Haber Detayı
23 Eylül 2017 - Cumartesi 13:59
 
Bakanlıktan Jet İnceleme
Uzmanların ‘Acil olarak toparlanmalı’ uyarısında bulunduğu “slime” adlı oyun hamuru için Gümrük ve Ticaret Bakanlığı, harekete geçti. Bakanlık, “slime” adlı ürünlerle ilgili olarak inceletme başlattığını açıkladı.
Sağlık Haberi
Bakanlıktan Jet İnceleme

Basında yer alan “slime” adlı ürünlerle ilgili olarak Gümrük ve Ticaret Bakanlığı, harekete geçerek inceleme başlattığını açıkladı. Antalya Akdeniz Üniversitesi’nde bir çocuk hastaya, slime ile oynamaya bağlı olarak egzama teşhisi konulmasının ardından, uzmanlar; ‘Bu oyuncak acil olarak toparlanmalı’ diyerek yetkililere seslendi. Bu çağrıya kayıtsız kalmayan Gümrük ve Ticaret Bakanlığı, ürün hakkında inceletme başlattığını açıkladı.

ÜRÜN HAKKINDA İNCELEME BAŞLATILDI

Konu hakkında bakanlıktan yapılan yazılı açıklama şöyle: “Basında yer alan “slime” adlı ürünlerle ilgili olarak Bakanlığımızca derhal harekete geçilerek inceleme başlatılmıştır. Gündemde olan “slime” adlı ürünle ilgili olarak iki farklı tedarik şekli olduğu görülmektedir. Birincisi, ürünün üreticiler tarafından üretilip nihai halinin tüketiciye sunulması, diğerinin ise ürünün içeriğinde bulunan maddelerin tüketiciler tarafından temin edilip, evde uzman olmayan eller tarafından hazırlanmasıdır. Bu kapsamda, basına yansıyan haberlere konu olan ürünlerin de piyasaya arz edilen nihai ürün olmadığı ve kimyasal maddeler kullanılarak tüketici tarafından evde üretildiği görülmektedir. Bilindiği üzere, Boraks isimli madde sağlıktan temizliğe günlük hayatta karışım olarak birçok üründe kullanılmaktadır. Diğer taraftan, “slime” yapımında da kullanılan bu maddenin; özellikle çocuklar tarafından toz halindeyken solunması, gözle ve ciltle teması sağlık açısından tehlike oluşturmaktadır. Konuya ilişkin teknik bilgisi olmayan kişilerin, “slime” yapımı aşamasında söz konusu kimyasal madde ile uzun süre temasının kontrol edilememesi büyük bir sorun olarak karşımıza çıkmaktadır” dedi.

BİR TAKIM RİSKLER İÇERMEKTEDİR

Ailelere uyarılarda bulunan Bakanlık, yazılı açıklamasını şöyle sürdürdü: “Bu kapsamda; çocukları cezbedici nitelikte olan bu ürünün, tüketiciler tarafından evde hazırlanması birtakım riskler içermektedir. Bunun yerine uygunluk değerlendirme işlemleri yapılmış, gerekli testlerden geçmiş, üzerinde uyarı işaretleri bulunduran, Oyuncak Güvenliği Yönetmeliği hükümlerine uygun şekilde piyasaya arz edilmiş ürünlerin tercih edilmesinin bu riskleri ortadan kaldıracağı düşünülmektedir. Basında yer alan haberler üzerine ambalajlı ürünlerden alınan numuneler üzerinde yapılan testlerin uygun olduğu görülmektedir. Ürünler toplam kurşun- kadmiyum, ağır metaller, fitalat, aril amin açısından incelenmiş ve uygunsuzluğa rastlanmamıştır. Tüketicilerimizin maruz kalabilecekleri risklerin ortadan kaldırılması noktasında Bakanlık olarak gerekli adımları atmakta ve denetimler yapmaktayız, bunun yanı sıra tüketicilerimizin de ürün satın alırken dikkat etmeleri gereken hususlar bulunmaktadır. Öncelikle satın alınan her ürünün ambalajı dikkatle incelenmelidir. Yaşanan kazaların birçoğu yanlış-hatalı kullanımdan kaynaklanmaktadır. Bu tür olayların önüne geçebilmek  amacıyla ürün ambalajları üzerinde yer alan uyarılar dikkatle okunmalı, kullanım talimatları doğrultusunda hareket edilmelidir. Ayrıca  alerjik rahatsızlığı olan çocuklardaki hassasiyetlerin dikkate alınması gerekmektedir. Kullanıcı kitlesi çocuklar olan ürünler, teşkil ettikleri riskler ve oluşturabilecekleri tehlikeler açısından daha dikkatli olunması gereken ürünlerdir” ifadelerini kullandı.

“DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN HUSUSLAR”

Ayrıca Gümrük ve Ticaret Bakanlığı yetkilileri alışverişte dikkat edilmesi gereken hususları sıraladı. Slime türü ürünleri satın alırken ve kullanırken tüketicilerin aşağıdaki hususları  göz önünde bulundurmalarını ve internet üzerinden yapılacak alışverişlerde de bu hususlara dikkat etmelerini gerekiyor.

1) CE işareti bulunmayan ürünler satın alınmamalıdır,

2) Ürün ambalajında EN 71 testlerinin yapıldığına dair bilgi bulunmalıdır,

3) Ambalajında ve etiketinde üretici/ithalatçı bilgisinin bulunmadığı hiçbir ürün satın alınmamalıdır,

4) Ürünün ambalaj ve etiketlerde yer alan uyarılar mutlaka okunmalı ve titizlikle uygulanmalıdır.

Kaynak: (İHA) - İhlas Haber Ajansı Editör:
Etiketler: Bakanlıktan, Jet, İnceleme,
Yorumlar
Haber Yazılımı