Haber Detayı
17 Temmuz 2019 - Çarşamba 08:05
 
Bakır Eşyalara Akın Var
Mutfakların ve çeyiz sandıklarının vazgeçilmezi olan bakır eşyalara olan ilgi son yıllarda artış gösterdi. Bir döneme damga vurmuş, çeyiz sandıklarının vazgeçilmezi bakır eşyalar son dönemlerde eski itibarını yakalamış durumda. Konuyla ilgili gazetemiz Malatya Söz’e konuşan Bakır ve Kalay ustası Yusuf Cici; “Son iki yıldır insanlar adeta bakıra ve bakırdan yapılan eşyalara akın ediyor” dedi.
Gündem Haberi
Bakır Eşyalara Akın Var

Bir dönem evlerden eksik olmayan bakır mutfak eşyalar, yeniden mutfaklarda yer almaya başlıyor. Bakırcılar Pazarında bakır satıcılığı yapan esnaf ise bakırları daha sağlıklı buluyor.

“BAKIR’A DÖNÜŞ VAR”

10 yaşından itibaren bakır ve kalay işiyle uğraşan Yusuf Cici; “İlk başladığım günden bu yana çok şey değişti. O zamanlar bütün insanlar hep bakır kullanıyordu. Şu anda alüminyum ve kromun daha fazla yaygınlaşması ile birlikte bir azalma oldu. Ancak son iki yıldır insanlar adeta bakıra ve bakırdan yapılan eşyalara akın ediyor. Bu da bakırın daha sağlıklı olmasından kaynaklanıyor. Kalay ve bakır daha sağlıklı. Alüminyum, krom ve çelikle kıyaslandığında arasında dağlar kadar fark var. Buna bağlı olarak bakır son yıllarda daha fazla tercih edilmekte ve parlamakta. İnsanlarda bakır’a bir dönüş var. Ancak eleman bulmakta sıkıntı çekiyor. Ağır iş, kirli iş diyerek insanlar rağbet gösteriyor. Halbuki tam tersi ben yıllardır bu işin içindeyim sağlığım gayet içinde. Kazancımız da çok şükür iyi. Şu anda bakır yetiştiremiyoruz, eleman bulamıyoruz. Elimizden geldiğince gelecek kuşaklara aktarmak istiyoruz. Yaz aylarında oğlumu getiriyorum mesleği öğrenmesi için. Mesleğimizden memnunuz ve de gün geçtikçe de parlamaya devam ediyor” şeklinde konuştu.

“HZ DAVUT’TAN GELEN BİR MESLEK”

Bakır’ın çokta pahalı olmadığını olmadığını söyleyen Aşit, “Mesleğimiz Osmanlı’ya dayanmakta. Pir’imiz Hazreti Davut’tur. Hazreti Davut’tan gelen bir meslek. Krom’un, Alüminyum’un mazisini hesaplasan 20 yılı geçmez. O da gün geçtikçe bitiyor ama bakır bitmiyor. Bir yemek tavasına 70 lira veriyorlar gelsinler aynı tavaya ben burada 50 liraya ben kalay tavası vereyim nesilden nesile aktarabilirler. Evlendiğimde almış olduğum kapları hala kullanıyorum. Alüminyum’u da, krom’u da, çeliği de denesinler. Hangisi daha sağlıklı görsünler ben burada iddialaşıyorum alüminyum’dan sağlıklısı yok. Doktorların bile tavsiyesi bakırdır. Adam bakırdan başka kap kullanmıyor. Milletin döneceği tek şey bakırdır. Sağlıklarını düşünüyorlarsa bakıra devam etmeleri lazım. Bugün bakır çok pahalı bir şey de değil. Alüminyum’u kullanacak üç ay bakırı üç yıl vatandaşların bunu hesap etmeleri lazım. Bakırı bugün aldığın fiyata tekrara satma şansın da var çünkü değerini kaybetmiyor. Herhangi bir zararı olsaydı ben çekerdim. 35 yıldır bu mesleğin içerisindeyim ben gayet de sağlıklı. Gelsinler görsünler, alsınlar kullansınlar beğenmezlerse tekrardan malımı getirsinler paralarını alsınlar” ifadelerini kullandı.

Kaynak: Editör: Onay Ozan
Etiketler: Bakır, Eşyalara, Akın, Var,
Yorumlar
Haber Yazılımı