı Naci Ağbal, ‘Her şeyin hazır olduğu bir yerde Maliye Bakanı olarak bana düşen görev bu projeye imzayı atmaktır’ diyerek, “Bu benim Malatya’ya ikinci gelişim. Malatya, alt yapısı ve üst yapısı geniş, caddeleri ile yaşamıyla kültürüyle her bakımdan iftihar ettiğimiz vilayetlerden bir tanesi. Geliştiğini, büyüdüğünü ve yatırım şekillerini de görüyoruz. Bakanlarımız, Vekilleri ve Teşkilatımız hep birlikte Malatya’nın hizmetinde güzel işler yapıyorlar. Zira hayalleri büyük ve ne zaman gelsem şehrin daha da gelişmesi ve daha da büyümesi için ekonomik anlamda bir yatırım merkezi olması için projeler geliştiriyorlar. Son Kızılay burada prefabrik üretiminin olduğu bir inşaat yatırımı yapacak ve Maliye Bakanlığı olarak bununla ilgili de yer tahsisini de yaptık, hayırlı olsun. Bence önemli bir yatırım. Çünkü bin 500 kişiye Malatya’da istihdam sağlayacak. Bana bu projeyi anlattıklarında heyecanlandım ve Kızılay aslında bu proje ile Malatya’da çok ciddi bir üretim olacak. Bununla birlikte Türk Kızılay’ının kapasitesini de artıran bir yatırım olacak. Hükümet olarak bu tür yatırımlara her zaman destek veriyoruz. Kızılay Başkanı ile görüşmelerimiz oldu. Bin 500 insanın istihdam edilmesi noktasında yatırımı çok olumlu bulduk. Kızılay, her geçen gün büyüyen gelişen bir kurumumuz ve bununla iftihar ediyoruz. Kızılay, Dünyanın dört bir tarafında mazlumların yanında olması bizi gururlandırıyor. Kızılay’ın bu yatırım orta ve uzun vadede aslında Türkiye’nin yatırım gururu olacak. Malatya’da üretimi yapacak bu yapı elemanları afet olduğunda bizi aciz kılmasın. Kızılay afetlerde ilk olarak müdahale ediyor. Burada yatırım doğru bir karar, orada atıl vaziyette büyük binalar var, bunların ekonomiye kazandırılması lazım. Her şeyin hazır olduğu bir yerde Maliye Bakanı olarak bana düşen görev bu projeye imzayı atmaktır.”

“MALATYA ÇEKİM MERKEZİ OLACAK”

Malatya’nın cazibe merkezi içinde yer alması ile birlikte yatırımların artacağını dile getiren Bakan Ağbal, konuşmasının devamında şunlara yer verdi; “Malatya Gelişecek, büyüyecek ve burası bir çekim merkezi olacak. Cazibe Merkezleri programına ilişkin tebliğ dün yayınlandı ve süreç tamamlandı. Artık Malatya’ya yatırım yapacak müteşebbisler için her türlü desteği sağlayan bir mevzuat çerçevesinde oluşturduk. Sosyal güvenlik ile ilgili primlerini devlet olarak biz ödeyeceğiz. Bütün vergileri, kurumlar vergisinden yatırımcı kurtulacak, enerji desteği vereceğiz. Yani Malatya’da yatırım yapan bir müteşebbis buradaki üretim sırasında oluşacak elektrik faturasının yüzde 50’sini devlet karşılayacak. Malatya’nın esasen bir potansiyeli var. Yani biliyorum ki birçok yatırımcı bu bölge içerisinde Malatya’ya gelmeyi tercih ediyor. Çünkü yetişmiş insan gücü kaynağı var, kendi potansiyeli var, atılım içerisinde olan girişimcileri var, Türkiye’nin dört bir tarafında Malatyalı iş adamaları var. Bu açıdan Malatya’nın önü açık, tüm vilayetlerimizin önü açık! Hükümet olarak son 15 yıldır Türkiye’nin neresine giderseniz gidin Türkiye kabuk değiştiriyor. Türkiye artık eski Türkiye değil, o eski yıkık dökük kaldırımları, caddeleri yamalı bohça gibi değil. Artık geniş bulvarlarımız var, çok düzgün asfaltlı bulvarlarımız var, alt yapı baştan aşağı elden geçirildi. Kentsel dönüşüm projesi ile kentleri yeniden inşa ediyoruz, yeniden dönüştürüyoruz. Kentleri Ak Parti hükümeti döneminde yaşanılabilir bir hale getirdik” ifadelerini kullandı.

Öte yandan Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Çakır, ziyaret sırasında Maliye Bakanı Naci Ağbal’a el işlemeli bakır semaver, kayısı kristali ile tepside kayısı hediye etti. Başkan Çakır ayrıca, Maliye Bakanlığı’ndan talep edilen istek ve taleplerle ilgili olarak Bakan Ağbal’a dosya sundu.

 

Kaynak: () - Haber Merkezi Editör: Onay Ozan
Etiketler: Bakan, Ağbal, İmza, Atmaya, Hazır,
Diğer Fotoğraflar
Diğer fotoğrafları büyük görüntülemek için üzerini tıklayın.
Bakan Ağbal İmza Atmaya Hazır
Bakan Ağbal İmza Atmaya Hazır
Yorumlar
Haber Yazılımı