Haber Detayı
08 Şubat 2018 - Perşembe 17:58
 
Bakan Fakıbaba'dan Çözüm Sözü
Sosyal Politikalardan sorumlu Genel Başkan Yardımcısı ve Ak Parti Malatya Milletvekili Öznur Çalık, Kayısı ihracatçıların sorunlarını dinledi. Çalık, Kayısıda yaşanan sorunları, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Eşref Fakıbaba’ya telefon iletti.
Video Haber Haberi
Bakan Fakıbaba'dan Çözüm Sözü

Sosyal Politikalardan sorumlu Genel Başkan Yardımcısı ve Ak Parti Malatya Milletvekili Öznur Çalık, Kayısı ihracatçıların sorunlarını Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Eşref Fakıbaba’ya iletti. Malatya Ticaret ve Sanayi odasında gerçekleştirilen kayısı toplantısına Ak Parti Malatya Milletvekili Öznur Çalık, Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Çakır, Ak Parti İl Başkanı Hakan Kahtalı, TSO Başkanı Hasan Hüseyin Erkoç’un yanı sıra çok sayıda, kayısı ihracatçısı ve üreticisi katıldı.

“ADIM ADIM ÇÖZÜLMELİ”

Kayısı hakkında değerlendirmelerde bulunan Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Çakır, Kayısı sorunlarının adım adım çözülmesi gerektiğini ifade ederek, şu açıklamalara yer verdi;  “Kayısıyı genel olarak hepimizin yaşatması lazım. İster yerel pazarlama olsun, ister imalat sektörü olsun, isterse ihracatçılarımız olsun. Kayısıyı genel anlamda nasıl geliştirebiliriz onu görmemiz lazım. Gelirin ve üretimin arttırılması noktasında her aşamada, herkesin aslında kayısının her boyutuna sahip çıkması gerekiyor. Yani bugüne kadar yapılan işler aslında kayısıya çok ciddi değerler katıyor. Dolayısıyla, fiyatların zaman zaman minimum seviyeye inmesi de belki böylelikle engel olabiliriz. Yapılan bu toplantıların, ciddi manada kayısıcıya faydası var. Kayısının sorunlarını bir anda çözüm olmayacağı için adım adım çözül bulmak zorundayız” dedi.

“TÜRKİYE BÜYÜMEYE DEVAM EDİYOR”

Sosyal Politikalardan sorumlu Genel Başkan Yardımcısı ve Ak Parti Malatya Milletvekili Öznur Çalık, terör saldırıları ve darbe kalkışmalarına rağmen Türkiye’nin büyüdüğünü ifade ederek şunları söyledi; “Türkiye’nin şuan ki ekonomik gelişmişliği bu kadar yapılmak istenen darbe ve terör saldırılarına rağmen devam ediyor. 2017 yılının üçüncü çeyreğinde Türkiye’nin 11.1 büyüdüğünü, büyük bir gururla ifade etmek lazım. Türkiye’de yapılmak istenen ekonomik darbelerden hepimiz farkındayız. Darbe girişimleri yapıldı. Terör saldırıları yapılıyor. Sonrasında ekonomik darbe için yapılan girişimlerinde neler olduğunun farkındayız.  Ama bu kadar tehdide rağmen terör tehditlerine rağmen, uluslararası ülkelerin tehditlerine rağmen, Türkiye büyümeye devam ediyor. Güçlü Türkiye fotoğrafı için güçlü ekonomimizle yolumuza devam ediyoruz.”

“YATIRIMCILARI MALATYA’YA DAVET EDİYORUZ”

Malatya’nın cazibe merkezleri içinde yer aldığını ifade eden Öznur Çalık, bütün yatırımcıları, Malatya’ya yatırım yapmaya davet ederek, şu açıklamalara yer verdi;  “Malatya Büyükşehir Belediye Başkanım bana bir not iletiyor. ‘Var olan 23 ilimizi içerisinde, Malatya cazibe merkezi için hazır olan ilimizdir’ diyor. Evet, biz organize sanayimizin alt yapısıyla ve yatırıma hazır olan arsalarımızla, direk olarak yatırımcımız geldiğinde, bütün imkanları seferber etmeye hazırız. Teşvik kapsamında enerji prim destekleri dahil olmak üzere, güçlü desteklerimizle Malatya’nın yatırımcıya vereceği tüm katkıları büyükşehir belediye başkanımız, ticaret odamız, mülki amirlerimiz dahil olmak üzere bütün destekleri, biz siyasiler vermeye hazırız”  dedi.

“BİR TANESİ SİZDEN, BİR TANESİ BİZDEN”

İstihdam için yeni bir uygulama yapıldığını kaydeden Çalık;“ Sayın Cumhurbaşkanımızın geçen sene başlatmış olduğu istihdam seferberliği ile birlikte yaklaşık 1 milyon 300 bin yeni istihdam sağlandı. Ekonominin omurgası olan iş adamlarımıza ben çok teşekkür ediyorum. Şimdi istihdam seferberliğinde çok önemli bir şey daha başlatıldı. Bir tane işçinin masrafını siz, bir tanesini de biz karşılıyoruz. Bir senden, bir benden, bir işçinin yükünü siz, diğerini biz alıyoruz. Bu vesile ile de işsizliği de azaltmak adına, istihdamı arttırmak adına çok önemli bir adımı atmış oluyoruz” şeklinde konuştu.

SORUNLAR FAKIBABA’YA BİLDİRİLDİ

Kayısı üreticilerin sorunlarını Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Eşref Fakıbaba’ya, telefon ile bildiren Çalık, “Malatya’da ihracat rakamlarımıza baktığımızda, 400 milyon dolara varan rakamları görüyoruz. Biz, 1 Milyar dolara ulaşmasını hedefliyoruz. Bu hedefleri gerçekleştirmek için özellikle kayısı üreticilerimizin bu ihracat rakamlarını yukarıya çekmek için vermiş oldukları destekleri görüyoruz. Bizim için bu çok önemli. Biz, Kayısımızla ilgili olarak soğuk hava deposunu, lisanslı depoculuğu, başkanlarımın katılımıyla Fırat Kalkınma ajansında yaptık. Yaklaşık 20 milyonluk lisanslı depoculuk için teşviki de desteği de, kalkınma Bakanımızdan alacağız. Lisanslı depoculuğu yaparken de, bugün odalar ve borsalar başkanımız Rıfat Hisarcıklıoğlu’nu aradık. Tarım Bakanlı ile ortak olan firmasını Malatya’da ki lisanslı depoculuğuna ortak kılarak, bu işin hızlanmasını sağladık. İnşallah lisanslı depoculuk başta olmak üzere kayısı üreticilerimize çok destekler verdik. Bunlar destekler Malatya’nın güçlenmesine vesile olacak. Ama iş adamlarımızın kükürtle yaşadığı sorunu biraz evvel Tarım ve Hayvancılık Bakanımızla konuştuk. Kıymetli Eşref Fakıbaba’ya çok teşekkür ediyorum. Hangi sorun varsa beraber taşın altına elimizi koyar, bu sorunları da birlikte çözeriz dedi. Ben kendisine teşekkür ediyorum. Haftaya da görüştüğümüzde, sizlerle yeniden bir araya gelmek ile beraber Bakanımızı Malatya’ya davet ettik. İnşallah Malatya’da onu ağırlayacak ve hep birlikte sorunlarımız paylaşacağız” diyerek sözlerini tamamladı.

Kaynak: () - Haber Merkezi Editör: Onay Ozan
Etiketler: Bakan, Fakıbaba'dan, Çözüm, Sözü,
Diğer Fotoğraflar
Diğer fotoğrafları büyük görüntülemek için üzerini tıklayın.
Bakan Fakıbaba'dan Çözüm Sözü
Yorumlar
Haber Yazılımı